Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 09 lutego 2023 r., imieniny Apolonii, CyrylaŚwięto bibliotekarzy i czytelników

(Zam: 18.05.2017 r., godz. 09.08)

Miejska biblioteka wykładem Waldemara Smaszcza zainaugurowała wyjątkowy tydzień. W ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywającego się pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!” wyszkowska książnica zaprosiła wszystkich zainteresowanych na cykl spotkań i wydarzeń.Pierwszym akcentem była wizyta historyka literatury, krytyka, autora książek Waldemara Smaszcza. Gość opowiedział o postaci świętego Brata Alberta, którego rok, zgodnie z decyzją Sejmu i Episkopatu, właśnie obchodzimy. Nie unikał w swoim wykładzie wielu innych wątków dotyczących m.in. Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego.
Adam Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomi koło Krakowa. Walczył w powstaniu styczniowym, po którym rozpoczął studia malarskie – w jego pracach często przejawiała się tematyka religijna (m.in. słynny obraz „Ecce homo”). Wstąpił do jezuitów, jednak po pół roku opuścił nowicjat, poświęcił się służbie bezdomnym i opuszczonym. W 1888 r. złożył śluby zakonne, przyjął imię Albert. Założył zgromadzenia Braci Albertynów (1888 r.) i Sióstr Albertynek (1891 r.) – oparte na regule św. Franciszka z Asyżu. Służbę na rzecz ubogich, bezdomnych traktował jako formę kultu Męki Pańskiej, żebrał na ich utrzymanie, zakładał domy dla sierot, nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych, osób starszych. Zmarł 25 grudnia 1916 r. Beatyfikacji w 1983 r. i kanonizacji w 1989 r. dokonał Jan Paweł II.
Karol Wojtyła napisał dramat „Brat naszego Boga” (jak podaje W. Smaszcz, sztuka powstawała w latach 1946-1951) przedstawiający losy świętego.
– Brat Albert zakwestionował dobroczynność. Uważał, że dzielenie się z innymi wtedy ma swój właściwy sens, kiedy dzielimy się tym, czego nie mamy – stwierdził Waldemar Smaszcz.
J.P.
Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl