Menu górne

Dziś jest 14 sierpnia 2022 r., imieniny Alfreda, EuzebiuszaMotocyklista potrącił pieszego

(Zam: 03.08.2017 r., godz. 16.27)

Do wypadku doszło 19 lipca w Budykierzu na krajowej „ósemce”. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie otrzymał zgłoszenie około godz. 22.30.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, 32-letni motocyklista potrącił pieszego, który przechodził przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Następnie kierowca motocykla zjechał na przeciwny pas ruchu, gdzie uderzył w osobowego mercedesa. Na skutek wypadku do szpitala z obrażeniami ciała przewieziono 59-letniego pieszego. Dokładne okoliczności tego wypadku wyjaśniają wyszkowscy funkcjonariusze.
Policjanci apelują do kierowców o ostrożną i rozważną jazdę, a przede wszystkim o zdjęcie nogi z gazu. Pieszym przypominają, że przez jezdnię można przechodzić w miejscu do tego wyznaczonym, czyli na przejściu dla pieszych. Według ustawy prawo o ruchu drogowym, przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni. Według obowiązujących przepisów, każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Oprac. J.P.
Na podstawie informacji KPP w Wyszkowie

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl