Menu górne

Dziś jest 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, MagdalenyNiezwykła wyprawa w przeszłość

(Zam: 21.09.2017 r., godz. 15.28)

Inscenizację zrzutu cichociemnych z udziałem rekonstruktorów, samolotu i spadochroniarzy można było obejrzeć w sobotę 16 września na polach w Łosinnie. Takiego widowiska historycznego na ziemi wyszkowskiej jeszcze nie było.Widzowie oglądali przedstawienie obrazujące, jak wyglądało lądowanie cichociemnych w nocy z 16 na 17 września 1943 r. na polach Łosinna. Wśród nich był Hieronim Dekutowski ps. Zapora, któremu poświęcone było to niezwykłe wydarzenie. Rekonstruktorzy wśród scenografii mającej oddać realia życia na wsi w okupowanej Polsce, występujący w strojach z tamtych czasów pokazali widzom, jak niebezpieczne i zarazem ważne dla walki z okupantem było przyjęcie żołnierzy wyszkolonych w Wielkiej Brytanii, którzy w okupowanej Polsce pełnili rolę instruktorów, dowódców stojących na czele walczących w kraju oddziałów.
W Łosinnie pokazano również, jak wygląda współczesna wersja zrzutu skoczków w wykonaniu formacji Grom. Nisko latające samoloty, spadochroniarze lądujący niedaleko widzów, pełen ciekawych informacji komentarz do odbywającej się inscenizacji powodowało, że widowisko oglądało się z zapartym tchem.

Dzięki nim mamy wolną Polskę
Zakrojone na tak szeroką skalę wydarzenie przygotowali: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa-Wschód, mieszkańcy Łosinna we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej, Jednostką Wojskową Grom. Patronat honorowy nad widowiskiem zatytułowanym „Zrzut cichociemnych – Zapora” objął sekretarz stanu w MON-ie Michał Dworczyk.
Uczestników wydarzenia witał Mirosław Widlicki ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa-Wschód. Wśród gości był m.in. członek Rady Ministrów, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
– Inscenizacja to oddanie czci bohaterskim żołnierzom, cywilom, uczestnikom akcji zrzutowych w Łosinnie, żołnierzom i oficerom Armii Krajowej. Wyobraźmy sobie, że grupa cichociemnych z bezpiecznej Anglii decyduje się, by wyskoczyć w nieznane, w ciemną noc do okupowanej Polski, by wspierać tutejszą partyzantkę – podkreślił H. Kowalczyk. – Ile niebezpieczeństw, trudu, wysiłku musieli pokonać narażając swoje życie ci, którzy ich przyjmowali. Dzięki tym ludziom mamy dziś wolną Polskę. Na nią czekaliśmy wiele lat, bo nie od razu po zakończeniu II wojny światowej ona nastała. Wielu cichociemnych nie złożyło broni w 1945 r., ale kontynuowało zbrojny opór wobec najeźdźcy ze wschodu. Była to walka beznadziejna, ale dawała poczucie dumy narodowej. Ta niezłomna postawa sprawiła, że to Polska była początkiem obalania komunizmu.
Minister mówił też o wysiłkach obecnego rządu podejmowanych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa Polsce.
– Ten rząd podjął decyzję o utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej, których jednym z patronów jest Zapora. Ten rząd podjął decyzję, że finansowanie obrony narodowej w Polsce będzie się zwiększać do 2,5 proc PKB. Kraje zachodnie, które śmieją nas pouczać, nie finansują swojej obrony narodowej w takim zakresie jak Polska – podkreślił. – Nie jest przypadkiem to, iż w Polsce stacjonują na stałe amerykańskie wojska, co daje poczucie bezpieczeństwa. Prócz przypominania wartości historycznych ważne jest, byśmy bezpieczeństwo budowali.
Zebrani wysłuchali także listu skierowanego do nich przez nieobecną podczas wydarzenia senator Marię Koc.
– Grupa zdolnych ludzi decydowała się, by przybywać tu w wojnę, podejmować kierownictwo walki. W modlitwie za ojczyznę i za spokój ich duszy należy zwrócić się do Boga – podkreślił kapelan Okręgu Warszawa Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ks. prałat Tadeusz Rosiński. – Niech ta chwila refleksji będzie zwróceniem się do Wszechmogącego o przyjęcie ich do wiecznych przybytków.

Widowisko i promocja obrony terytorialnej
„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam, że poświeconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego, ale i jako środków i pieniędzy przeznaczonych dla odzyskania wolności Ojczyzny, a tajemnicy służby specjalnej dochowam nawet wobec moich przełożonych i kolegów w konspiracji i nie zdradzę jej nikomu aż do końca wojny. Tak mi Panie Boże dopomóż” – tak brzmiała przysięga cichociemnych. Nie stanowili oni jednej jednostki – to grupa ludzi wywodzących się spośród różnych formacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy zdecydowali się drogą lotniczą przedostać do kraju i tu prowadzić walkę. Zrzut z 16 na 17 września 1943 r. to jedno z ważnych wydarzeń w historii polskiej konspiracji. Każda tego typu operacja miała ogromne znaczenie dla budowania Polski Podziemnej, zapewniała łączność podziemia z rządem na emigracji, polskimi siłami zbrojnymi walczącymi na wielu frontach II wojny światowej. Udający się do Polski skoczkowie byli ochotnikami specjalnie dobieranymi, sprawdzanymi, dającymi gwarancję zachowania tajemnicy.
Sobotnia inscenizacja była lekcją historii dla najmłodszego pokolenia, ale także dla pokolenia ich rodziców czy dziadków. Trudno o bardziej sugestywny opis historii niż pokaz uzmysławiający dramatyzm i wagę wydarzeń sprzed 74 lat.
Po pokazie wielu decydowało się za wspólne zdjęcia z uczestnikami rekonstrukcji.
Widowisku towarzyszył piknik wojskowy, gdzie promowały się Wojska Obrony Terytorialnej – dostępne były ulotki, plakaty, broń i wyposażenie służące formacjom. Przygotowany był też żołnierski poczęstunek.
Zwieńczeniem wydarzenia był koncert zespołu Contra Mundum, który szerzy wiedzę na temat historii Polski i promuje wartości patriotyczne.
J.P.Komentarze

Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 21.09.2017 r., godz. 18.56
Pod Łosinnem miał miejsce trzykrotnie zrzut cichociemnych. To wyjątkowa sytuacja, świadcząca o tym, że w tym terenie było silne i zobrze zorganizowane zaplecze AKowskie. Jeden z tych zrzutów został bardziej upamiętniony ze względu na osobę legendarnego Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. W wydaniu papierowym Wyszkowiaka został zamieszczony jego krótki życiorys, którym można byłoby obdzielić kilku ludzi. Powstało już kilka książek prezentujących jego sylwetkę. Po szczęśliwym zrzucie Hieronim Dekutowski został przydzielony do lubelskiej AK, gdzie dowodził ponad 90 akcjami przeciwko Niemcom, po wkroczeniu Sowietów do Polski walczył z nimi. Został podstępnie wydany w ręce UB przez zdrajcę. Okrutnie bity i torturowany w śledztwie przez komunistycznych oprawców. Zamordowany w kazamatach więzienia w Warszawie na Rakowieckiej. Jego ciało odnaleziono na Łączce. Pochowany w Panteonie Wyklętych na Powązkach. Cześć jego pamięci !!!!
Dodane przez pisior, w dniu 22.09.2017 r., godz. 10.14
Bardzo fajna impreza, cześć dla bohaterów tamtych czasów. Dlatego nigdy nie zagłosuję na Nowosielskiego i PO w Wyszkowie. PO to jest partia, która śle donosy na Polskę do UE. Nawet jak mówi Saryusz Wolski z PO, rezolucje Komisji Europejskiej były pisane przez ludzi, którzy przyjechali z Warszawy.
Dodane przez prawicowiec, w dniu 23.09.2017 r., godz. 08.55
Wczorajsze spotkanie w Hutniku z ministrem Henrykiem Kowalczykiem można nazwać sukcesem. Mimo, że spotkanie było w piątkowy wieczór, PiS w Wyszkowie ma mało popularnego lidera i nie rządzi w Wyszkowie to przyszło wiele osób, było przedstawicieli wielu środowisk, a poza tym pierwszy raz od dłuższego czasu była chemia między uczestnikami spotkania. To dobrze rokuje na przyszłość, przed wyborami samorządowymi. Kowalczyk, mimo, że głównie mówił o sprawach gospodarczych, które są zawsze nudne, to mówił bardzo ciekawie i przekonywująco. Okazało się, że "pisowscy misiewicze" są sprawniejsi i bardziej skuteczni gospodarczo niż pseudomenadżerowie z PO i PSL. Wystarczy nie kraść, żeby na tym etapie odnieść sukces. Prawo i Sprawiedliwość i zjednoczona prawica jest konsekwentna w działaniu a prezydent Andrzej Duda umiejętnie kieruje emocjami Polaków. Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej jeśli będziemy w większym stopniu mieć wpływ na sprawy w samorządzie, który nie będzie walczył z władzą centralną.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 23.09.2017 r., godz. 16.58
Nasze lokalne media maja swoją specyfikę. W tym reportażu zostało opisane i uwypuklone wszystko, co było związane z rekonstrukcją historyczną i skokami spadochronowymi. Były natomiast jeszcze dwie istotne rzeczy. Promocja Wojsk Obrony Terytorialnej oraz koncert zespołu Contra Mundum. Zwrócę uwagę na WOT, o którym pisałem w moim ostatnim felietonie. Przede wszystkim potwierdziłem w rozmowie z żołnierzami, że kompania jest w Wyszkowie tworzona i gdzieś na naszym terenie będzie miała swoją bazę, a także prawdopodobnie miejsca ćwiczeń. Prowadzony jest nabór i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami to w przyszłym roku, prawdopodobnie w drugim kwartale będą prowadzone pierwsze szkolenia. To świetna wiadomość. Będziemy mieli w Wyszkowie Wojsko Polskie !!!! Oddziały WOT mają patronów, którymi są najczęściej Żołnierze Wyklęci, AKowcy, lub cichociemni. To również świetna wiadomość. W ten weekend odbywają się natomiast zaprzysiężenia kolejnych 900 żołnierzy WOT ( razem jest ich już łącznie z żołnierzami zawodowymi ponad 5 tys, a docelowo ma być ponad 50 tys. ). M.in. jutro w Zamościu przysięgają żołnierze II Lubelskiej Brygady OT im. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". To "nasz" "Zapora" . Lądował u nas. Zrzut przyjmowali m.in. wyszkowscy AKowcy. Możemy być z tego dumni.
Dodane przez Zapora, w dniu 23.09.2017 r., godz. 17.24
O tak, to twój Zapora ! Tyle co ty masz z nim wspólnego to nikt na tej ziemi niema.
Dodane przez nadzieja matką..., w dniu 23.09.2017 r., godz. 18.02
Skąd w tobie tyle nadziei, że obrona terytorialna pomoże ci w objęciu stołka burmistrza? Ja bym na to nie liczyła.
No i Contra Mundum
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 24.09.2017 r., godz. 07.00
Ten zespół pokazał naprawdę wiele. Wspaniałe, piękne, patriotyczne teksty - piosenki śpiewane kiedyś również przez Żołnierzy Wyklętych w walczących oddziałach we współczesnej aranżacji, Gajcy, Herbert. Świetna muzyka - chwilami ciężki rock, a zaraz potem delikatne muzyczne ballady. Niezwykła atmosfera, olbrzymia wiedza na temat AK, Wyklętych i w szczególności "Zapory" pokazana we wprowadzeniach do utworów przez prowadzącego, lidera grupy - Norberta "Smoła" Smolińskiego. Rewelacja !!! Kto nie był - niech żałuje.
Burmistrz Nowosielski i Waldemar Sobczak musza odejść.
Dodane przez Waldemar Kowalski, w dniu 24.09.2017 r., godz. 09.20
Z WOT czy bez w Wyszkowie zmiana burmistrza koniecznością jest. Obecny burmistrz Nowosielski zamienił się w burmistrza dla bogatych i układowych. Wyszków stał się miastem zaniedbanym bez jakichkolwiek szans na rozwój. Arogancja burmistrza w stosunku do zwykłych mieszkańców przerasta wyobrażenie. Spójrzcie na inwestycje - przecież to parodia działań samorządowych. Spójrzcie na starców w Radzie Miejskiej - ci ludzie za dietę zrobią wszystko co pomyśli burmistrz a diety radnych w Wyszkowie są w grupie najwyższych w Polsce. Zmiana jest konieczna. Jestem przekonany, że zmiany na lepsze w Wyszkowie blokuje lokalny PiS a zwłaszcza jego lider Waldemar Sobczak i to chyba największa przeszkoda. Zarówno burmistrz Nowosielski i szef struktur PiS w Wyszkowie Waldemar Sobczak muszą odejść aby lokalna społeczność wyrwała się z bylejakości i marazmu.
Dodane przez Anonim, w dniu 24.09.2017 r., godz. 21.47
Sobczak nie myśli o wyborcach i ich dobru,tylko o utrzymaniu stołka.Wystawienie pani Wyszynskiej jako kandydata na burmistrza było celowe(wiedział,ze i tak nie ma szans)-on to wszystko robi dla własnych korzyści... Najlepiej co mu wychodzi,to promocja własnej osoby
Dodane przez Wyszkow beauty, w dniu 25.09.2017 r., godz. 09.26
Dziwię się, że chcecie, żeby alternatywą dla Nowosielskiego był Mróz z PełO. Waldek ma swoje wady, ma swoje interesiki ale jego zaletą jest, że nie wtrąca się albo nie blokuje dobrych pomysłów. PiS i prawica w Wyszkowie potencjał mają ale tylko razem, oddzielnie będą rozgrywani przez Nowosielskiego i Mroza jak wcześniej. Myślę też, że będzie wiele działań, żeby skłócić, a jednym z sposobów będą ataki na Waldka, żeby myślał, że to prawica, która temperament ma co widać na tym forum. Nie wykluczam nowosielskich trolli, natomiast zatroskanym ludziom na prawicy chcę powiedzieć, że jeśli teraz nie nastąpi sukces i współdziałanie to nie będzie żadnych tłumaczeń i wiadomo będzie kto jest winny.
Dodane przez ola, w dniu 25.09.2017 r., godz. 19.11
w sumie dziecinada...dla mnie patriotami są ci, którzy bronią Konstytucji przed Pałacem, gdyż PAD, jako strażnik tejże, łamie ustawę zasadniczą - pomysł ze zmianą Konstytucji jest tyleż śmieszny co straszny - drogi PAD, Konstytucja to nie regulamin obozu harcerskiego, a po drugie nie ma służyć promocji jednej osoby, tylko stać na straży prawa, i jak się tu dziwić zachowaniu pana Sobczaka?
Dodane przez ola, w dniu 25.09.2017 r., godz. 19.22
Ważne: PAD zaniechał zmiany Konstytucji - 1-0 dla praworządności!
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 26.09.2017 r., godz. 05.42
Pani olu, pani przenikliwe komentarze są imponujące. Prosimy o więcej. A co tam u Mateusza ? Kto go teraz zastępuje. Kramek, Frasyniuk, czy ten...noo.. Łozowski ? Niezależnie od tego chyba Mateusz im doradza. Proszę pamiętać - Mateusza nie można zostawić samemu sobie !!! Zrobiono mu krzywdę. Mam nadzieję, że organizujecie zbiórki na jego alimenty. Bo ponoć nie udało mu się jeszcze zapłacić. Prosimy o informacje w tej sprawie. Z pewnością czytelnicy Wyszkowiaka chętnie dorzucą się na ten szlachetny cel.
Dodane przez Anonim, w dniu 26.09.2017 r., godz. 09.06
A na czym polega ta zmiana Konstytucji ? Jeśli Sejm nie wybierze 15 sędziów do KRS większością 3/5 to wtedy o wyborze tych sędziów zadecyduje Prezydent RP. To niewielka zmiana i po co ten amok pani oli i mocne słowa. Władza sądownicza jako jedyna władza nie ma społecznego umocowania i pora to zmienić. Dziecinadą jest nadal utrzymywanie kastowości tej grupy społecznej. PAD wstrzymał ten proces na krótko ale nie zatrzymał. A ty olu będziesz miała okazję zapalić świeczkę przed sądem wraz z swoim burmistrzem. PAD jest z zjednoczoną prawicą, zjednoczona prawica przekonuje się do PADa. Brawo MY. A co do tego pani patriotyzmu, minister Kowalczyk jasno to określił. Dlaczego jest taki atak na rządy zjednoczonej prawicy- totalna opozycja i jej zwolennicy nie kieruje się patriotyzmem tylko chce, żeby było jak było bo wiele miliardów z spółek SP i z budżetu wpływało do ich kieszeni. Tak dla otrzeźwienia posłuchaj zeznania teściowej Marcina Plichty, która zeznawała przed komisją AMBER GOLD.
Dodane przez jasio małolat, w dniu 26.09.2017 r., godz. 10.17
Dziecinada, na której Nowosielski stał jak ciołek. Gospodarz gminy bez patronatu, należnych honorów. Ktoś w końcu przekonał się, że jego patronaty nad patriotycznymi wydarzeniami to kpina z historii. Tak trzymać organizatorzy!
Dodane przez AWP, w dniu 26.09.2017 r., godz. 13.34
Burmistrz z KODem niech zapali świeczkę pod muralem na Sowińskiego. I niech odda najlepiej z własnej pensji pieniądze za ten bubel. Będzie miał na tyle honoru? ciekawe.
Dodane przez Anonim, w dniu 26.09.2017 r., godz. 14.12
Pajacu, naucz się kultury języka a dopiero później bierz się za krytykę. Gdzie tobie Głowaczeski, czy ten...no... Głowicki do K. Łozińskiego?
Dodane przez Anonim, w dniu 26.09.2017 r., godz. 17.05
A to pajacu K. Łoziński z Nowosilcowem będą malowali kolejny bubel mural?
Dodane przez Orzeł, w dniu 26.09.2017 r., godz. 18.33
On tak schamiał zapewne na skutek zbyt częstych kontaktów ze swoim teściem, tym... no...Szpakiem czy Dzięciołem, czy jak mu tam, starym komuchem w każdym razie.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 26.09.2017 r., godz. 19.23
Oj nerwy, nerwy panowie/panie, towarzysze/towarzyszki Anonimo-Orły. Po co te nerwy ? KODu już i tak nie ma.
skok żołnierzy GROMu
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 26.09.2017 r., godz. 19.32
Ale wracając do meritum spraw - wspaniała inscenizacja i wszystko, co jej towarzyszyło. Warto uważnie obejrzeć zdjęcia pod relacją prasową. Oddają atmosferę. Są świetnym uzupełnieniem tekstu. Zwracam uwagę na zdjęcia ze skoku GROMowców. Wyskoczyli bardzo wysoko i daleko. Pomyślałem sobie, że to chyba jakiś błąd pilota. Ale krótko potem skoczkowie utworzyli klucz, jak żurawie i zaczęli się zbliżać w naszą stronę. Schodzili w dół po spirali przez ok. 8 minut, lekko okrążyli zrzutową polankę i wylądowali prawie jeden koło drugiego wzbudzając tym powszechny podziw.
Dodane przez Miasto sexu i biznesu, w dniu 26.09.2017 r., godz. 22.16
Słyszeliście o planowanym w Wyszkowie przez lokalną gwiazdkę festiwalu PO-rno?
Wojsko wojskiem
Dodane przez Rodak z USA, w dniu 28.09.2017 r., godz. 04.46
Ja jak sie bawilem z kolegami w wojsko a byly to lata nie tak dawno po wojnie to nikt nie chcial byc Niemcami. Nie bylo nawet kogo brac do niewoli .

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl