Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 listopada 2020 r., imieniny Walerego, Wirgiliusza

Przeciwni ograniczeniu swoich kompetencji

(Zam: 15.06.2017 r., godz. 20.38)

Z inicjatywy wójta gminy Długosiodło Stanisława Jastrzębskiego samorządowcy z powiatu wyszkowskiego przyjęli przez aklamację tzw. Kartę Samorządności. Sprzeciwiają się w niej m.in. odbieraniu kompetencji gminom, powiatom i przekazywaniu ich administracji centralnej.

Głosowanie odbyło się podczas konferencji zorganizowanej przez samorządy 29 maja w filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica. Wśród jej uczestników byli przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowego, sołtysi.
– Powstały samorządy, każde oparte na swojej ustawie, niepodlegające sobie, dążące do rozwoju i zapewnienia usług mieszkańcom na jak najwyższym poziomie – podkreślił wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski. – Karta Samorządności nikomu nic nie uwłacza, a przypomina o istocie samorządności. Nic na tym świecie nie jest dane wiecznie, jeśli władza dostrzeże, że samorządy są niepotrzebne mieszkańcom, to ich nie będzie – dodał zachęcając do przyjęcia dokumentu.
Karta Samorządności została pierwotnie wypracowana podczas Forum Samorządowego odbywającego się w marcu tego roku w Warszawie, zorganizowanego przez Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unię Metropolii Polskich, Związek Województw RP, Związek Powiatów Polskich, Unię Miasteczek Polskich oraz Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.
Karta Samorządności ma charakter deklaratywny i przypomina o samorządzie jako fundamencie demokratycznego państwa. W dokumencie czytamy m.in.: „Zmiany w ustawach dotyczących podstaw polskiego samorządu, które są obecnie proponowane bez żadnych konsultacji ze stroną samorządową, mogą podważyć ustrój państwa. Ograniczenie praw wyborczych obywateli, pozbawienie przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem, wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami spowoduje zahamowanie rozwoju lokalnego, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców. Odbieranie kompetencji gminom, powiatom i województwom, przekazywanie ich administracji centralnej, oddalonej od obywateli i niepoddanej ich kontroli, to odejście od demokracji. Stanowczo się temu sprzeciwiamy”.
J.P.

Komentarze

Dodane przez zielony, w dniu 16.06.2017 r., godz. 10.04
Panie Jastrzębski, ta karta samorządności to jest czystej wody populizm, który traktuje mieszkańców powiatu, a głównie mieszkańców gminy Wyszków. W 15 na 16 sejmików wojewódzkich rządzi koalicja PO-PSL. W mazowieckim rządzi Struzik z PSL i dlatego głównie dobrze płatne miejsca pracy w sejmiku mają osoby desygnowane przez PSL i PO. Osoby rozdzielające duże fundusze unijne dają głównie tam gdzie rządzi PSL lub PO lub samorządy im sprzyjające, a tam gdzie rządzi PiS to nie dostają wcale albo okruchy ze stołu pańskiego. Próbują przez sądy się odwoływać ale to droga przez mękę. Samorządowcy PiS są sekowani przez Struzika i jego urzędników. Dlatego władze PiS chcą im odebrać część funduszy aby dysponować i rozdysponowywać bardziej "sprawiedliwie". Dlatego prawica powinna nie tylko wygrać w gminach i powiatach ale i odzyskać władzę w sejmiku mazowieckim. PSL pewnie wystawi Domżałową, nie głosujmy na Domżałową tylko na przedstawiciela PiS. PSL i PO niewiele robi dla takich miast jak Wyszków. Kto jest szefem PSL w gminie Wyszków, niejaki Bachański, osoba niewiele znacząca a przy tym podobno mieszkająca w powiecie pułtuskim. Jak taka osoba może nas reprezentować, ona tylko myśli o sobie.
Dodane przez Sąsiad, w dniu 16.06.2017 r., godz. 12.48
Sprawą Bachańskiego powinien zająć się wojewoda. Radny musi żyć w miejscu gdzie jest radnym, czyli w powiecie wyszkowskim. Jak żyje w pułtuskim, niech kandyduje w pułtuskim.
Dodane przez Anonim, w dniu 16.06.2017 r., godz. 15.23
No i się zajmie.
Dodane przez Anonim, w dniu 16.06.2017 r., godz. 16.07
Panie Jastrzebski,na pana miejscu siedzialbym cicho,dosyc krzywd narobiles w Wyszkowie. Wkrotce przywrocimy ci pamiec,bo my pamietamy.Jezeli chodzi o PSL,to nalezy skutecznie oczyscic Wyszkow i gminy z tej gangreny. Na Domzalowa nikt nie zaglosuje,przeciez jest skompromitowana kukla w szpitalu,wspierajaca przez PSL duzymi nagrodami pienieznymi za balagan i zle zarzadzanie szpitalem.
Podłość pana Jastrzębskiego nigdy sie nie kończy.
Dodane przez wówczas pracownik samorzadowy, w dniu 16.06.2017 r., godz. 19.19
Panie Jastrzębski stracił pan okazję aby siedzieć cicho.Pana draństwa jakie pan robił w Wyszkowie będąc starostą są pamiętane. Część ludzi przez pana skrzywdzonych nigdy panu podłych czynów nie wybaczy. Wspominając pana poczynania z tamtego okresu mam poważne wątpliwości czy jesteś pan człowiekiem czy tylko kimś za człowieka przebranym.
Do wowczas pracownik samorzadowy
Dodane przez Janek, w dniu 17.06.2017 r., godz. 14.47
Pracujac w samorzadzie znasz dokladnie dranstwa,tego pozbawionego czci,honoru i poprostu ludzkiej empati dzialacza PSLu. O tym,ze przebranym jest tylko za czlowieka,swiadcza podlosci jakie czynil ludziom.Nadchodzi czas,kiedy bedzie musial wytlumaczyl sie z swoich ,,sukcesow" w diabelskiej dzialalnosci. I,toto,jeszcze probuje,ze moze wroca dobre dla niego czasu. Moze wroca,wraz z nedzna,zgorzkniala emerytura. Czas szybko mija.
Dodane przez AntyBox, w dniu 17.06.2017 r., godz. 18.17
Ich KOMPETENCJE, to m.in. POdwyżki POdatków, opłat za wodę i ścieki, za śmieci. Jak się na tym POlu sprawdzają?
Dodane przez pisior, w dniu 18.06.2017 r., godz. 16.22
A co się dziwić Jastrzębskiemu, że daje twarz jakimś kartom samorządowym, nie robi tego za darmo. Przeglądałem ich stronę i widzę prawie 8 kilometrów dróg do zrobienia w Długosiodle, metodą zaprojektuj i wybuduj. Czy bez dofinansowania od Struzika zrobiłby tyle dróg, nie mówię o kasie na inne cele. Nasze podatki po linii partyjnej idą do takich jak Jastrzębski a i tak Długosiodło to najbiedniejsza gmina w naszym powiecie.Robią asfalty do najmniejszej pipidówki a w Wyszkowie nie ma na to pieniędzy. Jak wy dbacie o to Nowosielski, Bachański czy Wróbel.
Dodane przez PSL - Posady Swoim Ludziom, w dniu 20.06.2017 r., godz. 20.17
Panie Przewodniczący, muszę Panu powiedzieć, że wczoraj zrobił Pan przykrość wielu polskim kabareciarzom, niestety, bo Pan ich zaorał. Takiego żartu jak Pan, to nie powiedział nikt – zwrócił się w czasie rozmowy z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem prowadzący Poranną Rozmowę w RMF FM Robert Mazurek. Jaki „żart” lidera ludowców miał na myśli dziennikarz? Cytuję: największym zaszczytem dla polityka jest służenie krajowi, a nie praca w spółkach Skarbu Państwa. To powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Pan to mówił serio czy sobie żartował? — ironizował Mazurek. Kosiniak-Kamysz odpowiadał poważnie: Podtrzymuję…. Mówiłem to w 100 procentach serio. Dziennikarz przypomniał więc liderowi PSL, jak powinno się odczytywać skrót nazwy jego partii. Pamięta Pan takiego ministra Marka Sawickiego? Musiał się podać do dymisji, po tym jak były taśmy Elewarru i kiedy okazało się, że w zasadzie skrót PSL należy odczytywać jako „Posady Swoim Ludziom”

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl