Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannyCztery kolory na śmieci

(Zam: 13.07.2017 r., godz. 17.56)

Od 1 lipca w całym kraju obowiązuje jednolity system segregacji odpadów. Dzielimy je na cztery frakcje: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz bioodpady. Jak zapewnia Urząd Miejski, nowe przepisy nie wprowadzają w gminie Wyszków rewolucji.1 lipca weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Podział na cztery frakcje ma przyczynić się do zwiększenia ilości odpadów posegregowanych.
– Dla wielu Polaków nie będzie to żadna rewolucja, bo w około 50 proc. gmin odpady są zbierane w ten sposób – podkreśla wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
W gminie Wyszków odpady segregowane są przez mieszkańców z podziałem na frakcje: papier i tektura, tworzywa sztuczne, w tym metale i odpady wielomateriałowe, szkło (odbierane sprzed posesji oraz w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Odpady zielone i ulegające biodegradacji odbierane są w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Wprowadzenie nowych zasad segregacji odpadów w poszczególnych gminach będzie odbywało się w terminach uzależnionych od czasu zakończenia umów z firmami odbierającymi odpady (lecz nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.). Dla gminy Wyszków ten termin to 1.01.2018 r. Gminy mają 5 lat od wejścia w życie rozporządzenia (czyli do 30 czerwca 2022 r.) na wymianę lub dostosowanie pojemników na te we właściwych kolorach. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony pojemnik/worek), do żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.
Dotychczasowe pojemniki muszą być oznakowane zgodnie z zapisami rozporządzenia do końca tego roku.
W całym kraju ilość i jakość odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów jest niewielka. Według Ministerstwa Środowiska, w 2014 i 2015 r. poziom recyklingu czterech frakcji odpadów komunalnych w Polsce, czyli głównie tych pochodzących z domów, wyniósł zaledwie 26 proc. Każda gmina do 2020 r. zobowiązana jest do obowiązkowego poddania recyklingowi 50% odpadów pochodzących od mieszkańców (w przeciwnym razie samorządy będą płacić kary finansowe). Samorządy będą kładły nacisk na wzrost ilości odpadów segregowanych przekazywanych przez mieszkańców. Poza zachętami i akcjami edukacyjnymi pojawią się również kontrole odpadów przekazywanych przez mieszkańców.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 13.07.2017 r., godz. 21.06
Bardzo nieprzyjemna obsługa w punkcie odbioru selektywnych odpadów przy WCMB. Czy alternatywą na poniżanie jest śmieci do lasu wywalanie.
Dodane przez Aleksander, w dniu 13.07.2017 r., godz. 21.11
Przyjeżdza taki śmieciowóz z ostrołęki i wszystko "kotłuje" do jednej "paszczy".Przyjeżdza kiedy chce. Jak im jesteś winny dwa złote to długo cisza a potem odsetki i wezwanie przędsądowe....Wyjątkowo ochydna firma.. Grzybowski WRACAJJJJ
Dodane przez Anonim, w dniu 14.07.2017 r., godz. 22.06
Ten cholerny piśorski pseudo minister szyszko oświadczył,że w Puszczy Białowieskiej kornikiem jest zaatakowane trzy miliony siedemset tysięcy drzew.Popierajcie dalej Pis a oni wyrżnią wszystkie.Pis to oszołomy.
Dodane przez AWP, w dniu 15.07.2017 r., godz. 21.33
A kiedy obiecana podwyżka opłat za śmieci

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl