Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Święto miłośników koni

(Zam: 02.06.2017 r., godz. 08.31)

Dla tych, którzy kochają konie to impreza, której nie można przegapić – Dzień Konia w Gulczewie w tym roku odbył się już po raz dwunasty. Ten słoneczny dzień uczestnicy spędzili w piknikowej atmosferze.Nadbużańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Gulczewa i gmina Wyszków pielęgnują tradycję zapoczątkowaną przez prof. Ludwika Maciąga – mieszkańca Gulczewa, wielbiciela koni, który był inicjatorem Dnia Konia w miejscowości. W tym roku organizatorzy imprezy w sposób szczególny uczcili pamięć profesora – mija bowiem 10 lat od śmierci tego honorowego obywatela gminy Wyszków, wybitnego malarza, wykładowcy, dla wielu także autorytetu. Uczestnicy wydarzenia zorganizowanego 27 maja na placu przy remizie OSP, na koniach przejechali ulicami Gulczewa zatrzymując się przed domem L. Maciąga, który mieszkał w Gulczewie od 1978 r. do śmieci. W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej można było obejrzeć kolekcję obrazów profesora po chodzącą z prywatnych zbiorów, a także obejrzeć film o artyście „Ostatni rozkaz”.
– Świętej pamięci profesor może z nas być dumny – podkreślił podczas otwarcia wydarzenia prezes Nadbużańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Gulczewa, miejski radny Sławomir Wróbel, którego organizacja dba o zachowanie dziedzictwa profesora w świadomości lokalnej społeczności.
– Od kilkunastu lat to wydarzenie przyciąga rzesze miłośników koni, tym bardziej cenna to inicjatywa, bo wyszła od mieszkańców Gulczewa – zaznaczył burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Prezes wyszkowskiego koła Związku Piłsudczyków Konrad Wróbel, goszczący w Gulczewie wraz z innymi członkami stowarzyszenia, wspomniał o Józefie Najnercie – jeźdźcu, mistrzu armii w tej dyscyplinie, który zginął z rąk zbrodniarzy NKWD w Charkowie. Mówił też o innym, związanym z ziemią wyszkowską, bohaterze zasłużonym dla historii – Bronisławie Deskurze, dowódcy w powstaniu styczniowym.
W czasie walki zginął tylko jeden jeździec należący do jego podkomendnych. Założył też wieś Deskurów, 13 rodzin obdarzył majątkami.
– Przeszedł do historii Polski, Litwy, Francji, Austrii – podkreślił Konrad Wróbel.
Konie i jeźdźców poświęcił ks. Grzegorz Dębek – wikariusz w parafii św. Wojciecha w Wyszkowie.
Nieodłącznym elementem Dnia Konia w Gulczewie są pokazy jeźdźców. Wystąpili East Riders Stunt Team ze Słupna. Najpierw odbył się pokaz jazdy w strojach husarskich, potem goście zadziwiali publiczność umiejętnościami związanymi z jazdą na koniu, władaniem szablą i in. Laureaci zawodów kawaleryjskich o puchar burmistrza Wyszkowa, które odbyły się w trakcie Dnia Konia to: I miejsce – Mateusz Nienałtowski na Jankesie (X Pułk Ułanów Litewskich z Zaręb Kościelnych), II – Kamil Borowy na Morfinie (V Pułk Ułanów Zasławskich z Ostrołęki), III – Emil Bogdański na Daszy (Szwadron Kawalerii z Siemiatycz).
Dzień Konia to możliwość obejrzenia tych wspaniałych zwierząt, porozmawiania z jeźdźcami. Co roku Gulczewo gromadzi osoby, które znały osobiście prof. Ludwika Maciąga, mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości, rodziny, przedstawicieli władz samorządowych. W organizację zawsze włączają się druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gulczewie – w tym roku serwowali kiełbaski i inne dania z grilla oraz napoje.
J.P.
Komentarze

Dodane przez knom, w dniu 03.06.2017 r., godz. 20.36
Impreza świetna, ale słabo nagłośniona.
dla kogo
Dodane przez zainteresowany, w dniu 06.06.2017 r., godz. 08.04
Zainteresowanych tą imprezą bardzo małe a więc dla kogo ???????
Dodane przez knom, w dniu 06.06.2017 r., godz. 10.54
Zainteresowanie małe, bo nagłośnienie słabe. Obejrzałem zdjęcia z lat poprzednich i widać, że impreza cieszyła się dużą frekwencją.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl