Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2023 r., imieniny Michaliny, MichałaJak u Kolberga

Ikona
(Zam: 12.04.2011 r., godz. 11.25)

Dzieci wraz z opiekunami siedmiu świetlic środowiskowych z gminy Somianka pożegnały zimę i powitały wiosnę – tym razem poza swoją gminą.

Inspiracją Gminnego Ośrodka Kultury do zorganizowania imprezy poza gminą był scenariusz opracowany na podstawie starodawnych podań Kolberga i wielofunkcyjnie zorganizowane, agroedukacyjne gospodarstwo położone w Glinie nad Bugiem, należące do Zofii i Jerzego Kolanowskich.

Uczestnicy z naturalnych materiałów zbudowali kukłę marzanny, nauczyli się pieśni obrzędowych „o marzannie” i „gaiku”, a następnie ze śpiewem ruszyli przez wieś w stronę rzeki. Tam wygonili „złą zimę – marzannę” ze wsi. Zgodnie z wróżbą, nikt nie oglądał się za „odpływającą do morza kukłą” i czym prędzej, bez potknięcia się – wrócili do gospodarstwa.

Grupy ustroiły swoje „gaiki” – doczepiając do wierzbowej kwitnącej gałęzi przygotowane podczas warsztatów kwiatki, pisanki, wstążki i talary (symboliczne pieniądze), zainscenizowali taneczny krąg i śpiewając obrzędową pieśń, wprowadzili symbole wiosny do gospodarstwa.

Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta