Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 08 lipca 2020 r., imieniny Elżbiety, Wirginii

Mieszkańcy nie płacą, gmina ma dziurę w budżecie

(Zam: 05.04.2017 r., godz. 10.45)

Zgodnie z obowiązującym od kilku lat nowym systemem, mieszkańcy mają obowiązek złożyć w Urzędzie Gminy deklarację, w której określają m.in. czy będą segregować śmieci, a także ile osób zamieszkuje w gospodarstwie.

Na tej podstawie naliczane są opłaty, które mieszkańcy uiszczają w Urzędzie Gminy. Z tych pieniędzy samorząd pokrywa koszty odbioru śmieci, który realizuje firma wybrana przez gminę w przetargu. Niestety, nie wszyscy, którzy oddają śmieci wypełnili deklaracje, nie wszyscy też uiszczają opłaty, stąd różnica pomiędzy kosztami wywozu śmieci a pieniędzmi, którymi dysponuje gmina.
Samorząd wystosował do mieszkańców, m.in. za pośrednictwem swojej strony internetowej, a także sołtysów pismo z apelem „właściciele nieruchomości zamieszkałych, którzy do tej pory nie wypełnili obowiązku złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ci właściciele, u których dane podane w deklaracji nie odzwierciedlają stanu faktycznego, proszeni są o złożenie aktualnej deklaracji”.
– Będziemy próbowali mieszkańców zdyscyplinować, będziemy sprawdzać, czy są podpisane deklaracje na odbiór odpadów – tłumaczył podczas sesji Rady Gminy 23 marca wójt Tadeusz Michalik. – Zadłużenie przekroczyło 30 tys. zł i rośnie, pomimo naszych monitów. Mam prośbę, rozmawiajcie z mieszkańcami, bo jeśli będzie tak jak teraz, to nadal wpływy nie będą się bilansować z kosztami – zwrócił się do sołtysów. – W końcu nie pozostanie nam nic innego, jak podnieść ceny za śmieci.
T. Michalik ostrzegł, że sprawy osób, które zalegają z opłatami trafią w końcu do Urzędu Skarbowego i komornika.
– Jest też sytuacja warta umieszczenia w Księdze Guinnessa. Przy naszych przystankach są kosze. W jednej z miejscowości są do nich wyrzucane pampersy przysypywane popiołem. W poniedziałek zostało to sprzątnięte, a dziś znów kosze są zapełnione. Co dalej? – zwrócił uwagę Tadeusz Michalik.
Zgodnie z prawem, takie odpady mieszkańcy powinni oddawać w ramach deklaracji składanych do Urzędu Gminy, kosze przystankowe nie są przeznaczone do pozbywania się śmieci powstałych w domostwach.
– Taka jest kultura i znajomość prawa naszych mieszkańców. Wielu jest bardzo rzetelnych, segregują śmieci, mają umowę. Ale są i tacy, jak w przypadku, który zdarzył się w opisywanej miejscowości. Pytanie – czy mamy takie odpady zostawić czy sprzątać? Informujcie mieszkańców, bo z urzędu będziemy sprawdzać, czy mieszkaniec ma umowę na odbiór śmieci. Jeśli będziemy podwyższać cenę tym, którzy rzetelnie wywiązują się z obowiązków, to będzie to wobec niech nieeleganckie – zwrócił się ponowne do sołtysów Tadeusz Michalik.
Informacje o stawkach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz formularz deklaracji dostępne są na stronie www.zabrodzie.pl w zakładce „gospodarka odpadami komunalnymi” oraz w Urzędzie Gminy w Zabrodziu, pokój nr 12 (tel. 29 64 23 191).
J.P.

Komentarze

Dodane przez rybno, w dniu 05.04.2017 r., godz. 12.32
Kmicikowa Działaj masz pole do pop[isu
Mamy podwyżki!!!!
Dodane przez Kochany dyrektor Wosiru, w dniu 10.04.2017 r., godz. 18.00
Dziękujemy Panie Dyrektorze. Dziękujemy bardzo za podwyżki jakimi obdarowałeś nas instruktorów pływania. Dostaliśmy całą złotówkę więcej. Teraz możemy sobie pozwolić na więcej. Stać nas. Ps. Wosir podniósł cenę za lekcję pływania o 20 zł za 3 osoby a za 2 osoby 10zł.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl