Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 maja 2020 r., imieniny Jana, Juliusza

W rocznicę zaślubin z morzem

(Zam: 01.03.2017 r., godz. 13.04)

Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie oraz gmina Wyszków 18 lutego zorganizowali obchody 97. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Z tej okazji w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” odbyło się otwarcie wystawy i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej.
Uroczystości rozpoczęły się otwarciem okolicznościowej wystawy pt. „Liga Morska i Rzeczna w przededniu stulecia, czyli „Trzymajmy się morza!”, na której zaprezentowano sylwetki działaczy i entuzjastów ludzi morza, symbolikę związkowych odznaczeń, działalność w okręgach i oddziałach, archiwalne zdjęcia dawnych obchodów świąt morskich. Swoją premierę ekspozycja miała w Akademii Marynarki Wojennej. Jej otwarcia we foyer „Hutnika” dokonał wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej komandor porucznik Marek Padjas.
– Liga jest w przededniu swojego stulecia, to jedna z najstarszych w Polsce organizacji społecznych – wspomniał. – W październiku 1918 r., kiedy Polski jeszcze nie było, zebrali się w Warszawie ludzie, którzy już myśleli o polskim morzu, a przecież zaślubiny z nim były dopiero dwa lata później – dodał.
Drugą odsłoną oficjalnej części uroczystości był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły. Ta część rozpoczęła się od odegrania „Hymnu do Bałtyku”.
– Taka uroczystość jak dzisiaj przybliża Wyszków, miasto leżące w środkowej części Polski, do tradycji morskiej, wielkich, chwalebnych kart historii, które są związane z morzem – oznajmił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Otwierając wystawę państwo prelegenci pokazali, jak wspaniałą, bogatą historię ma Liga Morska i Rzeczna, sięgającą jeszcze czasów sprzed II wojny światowej, do jak wspaniałych tradycji możemy dziś nawiązywać. To bardzo dobrze, że w tej sali gromadzimy wszystkie pokolenia, że przekazujemy wiedzę, wartości, patriotyzm. Cieszę się również z obecności innych organizacji społecznych – to piękne, że potraficie ze sobą współpracować – dodał burmistrz.
– Dzisiejsze spotkanie to święto nie tylko tych, którzy pracują na morzu, ale też tych, którzy żyją z i dla morza albo korzystają z niego dla przyjemności. To równie specjalna okazja, by wszystkim podziękować za hołdowanie tradycji, mówienie o morzu, okazja do złożenia hołdu tym, których dziś już nie ma z nami – zaznaczył Marek Pajdas. – W myśl staszicowskiego zawołania „Trzymajmy się morza” musimy ten dorobek, który zgromadzili nasi poprzednicy, utrzymać, wzbogacać i rozwijać.
Wiceprezes kmdr por. Marek Padjas wręczył związkowe odznaczenia trzem osobom. Krzyżem „Pro Mari Nostro” i Brązowym Medalem za Zasługi Ligi Morskiej i Rzecznej uhonorowani zostali: ppłk Leszek Wieczorek, Benedykt Cezary Celian, Paweł Różański. Dyplom i odznakę ligową otrzymał członek klubu krótkofalarskiego Łukasz Najmoła, który prowadził łączności w zarządzaniu kryzysowym, w niesieniu pomocy na terenie Polski.
Okolicznościowe podziękowanie za bardzo dobrą współpracę pomiędzy ligą a samorządem gminnym otrzymał także burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Orkiestra LMiR podczas swojego koncertu zagrała nie tylko utwory typowo żeglarskie czy szanty, posłuchać również można było utworów filmowych, czy muzyki rozrywkowej. Muzycy grali pod kierownictwem kmdr. Józefa Kowalewskiego i Benedykta Celiana.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl