Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 czerwca 2021 r., imieniny Jana, Onufrego

Jak u Kolberga

Ikona
(Zam: 12.04.2011 r., godz. 11.25)

Dzieci wraz z opiekunami siedmiu świetlic środowiskowych z gminy Somianka pożegnały zimę i powitały wiosnę – tym razem poza swoją gminą.

Inspiracją Gminnego Ośrodka Kultury do zorganizowania imprezy poza gminą był scenariusz opracowany na podstawie starodawnych podań Kolberga i wielofunkcyjnie zorganizowane, agroedukacyjne gospodarstwo położone w Glinie nad Bugiem, należące do Zofii i Jerzego Kolanowskich.

Uczestnicy z naturalnych materiałów zbudowali kukłę marzanny, nauczyli się pieśni obrzędowych „o marzannie” i „gaiku”, a następnie ze śpiewem ruszyli przez wieś w stronę rzeki. Tam wygonili „złą zimę – marzannę” ze wsi. Zgodnie z wróżbą, nikt nie oglądał się za „odpływającą do morza kukłą” i czym prędzej, bez potknięcia się – wrócili do gospodarstwa.

Grupy ustroiły swoje „gaiki” – doczepiając do wierzbowej kwitnącej gałęzi przygotowane podczas warsztatów kwiatki, pisanki, wstążki i talary (symboliczne pieniądze), zainscenizowali taneczny krąg i śpiewając obrzędową pieśń, wprowadzili symbole wiosny do gospodarstwa.

Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl