Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 grudnia 2020 r., imieniny Krystyny, Sabiny

Wyszków oddał hołd obrońcom ojczyzny

(Zam: 08.09.2017 r., godz. 08.18)

1 września o świcie, w 78. rocznicę napaści hitlerowskiej III Rzeszy na Polskę, władze samorządowe gminy oraz powiatu wyszkowskiego oddały hołd bohaterskim żołnierzom oraz cywilom broniącym Polski w 1939 roku.Obchody rozpoczęły się o godz. 4.40 – o tej porze 78 lat temu pierwsze bomby spadły na Wieluń, chwilę później pancernik Schleswig Holstein rozpoczął ostrzał przyczółku Westerplatte – eksklawy Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska.
Uczestnicy zgromadzili się przed pomnikiem Grupy Operacyjnej „Wyszków” odsłoniętym w grudniu 2015 r. tuż przy dawnej, historycznej plebanii przy Sanktuarium św. Idziego. Uroczystość rozpoczęła się odtworzeniem syreny alarmowej oraz komunikatem radiowym z pierwszego dnia wojny, odczytanym przez Zdzisława Świętochowskiego na antenie Polskiego Radia „A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy”.
Krótki rys historyczny dotyczący obrony Mazowsza i Wyszkowa przedstawił Konrad Wróbel z wyszkowskiego oddziału związku Piłsudczyków RP. Przypomniał m.in. chwalebną i podziwianą przez przeciwnika rolę Grupy Operacyjnej „Wyszków”, która odpierała niemiecki atak przez kilka dni, pomimo znacznej różnicy potencjału ludzkiego i sprzętowego. K. Wróbel podkreślił rolę dowódcy grupy, gen. Wincentego Kowalskiego, który od kilkunastu lat jest patronem jednej z ulic w Wyszkowie (uliczki pomiędzy ul. I Armii Wojska Polskiego i 3 Maja, dawna ul. gen. P. Batowa).
Głos zabrał także burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski. Podkreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją pielęgnować i o nią dbać.
– Ta dzisiejsza uroczystość, w nieco innej niż dotychczas formule, to świadome budowanie kolejnego ogniwa w łańcuchu pokoleń, dla których Polska jest wartością najwyższą, a słowo „ojczyzna” wypowiada się z szacunkiem i miłością – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Stajemy tu dziś z pokorą pochylając głowy przed tymi, którzy się nie ugięli, nie ulękli, woleli ginąć, niż żyć na kolanach i bez kręgosłupów. I to jest właśnie ta polska godność, polska duma, polski charakter, który nas wyróżnia w Europie i na świecie. Bo wolność ma dla Polaków znaczenie i wymiar szczególny. Trzeba pamiętać. I Wyszków pamięta. Tragizm i okrucieństwo II wojny światowej do dziś poruszają, a bohaterstwo Polaków budzi najwyższy szacunek – dodał. – Trzeba pamiętać i trzeba doceniać to, co wywalczyli dla nas narodowi bohaterowie. To, że po tej uroczystości wrócimy do bezpiecznych domów, do swoich rodzin. Z uśmiechem zjemy śniadanie ze swoimi bliskimi, za kilka dni odprowadzimy dzieci do szkoły. Naszą troską będą prozaiczne codzienne sprawy, a nie strach o życie i zdrowie, los swojego kraju. Tym, którzy zbudzili się 1 września 1939 roku spokój i bezpieczeństwo nie były dane. My jesteśmy szczęśliwym pokoleniem, które nie doznało koszmaru wojny i przelewu krwi. Budujmy odpowiedzialnie taki sam świat dla kolejnych pokoleń.
Kwiaty i znicze przed pomnikiem GO „Wyszków” złożyli m.in. burmistrz Nowosielski wraz z zastępcą Aneta Kowalewską, radni gminy Wyszków, starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski wraz z zastępcą Adamem Mrozem, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie, delegacje szkół oraz lokalne organizacje.
Po zakończeniu uroczystości samorządowcy gminy i powiatu wyszkowskiego złożyli kwiaty przed pomnikiem obwodu „Rajski Ptak” przy ul. Pułtuskiej.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski, sołtys Kamieńczyka Marek Curuł oraz przedstawiciele Związku Piłsudczyków złożyli też wieńce przed pomnikiem poświęconym żołnierzom Wojska Polskiego poległym w walce z hitlerowcami w bitwie pod Kamieńczykiem we wrześniu 1939 r.
Oprac. J.P.


Komentarze

przy pomienie
Dodane przez Miroslawa Skotzka, w dniu 04.01.2018 r., godz. 16.46
Wspaniale panie Burmistrzu ze o tej rocznicy sie pamieta ,ale dlaczego tablica przy ul Zakolejowej zostala zapomniana tam byli torturowani i zabjiani wyszkowiacy .Prosze nie zapominac

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl