Menu górne

Dziś jest 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, MagdalenyWiększość radnych zadowolona z działań burmistrza

(Zam: 30.06.2017 r., godz. 18.25)

Przy dwóch głosach wstrzymujących burmistrz uzyskał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. W 2016 r. gmina wybudowała ok. 8,3 km dróg asfaltowych i z kostki brukowej oraz ok. 6,5 km chodników bądź ciągów pieszo-rowerowych z kostki brukowej.

Samorząd podpisał w tym czasie 133 umowy na wykonanie zadań inwestycyjnych, pełnienie nadzorów inwestorskich, wykonanie dokumentacji projektowych i innych prac niezbędnych do wykonania inwestycji. Były też 24 mniejsze zlecenia dotyczące inwestycji.
Lista zrealizowanych w ubiegłym roku inwestycji jest długa. To przebudowa bądź budowa ul. Okrzei, Tumanek-Fidest (etap III), ul. Chopina, Handlowej w Rybienku Nowym (etap II), ul. Sybiraków wraz z kanalizacją i linią oświetlenia ulicznego i drogą serwisową, ul. Kasztanowej, Złotych Kłosów, ul. Przejazdowej w Suszewie (etap III), ul. Ratuszowej wraz z kanalizacją deszczową, ul. Mazowieckiej w Kamieńczyku (etap II), ulicy dojazdowej do Przedszkola nr 4, ul. Targowej (etap. II), ul. Klonowej w Łosinnie, ul. Żytniej wraz z budową kanalizacji w Wyszkowie, ul. Platynowej (etap. I) w Rybienku Nowym, ciągu pieszo-jezdnego ul. Jeziornej w Rybnie, kanalizacji deszczowej w ul. Słowackiego i Batorego w Rybienku Leśnym.
Zrealizowana była także budowa miejsc parkingowych z kanalizacją deszczową i oświetleniem przy Sanktuarium św. Idziego (z dofinansowaniem parafii), chodników przy ul. Żeromskiego w Wyszkowie, Leszczydole Starym, przy ul. Letniej w Wyszkowie, w Tulewie (etap III). Gmina zrealizowała także budowę boiska przy szkole w Leszczydole-Nowinach, placu zabaw na Osiedlu Prosta (etap I), utwardzenie ciągów komunikacyjnych w szkole w Rybienku Leśnym, przebudowę przyłączy kanalizacji sanitarnej i deszczowej w targowisku przy ul. Dworcowej, budowę placu zabaw na osiedlu Zakręzie, doświetlenia przejść dla pieszych na ul. Białostockiej, urządzenia do ćwiczeń przy szkole w Leszczydole Starym i in. Łącznie inwestycje kosztowały 29 642 577,42 zł przy łącznych wydatkach z budżetu wynoszących 145 203 734,44 zł. Dochody wyniosły 144 202 916,74 zł. Gminie udało się też ograniczyć zadłużenie. Dług na koniec roku 2016 wyniósł 5 833 288,93 zł.
– Patrząc na te wyniki jesteśmy zadowoleni – podkreślił przewodniczący komisji finansów Rady Miejskiej Jan Abramczyk. – To jest zasługa wszystkich, przede wszystkim burmistrza, skarbnika, naczelników, sołtysów, radnych. Wszyscy bez większych spięć dogadywaliśmy się, co nas budowało i pozwalało na tak dobre wykonanie budżetu – dodał. – Jesteśmy naprawdę zadowoleni, myślę, że nie tylko my, ale i mieszkańcy naszego miasta. Spotykam się z nimi często – są i negatywne opinie na temat naszej pracy, ale częściej spotkałem się z pozytywnymi – stwierdził.
Za korzystną uznał ciągłość pracy burmistrza wynikającą ze sprawowania funkcji od kilku kadencji – jego zdaniem, zapewnia to możliwość planowania z dużym wyprzedzeniem.
Adam Szczerba jako pozytywne zjawisko wymienił wyższy poziom wydatków związanych z oświatą i wychowaniem od wydatków na budowę chodników.
– Były lata wyborcze, gdzie odsetek wydatków na chodniki był wyższy niż na oświatę. Mam nadzieję, że obecny wynik się utrzyma, wydatki na oświatę to dobry kierunek – uznał.
Skrytykował zaś m.in. przebieg realizacji przebudowy ul. Okrzei.
– Były uwagi co do prac, jakości kostki, to inwestycja, która nie do końca spełniła moje oczekiwania – stwierdził.
– Dziś oceniamy wykonanie budżetu i kwestia kształtu kostki nie ma nic do tego – zaznaczył burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Jeśli inwestuje się 30 mln zł rocznie, jest wysokie prawdopodobieństwo, że w dwóch, trzech inwestycjach będą poprawki, to jest i tak niezły wynik. Kostka była z wadą i wiosną wykonawca je wymienił. Pewnie w przyszłym i kolejnym roku też tak zrobi, jeśli kostki będą do wymiany – stwierdził.
Zwrócił uwagę na ogólną koniunkturę w gospodarce, ale też, jego zdaniem, wysoki poziom życia i niskie bezrobocie w Wyszkowie.
– To wielka zasługa mieszkańców, ich przedsiębiorczości. Ale wszyscy możemy nieskromnie powiedzieć, że jako pełniący funkcje w samorządzie mamy w tym swój udział – podkreślił G. Nowosielski.
Jak podkreślił, samorząd wpływa na dobrą kondycję lokalnej gospodarki uchwalając plany przestrzennego zagospodarowania na wnioski i pod potrzeby inwestorów.
– Tak Lesznowola stworzyła swoją potęgę gospodarczą – zaznaczył.
Zwrócił też uwagę na stabilne podatki lokalne oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych na budowę dróg, kanalizacji i innej infrastruktury, która przyciąga inwestorów.
– Jest też nasz sztandarowy program – czyli wieloletnie wykupy gruntów, ich scalanie i sprzedaż. To pomaga w rozbudowie gospodarczej naszego miasta – stwierdził.
Według niego, odzwierciedleniem dobrej kondycji gospodarczej jest także fakt, że przedsiębiorcy nie prosili burmistrza o umorzenie podatków ze względu na trudną sytuację finansową.
– W zasadzie nie było dramatycznych sytuacji – zaznaczył.
Sołtys Leszczydołu Starego Monika Bieżuńska słuchając listy wykonanych inwestycji upomniała się o budowę sali gimnastycznej przy szkole w swojej miejscowości. Jak zauważyła, sprawa tej budowy jest omawiana od 2008 r.
– Mam nadzieję, że radni wezmą sobie tę kwestię do serca i niedługo będziemy mogli się tą salą cieszyć – zaznaczyła.
– Jak skończymy stadion, to myślę, że następną inwestycją będzie sala w Leszczydole Starym – zadeklarował Grzegorz Nowosielski.
Radni w zdecydowanej większości zagłosowali za absolutorium – od głosu wstrzymali się jedynie Adam Szczerba i Waldemar Paradowski.
J.P.

Komentarze

Dodane przez liberum veto, w dniu 30.06.2017 r., godz. 19.03
Ktoś spodziewał się innego wyniku? Jak radni mogli nie udzielić absolutorium burmistrzowi?przecież to oni głosują i podejmują decyzję co do inwestycji tzn.powinno tak być,a jak jest wiadomo.Radny Abramczyk jak zwykle nie czeka na pochwały- robi to sam(mógłby się nie doczekać)
Dodane przez Ed., w dniu 30.06.2017 r., godz. 20.01
Burmistrz chwali się :" Jest też nasz sztandarowy program – czyli wieloletnie wykupy gruntów, ich scalanie i sprzedaż. To pomaga w rozbudowie gospodarczej naszego miasta – stwierdził " Każdy z mieszkańców którego dotknął ten "sztandarowy program" burmistrza czuje się tak jak mieszkańcy Warszawy który dotknął sztandarowy program reprywatyzacji pani Gronkiewicz. Miałem taką wątpliwą przyjemność uczestniczyć w tym "sztandarowym programie" i w wyniku manipulacji kupna sprzedaży wyłudzono od mojej rodziny kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Program pilotuje pani Kozon - większość mieszkańców zna ją doskonale i chyba nie z powodu uprzejmości i przychylności do petentów. Z mojego punktu widzenia jest to program zwykłego oszukiwania ludzi wykorzystując do tego pozycje urzędniczą i możliwość stanowienia prawa lokalnego. Mam nadzieję, że prędzej czy później zajmą się tym procederem odpowiednie instytucje. Beneficjentami tego procederu jest nie tylko Urząd Miejski ale zdarza się, że inne osoby też. Panie burmistrzu jak panu nie wstyd zwyczajnie wyłudzać od nieświadomych ludzi środki pieniądze, narzucać im bezwzględną wolę urzędniczą i na dodatek czynić z tego cnotę. Cynizm, cynizm i jeszcze raz cynizm. Życzę panu by była to ostatnia pana kadencja. Urząd Miejski i mieszkańcy Wyszkowa tylko na tej wymianie zyskają.
Dodane przez Anonim, w dniu 01.07.2017 r., godz. 14.14
Nalezy pomoc osobom,ktore zostalo skrzywdzone przez nie uczciwych urzednikow. Sprawy te nalezy kierowac do NSA. Domagac sie zadoscuczynienia za bledne decyzje,krzywdzace ludzi, . Wszystko wyglada tak jak ,, POstanowienia" z osmiornicy bufetowej z PO. Zastanawiam sie PO co nie ktorzy z tych nie uczciwych urzednikow buduja wypasione domy? Moze naiwni wierza,ze zaPOmnimy o ich dranstwach. O,nie,spoleczenstwo Wyszkowa nie bedzie chcialo,aby hanbili nas swoja obecnoscia tutaj. PO pierwsze,nalezy ich dokladnie rozliczyc,oni musza POniesc kary.
Dodane przez ~(), w dniu 01.07.2017 r., godz. 14.31
he he, a na obwodnicy śmigają z pustymi taczkami, taki mają zap... że nawet załadować niema kiedy
Dodane przez Anonim, w dniu 01.07.2017 r., godz. 16.14
Trudno nie zgodzić się z Edem. Jaki to biznes dla naszego miasta ten program- żaden. Władza obecnego burmistrza jest słaba wobec deweloperów. Burmistrz Nowosielski się wypalił i powinien odejść. Już podczas ostatniej kampanii było widać, że Justyna Garbarczyk jest dużo lepszym kandydatem i tylko animozje prawica- lewica spowodowały, że nie została burmistrzem. Przyglądam się także komisji weryfikacyjnej w Warszawie i mam pewne wątpliwości co do reprywatyzacji w Wyszkowie czyli oddanie gruntów spadkobiercom rodziny Skarżyńskich. Z tego co słyszę to jak grunt jest zabudowany, tak jak w sprawie szpitala, to nie powinno się go nie oddawać tylko powinien domagać się rekompensaty od skarbu państwa ale nie od powiatu. Dlaczego 5 milionów ma płacić powiat ? Te procesy w Wyszkowie jakoś mocno przyśpieszyły, tak powiat ale i gmina oddała już grunt spadkobiercom a oni podobno sprzedali już grunt przy KEN, obok szpitala, jakiemuś deweloperowi. Niedługo pewnie będą zmieniać plan pod budownictwo wielorodzinne. Panowie Głowacki, Sobczak, Szczerba jak również ci z PEPISKA zainteresujcie sie tym, bo to wygląda jak niegospodarność i brak dbałości o mienie gminne i powiatowe. Ideowo jesteście mocni ale zróbcie coś praktycznego.
Dodane przez Jacek, w dniu 01.07.2017 r., godz. 17.13
Zamiana przez Nowosielskiego najatrakcyjniejszych działek w Wyszkowie (Szopena, Sowińskiego, Kościuszki - apartamenty) na kawałek pola pod lasem w Natalinie, to dopiero interes. Ale radni radzi.
Trochę watpliwości do działalności urzędniczej.
Dodane przez Czytelnik, w dniu 01.07.2017 r., godz. 19.05
Tak na 90% zdaje się jest teren w Wyszkowie gdzie spadkobiercy powiększyli sobie działkę budowlaną o teren będący własnością samorządu wyszkowskiego tak szacunkowo zwiększając ją o 50 %. Nieruchomość była trudna do sprzedania ale uczynny samorząd działając chyba w myśl "sztandarowego programu burmistrza" przejął ta nieruchomość w zamian za inną działkę w Wyszkowie. W ten sposób samorząd kupił również własny teren. Jak to jest możliwe? Który geodeta przygotował propozycje decyzji podziałowej, kto sprawdzał zgodność ze stanem prawnym, kto wreszcie zatwierdził decyzję podziałową????. Opisuję to jako obserwator, nie miałem wglądu w dokumentację zatem panie burmistrzu ja tylko pytam jako mieszkaniec tej gminy. Tak zabezpieczam się z ostrożności procesowej. Mam prawo mieć wątpliwości i przypuszczać, że być może działania te nie koniecznie były zgodne z prawem.
Działalnośc burmistrza.
Dodane przez A.D., w dniu 01.07.2017 r., godz. 20.22
Pragnę Państwu nieco przybliżyć jeden z wątków "sztandarowego programu gospodarczego" naszego burmistrza. Już za miłościwie nam panującego burmistrza mocą ustawy straciły moc prawną obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego. Samorząd był zobowiązany do uchwalenia nowych. Zgodnie z wcześniej obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego większość terenów przeznaczonych pod działalność publiczną np: drogi samorząd przejął od właścicieli często za symboliczną złotówkę lub za cenę najmniejszą z możliwych przedmiotowe tereny często powołując się na dobro publiczne lub stosując szantaż społeczny "nie będzie terenu nie będzie drogi" itd. W znacznej części inwestycje te nie powstały. Po opracowaniu nowych planów zagospodarowania przestrzennego danego osiedla okazywało się że tereny przeznaczone na cele publiczne zmieniały przeznaczenie np na tereny budowlane - tak przewidywał nowy plan przyjęty przez Radę Miejską. Część tych terenów sprzedano w przetargach publicznych. Część terenów odkupili poprzedni właściciele ale już po cenach rynkowych. I to jest jedno z odnóży " złotego cielca" naszego burmistrza. Prawda, że się mocno napracował a ile w tym myśli gospodarczej ile wysiłku intelektualnego. Taka procedura trwała na moim osiedlu. W moim przekonaniu jest to spekulacja nieruchomościami a samorząd powinien mieć prawny zakaz tego typu "pseudo działalności gospodarczej"
Dodane przez ola, w dniu 01.07.2017 r., godz. 21.21
Czy można te "transakcje gospodarcze" znaleźć w BIP urzędu?
Dodane przez Anonim, w dniu 01.07.2017 r., godz. 21.30
Pis na siłę uświadamia ludzi i wmawia im,że dostali za mało i w związku z tym zostali pokrzywdzeni przez PO.
Do "ola'
Dodane przez A.D., w dniu 02.07.2017 r., godz. 07.51
Pewnie można znaleźć ale trzeba odszukać nr konkretnych działek z ich przeznaczeniem w starym szczegółowym planie zagospodarowania przestrzennego i odnieść to do nowo powstałych planów. w ten sposób prześledzić "los" nieruchomości. Zastanawia cel tego typu manipulacji i tutaj chyba w myśl przysłowia "jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze" Ciekawszy wynik jednak dałby sens prześledzenia zamiany działek prowadzony przez Urząd Miejski. Tam dziwnym trafem "rzeczoznawca" potrafi wycenić wartość jednego metra terenu w miejscu atrakcyjnym w Wyszkowie jako zbliżony z wartością np: w Natalinie. Dziwne to ale to podobno tajemnica handlowa.
Do Anonima
Dodane przez Bee, w dniu 02.07.2017 r., godz. 09.02
Nie wiedziałam, że można komuś robić krzywdę uświadamiając go, że został okradziony. Czekam, aż tą całą szałajdą zajmie się CBA. Z przyjemnością zobaczę jak towarzystwo Różowego Balona i urząd gminy wyląduje w pierdlu.
Dodane przez Dariusz, w dniu 02.07.2017 r., godz. 13.59
Anonim uważa, że nasze losy zależą tylko i wyłącznie od polityków. Ja tak nie uważam, nie miałem profitów za PO i teraz za PiS. Anonim, uważa jak władza samorządowa PO-PSL, to my budujemy wam drogi, przyjmujemy was po znajomości, dajemy wam zlecenia z budżetu, podobnie radni, którzy uważają, że załatwili nam drogę czy chodnik. To bzdura, wszystko idzie z naszych podatków, a ich nieuczciwe praktyki powodują, że inwestycje nie są rozłożone równomiernie. Niczego wam włodarze nie zawdzięczamy i uważam, że nawet władze w Wyszkowie szkodzą. Za władzy zjednoczonej prawicy, dzięki 500+, dzięki innym programom, transfer pieniężny jest bardziej równomiernie rozłożony na różne miejsca naszym kraju. Dlatego jesteśmy mniej zależni od "panów" polityków. To im nie pasuje. Jeśli jeszcze weszłaby pomoc dla mikrofirm np. mniejszy ZUS to byłoby jeszcze lepiej.
Dodane przez Buhahaha, w dniu 02.07.2017 r., godz. 15.02
Wybieramy najgorszego radnego. W moim okręgu jest osoba o nazwisku Turek, podobno wiceprzewodniczący rady. Jego osiągnięcia nadają się do programu "ktokolwiek widział. ktokolwiek wie".
wybór najgorszego radnego
Dodane przez A.K., w dniu 02.07.2017 r., godz. 20.47
Wybór najgorszego radnego - to dobry pomysł. Ale czy aby nie trzeba było wskazać 20. Wydaje się że tylko jeden Pan Szczerba zasługuje na mino radnego pozostali to potakiwacze burmistrza. Wśród najgorszych są jeszcze gorsi dlatego warto wybrać tego najgorszego.
Jak to jest i dlaczego tyle zaufania?
Dodane przez Nidoinformowana, w dniu 03.07.2017 r., godz. 12.24
Bardzo sprawnie pogarszacie radni w Wyszkowie sytuacje gospodarczą. więc ilu mieszkańców Wyszkowa nie ma w ZUS-ie kapitału początkowego i ilu niebawem w związku z tym ....... przybędzie bezdomnych panie Nowosielski ?
Dodane przez bell, w dniu 03.07.2017 r., godz. 20.44
Najlepszy Szczerba, najgorszy Piórkowska i Abramczyk. Tę dwójkę powinno się wysłać na Antarktydę, żeby już nigdy nie trzeba było się za ich chamstwo wstydzić.
Do bell
Dodane przez Anonim, w dniu 04.07.2017 r., godz. 00.37
Zamiast Piórkowskiej posłałbym Kukwę.w zasadzie należałoby wysłać ich wszystkich oprócz Szczerby.Stare wygy już się wypaliły, ale i Ci młodzi(nowi)też bez charakteru... Nie chce prorokować ,ale większość z nich zostanie na następną kadencję.ludzie ich znają, A tak najprościej...
moim zdaniem najgorsi radni to
Dodane przez Ula, w dniu 04.07.2017 r., godz. 07.27
Ja typuje pierwszą trójkę następująco: 1. Jan Hryniewicz. 2. Piórkowska ..... 3. Abramczyk. Wszyscy za czynienie z Rady Miejskiej towarzystwa wzajemnej adoracji, za kombinatorstwo i udawanie pracy. Dodatkowo Hryniewicz i Abramczyk to wiekowi którzy powinni już nieco odpocząć a i umysł już starczy.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.07.2017 r., godz. 15.14
Abramczyk już komu miał załatwić posadę z rodziny,to załatwił... niech idzie cieszyć się emeryturą i zwolni miejsce młodszym (inni radni emeryci też)
Dodane przez Tele-konkurs, w dniu 04.07.2017 r., godz. 15.19
A nie tak dawno drogą sms-ową wybierany byl najlepszy radny,czy oby na pewno nie pomylono tytułu z najgorszym?
Pan z klasą
Dodane przez Pała, w dniu 04.07.2017 r., godz. 17.31
Z burmistrza co pracował w kancelarii prawniczej w Niemczech? Tylko co zapomniał dodać, że przy jej remoncie.
Dodane przez Anonim2, w dniu 05.07.2017 r., godz. 07.25
Nawiązując do działalnośco Burmistrza. Nalezy pamiętać aby nie tylko bic pianę i komentowac a dokonać w najbliższych wyborach takie działania oraz wyboru aby przyszły włodarz naszego miasta nie był powiązany, zeby nie zamienić "siekierki na kijek". dotychczasowe nazwiska nie dokonają audytu. Dokonają małego handlu. Co do Pani Garbarczyk PSL a teraz mocherowy berecik ? pewnie sprzeda sie jak jej koleżanka Trzaska za kawałek stołka w powiecie lub gminie. Już teraz nalezy o tym myslec co wypisują komentatorzy aby nie dać się zmanipulować starymi odgrzewanymi nazwiskami. Pokazały się i nowe nazwiska które się ogrzewają w świetle jupiterów naszego włodarza, w wyborach staną jako konkurecnci i dalej wizja jak wyżej " ręka ręke myje..."
Dodane przez Kaliope, w dniu 05.07.2017 r., godz. 09.11
Rada miasta powinna zostać oddzielona od rady gminy jak w Ostrowi Maz.
Dodane przez ~(), w dniu 05.07.2017 r., godz. 10.36
a wróbelki ćwierkają że na obwodnicę jeszcze poczekamy
Dodane przez Anonim, w dniu 05.07.2017 r., godz. 12.10
Jedno trzeba przyznać:zgodną mamy radę miejską.wszyscy głosują jak jeden mąż(oprócz Szczerby).Pełowcy ,SLDowcy,PSLowcy farbowane lisy.raptem w komitecie wszyscy się znaleźli "dla ziemi Wyszkowa"Oszukanstwo!!! Dla własnych korzyści zrobią wszystko.Młodych radnych tyczy to samo
Dodane przez lipa, w dniu 05.07.2017 r., godz. 13.02
do Dodane przez Anonim2, w dniu 05.07.2017 r., godz. 07.25 Masz rację ale do hasła " ręka ręke myje...Noga nogę kopie

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl