Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 maja 2020 r., imieniny Feliksa, Ferdynanda

Rozrywka i tradycja, czyli Wianki 2017

(Zam: 06.07.2017 r., godz. 11.09)

Mnogość atrakcji przygotowała gmina Rząśnik dla mieszkańców i gości podczas imprezy „Powitanie lata – Wianki 2017”, która jak co roku odbyła się w Nowym Lubielu.Była ona połączeniem rozrywki z pielęgnowaniem tradycji sobótkowych, obrzędów związanych z przesileniem letnim. Do późnego wieczora można się było bawić na polanie nad Narwią. Choć niektórzy mogli narzekać na niedostatek słońca, to na szczęście deszczu prawie nie było. To ciepłe popołudnie i wieczór rozpoczęło się od parady i poświęcenia łodzi, którego dokonał ks. Janusz Saniewski. Wójt gminy Paweł Kołodziejski witał zebranych życząc udanej zabawy. Atrakcji było wiele. Można było odwiedzić stoiska gastronomiczne, oferowano m.in. dania z grilla. Były też stragany z rękodziełem, kosmetykami, zabawkami. Szczególnie dziecięcy wzrok przyciągały kucyki, wielu chętnych korzystało z przejazdu motorówką po Narwi. Dziewczęta i kobiety oddawały się pleceniu wianków m.in. z chabrów, chłopcy z kolei przybliżali się do spełnienia marzeń o byciu strażakiem chwytając wąż z wodą, podobnie jak na co dzień robią to druhowie ratując dobytek i ludzkie zdrowie oraz życie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wozy strażackie ochotniczych formacji z Komorowa i Wólki Lubielskiej.
Duży wkład w klimat spotkania miały historyczne grupy rekonstrukcyjne, które nad rzeką stworzyły osadę rodem ze średniowiecza prezentując takie czynności jak wybijanie monet, a także stoiska garncarskie, jubilerskie i in. Mężczyźni i kobiety w strojach z epoki zachęcali do udziału w zabawach i konkursach, np. rzucie włócznią do celu, czy ścinaniu kapusty. Nagrodą dla odważnych był niedawno solidnie wydany album „Gmina Rząśnik tuż za miedzą Puszczy Białej”, który rozdawał prowadzący zabawę dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśniku Sławomir Pierzynowski.
Na scenie nad wodą również nie zabrakło atrakcji. Wystąpił Klub Seniora z Bogatego, rodzimy Zespół Ludowy Kurpie Białe działający w ramach Stowarzyszenia Klub Srebrnego Wieku w Rząśniku.
Odbyło się też, nieodzowne w ramach palinocki, puszczanie wianków. Organizatorzy zapewnili również uczestnikom wspólne wieczorne ognisko.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 12.07.2017 r., godz. 09.56
Piękne białogłowy

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl