Menu górne

Dziś jest 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, Magdaleny„Dzień z Enigmą” pod koniec października w Wyszkowie

(Zam: 28.09.2017 r., godz. 14.37)

Połączona delegacja powiatu wyszkowskiego oraz gminy Wyszków na zaproszenie Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego uczestniczyła w Poznaniu w warsztatach dotyczących projektu pt. „Śladami pogromców Enigmy – promocja sukcesu kryptologicznego w związku z 85-rocznicą złamania przez Polaków szyfrów Enigmy”.

Miasto

W dwudniowym spotkaniu (23-24 sierpnia) wicestarosta Adam Mróz, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Krzysztof Arbaszewski, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida Wojciech Chaciński oraz naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego Leszek Marszał spotkali się z przedstawicielami 7 innych miast, które uczestniczą w koordynowanym przez wielkopolski Urząd Marszałkowski projekcie współfinansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent „Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017”.
Dwudniowa konferencja skończyła się owocną dyskusją i ustaleniem harmonogramu lekcji pokazowych, które w ramach dofinansowania „trafią” do miast partnerskich. Taka lekcja w formule dnia otwartego według wstępnego planu będzie miała miejsce w Wyszkowie w piątek 27 października w sali widowiskowej Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, gdzie będzie można wysłuchać dr. Grajka i Szymona Dąbrowskiego. Organizatorzy we współpracy z Poznaniem opracowują szczegółowy program wydarzenia, który będzie skierowany nie tylko do wyszkowskiej młodzieży. Do Wyszkowa zawita również (zapewne na kilka dni) tematyczna wystawa pt. „Enigma. Decipher Victory” („Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”) przybliżającą rolę polskich matematyków i kryptoanalityków w procesie złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Głównym celem zjazdu było przedstawienie pomysłów na wspólną politykę promocyjną miejscowości związanych z kryptologami (Marian Rejewski, Henryk Zygalski, Jerzy Różycki, Maksymilian Ciężki, Tadeusz Heftman) i maszyną Enigma, czy wypracowanie wspólnej ścieżki, sieci lub szlaku Enigmy. Razem z uczestnikami z Poznania, Bydgoszczy, Cieszyna, Pobiedzisk, Sosnowca oraz Warszawy czterej przedstawiciele wyszkowskiego samorządu pierwszego dnia konferencji zapoznali się z koncepcjami dwóch agencji kreatywnych oraz wysłuchali wykładu tematycznego dr. Marka Grajka pt. „Miejsca w Polsce związane z kryptologami”. Drugiego dnia swoją wiedzą na temat wdrożonych dobrych praktyk, tj. gier komputerowych, miejskich czy planszowych dzielił się Szymon Dąbrowski (ekspert współpracujący przy realizacji projektu, autor m.in. gry internetowej Codebreakers.org). Tego samego dnia przedstawiciel Urzędu Miasta Poznania przedstawił koncepcję Centrum Szyfrów Enigma – muzeum, które powstanie w budynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przy ul. Kościuszki, gdzie mieściło się dawne Biuro Szyfrów (miejsce pracy m.in. J. Różyckiego).
Przypomnijmy, iż kontynuując działania związane z postacią Jerzego Różyckiego, kryptologa, który zdał maturę w Gimnazjum Koedukacyjnym Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie nad Bugiem, gmina Wyszków uzyskała dofinansowanie Samorządu Województwa Mazowieckiego na projekt oraz wykonanie dwuosobowej ławeczki z odlewem postaci J. Różyckiego w Parku Karola Ferdynanda Wazy. Wartość całej inwestycji to 70 000 zł brutto.
Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl