Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 09 lutego 2023 r., imieniny Apolonii, CyrylaSamorządy razem z psami pójdą na psy

(Zam: 05.04.2017 r., godz. 10.49)

78 743 zł kosztowało w ubiegłym roku gminę Zabrodzie odławianie i umieszczanie w schronisku bezdomnych psów. Wójt uważa, że to wysokie koszty, ale według prawa samorząd musi się wywiązywać z tego obowiązku.

Niemal 80 tys. zł, które gmina wydała, dotyczy 35 psów, z których tylko 3 znalazło właścicieli w drodze adopcji. Dla porównania, samorząd usunął trzy razy tyle padłych zwierząt, a zapłacił 15 552 zł.
– Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, nie będzie ustawy dotyczącej czipowania psów w całym kraju, to z czasem samorządy razem z psami pójdą na psy – mówił 23 marca podczas sesji Rady Gminy wójt Tadeusz Michalik. – Co roku wydajemy więcej na opiekę nad zwierzętami. Jest pytanie, dokąd będziemy w tym wszystkim brnąć? Część psów podrzucanych jest do naszej gminy z sąsiedniego powiatu. Były sugestie podczas obrad komisji, byśmy spróbowali zaczipować psy naszych mieszkańców. Jeśli jednak na naszym terenie znajdzie się pies z innej gminy, to też jesteśmy zobowiązani się nim zająć.
Gmina Zabrodzie ma podpisaną umowę ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Ostrowi Mazowieckiej. 1 300 zł netto kosztuje ją przyjęcie i utrzymanie psa w schronisku. Samorząd płaci ryczałtowo 1 000 zł netto miesięcznie za miejsce dla psów w schronisku, przygotowanie i opiekę nad psem przed i po sterylizacji lub kastracji, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych psów. 380 zł brutto kosztuje gminę wyłapanie bezdomnego psa, zaszczepienie przeciw wściekliźnie i dostarczenie do schroniska (zajmuje się tym firma Huberta Kośnika).
Na stronie internetowej Schroniska w Ostrowi Mazowieckiej www.schroniskobakowka.pl można oglądać zwierzęta przeznaczone do adopcji, w tym te znalezione w gminie Zabrodzie.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl