Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 09 grudnia 2024 r., imieniny Leokadii, Wiesława



Okiem rzuciłam

(Zam: 08.03.2017 r., godz. 13.13)

Od kilku tygodni „Wyszkowiak” informuje nas, że świętuje swoje 25-lecie. Ćwierć wieku to kawał czasu. Jak na przestrzeni tylu lat zmieniał się skład redakcji? Kto w gazecie pracuje najdłużej? Jaka była największa „wtopa” gazety, a jaki jej największy sukces? Ilu redaktorów, ilu grafików, ilu innych pracowników których nie widać, nie słychać, a wiadomo, że są musiało pracować i dalej pracuje na sukces gazety?

Od 2011 r. dzień 1 marca jest świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji, 26 lutego, po raz drugi zorganizowany został Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tym roku w biegu na dystansie 1 963 metrów udział wzięło ponad 200 osób (w roku poprzednim uczestników był 144). Moim zdaniem, wyszkowianom spodobała się ta wyjątkowa impreza, o czym świadczyć mogą liczne komentarze, które ukazały się na stronie internetowej „Wyszkowiaka” pod artykułem „Radość z biegu i patriotyczna pamięć”, np. taki: „Dziękujemy za świetną okazję do oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym poprzez ten wyjątkowy bieg. Atmosfera była niepowtarzalna. Świetny pomysł na to, że nawrót przebiegał tą samą trasą. Ludzie się mijali, uśmiechali się do siebie i machali. Nikt chyba nie poczuł się samotny. Za rok będziemy w jeszcze większej grupie. Wyszków zdał egzamin”. 1 marca na ulicach Wyszkowa pojawiły się biało-czerwone flagi. Niby nic nadzwyczajnego, skoro od 6 lat jest to święto państwowe, a jednak… Rok temu Klub Gazety Polskiej wystąpił do burmistrza Wyszkowa z wnioskiem, by na 1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych na ulicach naszego miasta pojawiły się narodowe flagi. Burmistrz zbadał wniosek Klubu pod względem formalno-prawnym i zdecydował, że flagi wywiesi jedynie przy urzędzie oraz pomniku Żołnierzy Wyklętych, gdyż jak twierdził „Chodzi o to, by flagi państwowe pojawiały się przy okazji najważniejszych wydarzeń, jak właśnie rocznica 3 Maja, 15 Sierpnia i 11 Listopada” (pisał o tym „Głos Wyszkowa” w artykule „Flagi będą, ale nie wszędzie”). W tym roku z wnioskiem do burmistrza Wyszkowa o wywieszenie 1 marca flag narodowych zwróciło się 9 organizacji: Marek Głowacki – Klub Gazety Polskiej, Bogdan Osik – OW NSZZ Solidarność przy Ardagh Glass, Paweł Baranowski – NSZZ Solidarność Oświaty, Michał Czajka – Kukiz’15 „Potrafisz Polsko” oraz stowarzyszenie na rzecz nowej Konstytucji Kukiz’15, Marek Filipowicz – „Pepisko”, Konrad Wróbel – Związek Piłsudczyków RP, Mirosław Powierza – Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej, Karol Dądera – Młodzież Wszechpolska oraz Eugeniusz Zaremba – komitet PiS gminy Wyszków. Tym razem wyszkowski magistrat wniosek rozpatrzył pozytywnie, gdyż zgodnie z wyjaśnieniami zastępczyni burmistrza pani Aneta Kowalewska „(…) takie jest oczekiwanie społeczne”... Trochę to przykre i trochę dziwne, że społeczeństwo – mieszkańcy Wyszkowa, muszą zabiegać o to, by w tak ważnym dniu na ulicach miasta pojawiły się narodowe flagi.
***

W „Nowym Wyszkowiaku” przeczytałam relację z obchodów Dnia Myśli Braterskiej („Razem, bawiąc się, śpiewając, harcując”). Zuchy i harcerze Hufca ZHP Rój Promienistych im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” na trasie poznawali historię wyszkowskiego harcerstwa, zaś wieczorem zebrali się na świeczowisku. Prowadzący je dh Krzysztof Głowacki powiedział: „Wśród nas są też instruktorzy, druhny i druhowie, którzy na przestrzeni lat 70., 88., 90., w różny sposób, w różnych czasach, w różnych środowiskach przyczyniali się do tego, że harcerstwo w Wyszkowie było prężne, rozwijało się. Wielu z nich do dziś jest tak dobrymi duchami harcerstwa, nawet jeśli na co dzień aktywnie nie biorą udziału w rajdach, zimowiskach, obozach, mimo to wspierają nas zawsze. (…) Historia naszego wyszkowskiego harcerstwa, to coś w rodzaju wielkiej układanki. Składa się z wielu puzzli, które dopiero razem tworzą całość. Co by było, gdyby jakiejś cząstki zabrakło?”. Wspomnienia z harcerstwa są dla mnie bardzo ważne. Harcerstwo mnie ukształtowało i czasami myślę, że miało olbrzymi wpływ na to, jaka jestem teraz. Wartości, które mi przekazano, są dla mnie tak samo ważne dzisiaj, jak były ważne 30 lat temu. Być może dlatego łezka w oku mi się zakręciła, gdy przeczytałam to, co powiedział dh Krzysztof i zastanowiłam się co by było, gdyby w moim życiu zabrakło jednego puzzla – harcerstwa?
Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez Cytat z niemieckiego "Głosu Wyszkowa", w dniu 08.03.2017 r., godz. 18.21
Nowosilcow znów dokonał samozaorania. I brnie w tym coraz bardziej.
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 08.03.2017 r., godz. 21.45
Gratulacja i podziękowania dla dziennikarzy "Wyszkowiaka", że już 25 lat służą mieszkańcom naszej małej Ojczyzny, informują nas, opisują ważne zjawiska, przedstawiają idee, interesujące osoby, popularyzują kulturę, także tą wysoką, sport, rekreację itp. Następnych 25 lat pełnych w ciekawe wydarzenia i tłuste reklamy. :)
Dodane przez Prawy do lewego, w dniu 09.03.2017 r., godz. 13.13
O wyklętych i harcerzach. Harcerze popierający w Wyszkowie opcję komunistyczo-peowską, odwrócili sie od wyklętych. Zaczeli dbać o stołki, etos na bok odstawili.
Dodane przez ola, w dniu 09.03.2017 r., godz. 17.23
harcerze swoje głowy mają i doskonale wiedzą, co w polityce piszczy - sromotna porażka pani Premier i przybocznych w Brukseli, pokazała "moc" "dobrej zmiany"; jak się naczelny, w swojej osobistej zemście nie opamięta, to superminister pojedzie na wschód po pieniądze dla swoich mrzonek-slajdów
Mydło i powidło
Dodane przez Kazimierz, w dniu 10.03.2017 r., godz. 09.56
Ręka rękę myje jak było na początku a było super ale się zmyło! W sprawie harcerzy zaś to się to mnie nawet dziwko nie je... bo odkąd okiem sięgnąć zawsze służyli innej idei . Tradycji przedwojennych Sokołów wbrew pozorom zawsze było tu brak. Szary druh zawsze miał drużynową, która jak dokształci to załapie.
Dodane przez Czuwaj, w dniu 10.03.2017 r., godz. 13.50
Nowosielski już się pakuje, czyżby szykował się do wyjazdu do pracy w kancelarii prawniczej w Niemczech?
Dodane przez Anonim, w dniu 10.03.2017 r., godz. 21.01
Aż mnie energia rozsadza żeby bronić Nowosielskiego......Niestety nie mogę bo na mojej ulicy od chwili narysowania na mapach Wyszkowa zrobili tylko trzy latarnie.
Bronić przegranej sprawy?
Dodane przez jasio małolat, w dniu 14.03.2017 r., godz. 10.05
Łochów z prawicowym, uczciwym burmistrzem pozyskuje środki na rozwój na potęgę. Małe miasteczko z podrzędną drogą łączącą Mińsk Maz. z Ostrowią Maz i Wyszków z Węgrowem pozyskał 142 mln zł na obwodnicę. Nowosielski kilka lat temu stracił przyznane 24 mln zł na małą obwodnicę, a teraz mydi oczy 2 milionami na stadion, na którym własnymi rękoma zlikwidował trybuny. Bronić przegranego Nowosielskiego? To jakaś kpina jest. Taczka dla tego muła.
muł
Dodane przez Do roboty, w dniu 15.03.2017 r., godz. 05.22
Wyszków dawno nie był taki zamulony.
Dodane przez Lidery na Mazowszu, w dniu 15.03.2017 r., godz. 08.35
Obsadzanie stołków misiewiczami, zaczyna Nowosielskiemu odbijać się czkawką. Jak tak dalej pójdzie, to Wyszków zostanie liderem wstydliwej statystyki miast o najniższym przeliczniku pozyskanych środków na głowę mieszkańca. Jak różowa czeka nas przyszłość pod burmistrzem, który nie miał i nie ma zaplecza w rządzie? Korczakowski, zapewne szykuje kolejne podwyżki podatków.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta