Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Okiem rzuciłam

(Zam: 18.01.2017 r., godz. 13.45)

Pod jednym z ostatnich „Okiem rzuciłam” znalazłam taki komentarz (może raczej pytanie): „Czy pseudonim JUDYTA pochodzi od słowa – judzić, podjudzać?”. Gnana ciekawością pogrzebałam w Internecie i dowiedziałam się, że Judyta to imię pochodzenia biblijnego.

Wywodzi się od hebrajskiego słowa oznaczającego „mieszkanka Judei” lub „chwalona”. Imię Judyta nosiły m.in. królowa czeska, druga żona Władysława II Przemyślidy (Judyta Turyńska), córka Bolesława Krzywoustego (Judyta Bolesławówna) oraz córka Mieszka III Starego. Nie znalazłam innego znaczenia tego słowa, więc z całą stanowczością oświadczam, że słowo Judyta nie pochodzi od słowa „podjudzać”.

Z ubiegłotygodniowej prasy dowiedziałam się, że w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego ukazał się projekt uchwały Rady Miejskiej dotyczącej zasad umieszczania reklam w gminie Wyszków, sytuowania obiektów małej architektury, ogrodzeń. Z niemałym zdumieniem przeczytałam o zmianach, jakie proponują nam miejscy radni w kwestii umieszczania reklam, wysokości ogrodzeń i wyglądu obiektów małej architektury. Obejrzałam zdjęcie, jakie pojawiło się przy artykułach i pomyślałam, że być może moi redakcyjni koledzy zbyt skomplikowanie opisali proponowane zmiany, i dlatego nie do końca rozumiem, o co tak naprawdę chodzi. Postanowiłam więc sama dokonać analizy projektu uchwały. Najpierw zdenerwowałam się, że w BIP urzędu, który odwiedzałam już wielokrotnie i zazwyczaj nie miałam problemu z odnalezieniem interesującego mnie dokumentu, nie potrafię znaleźć właściwej zakładki do projektu uchwały. Ponieważ zdenerwowana działam chaotycznie, uspokoiłam się i cierpliwie, po kolei otwierałam kolejne okienka. W końcu znalazłam to, czego szukałam. Zainteresowanym i niecierpliwym czytelnikom przedstawiam ścieżkę do projektu uchwały: prawo miejscowe – miejscowe plany zagospodarowania – ogłoszenia – aktualne – projekt uchwały dot. umieszczania reklam. Projekt uchwały okazał się długi, nudny i niestety mało zrozumiały. Znudzona czytaniem zainteresowałam się załącznikami nr 2 i 3 do uchwały – rysunkiem, czyli zaproponowaną wizualizacją obiektów małej architektury. Doczytałam się również, że zgodnie z zapisem § 4 pkt 2 lit d) projektu uchwały „istniejące obiekty małej architektury takie jak: kioski gastronomiczne czy inne należy dostosować zgodnie z wizualizacją, która stanowi załącznik nr 3 i 4 (do wyboru) do niniejszej uchwały w terminie wskazanym w § 13 ust. 3”. Załącznika nr 4 w uchwale nie ma, więc moim zdaniem istniejące obiekty małej architektury najłatwiej będzie dostosować właśnie do niego, zaś termin wskazany w § 13 jest następujący „§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Wyszkowa”. Zapis dotyczący terminu, w jakim należy dostosować budynki małej architektury znalazłam w § 14 ust. 3 „Dla istniejących w dniu wejścia w życie uchwały obiektów małej architektury, termin dostosowania do zasad i warunków ich sytuowania określonych w uchwale, wskazuje się na dzień 1 stycznia 2019 roku”. Pomyślałam, że twórca uchwały był zmęczony, mało skupiony, zdenerwowany lub roztargniony i dlatego nie zauważył tych drobnych błędów. Błędy błędami – zdarzają się każdemu. Mnie jednak zastanawia, skąd miejscy urzędnicy wzięli pomysł na ujednolicenie wyglądu budynków małej architektury według zaproponowanych dwóch, niewiele różniących się od siebie wizualizacji. Zastanawiam się również, jaki jest koszt wybudowania takiego drewnianego „cuda”?

***

W poniedziałek 9 stycznia 2017 r. prezydent Andrzej Duda podpisał dwie ustawy reformujące system edukacji: prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające ustawę prawo oświatowe. Prezydencki podpis pod ustawami oznacza, że struktura szkół zostanie zmieniona. Zlikwidowane zostaną gimnazja, w szkołach podstawowych nauka wydłuży się do 8 lat, w liceach do 4, zaś w technikach do lat 5. Zmiany rozpoczną się od 1 września 2017 r. Dla naszych miejskich władz oznacza to, że pomimo prywatnego niezadowolenia i niechęci do zachodzących zmian, będą musieli się im podporządkować, a to oznacza, że będą musiały podjąć decyzję, w jaki sposób nastąpi reaktywacja Szkoły Podstawowej nr 4. Już niebawem dowiemy się, czy SP 4 stanie się szkołą z oddziałami 0-I i VII, czy też szkołą podstawową z oddziałami I-VIII, o jaką walczą nauczyciele Gimnazjum nr 2.

Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez Tedy, w dniu 18.01.2017 r., godz. 15.32
Przepraszam,nie na temat,ale ciekawa informacja,dotyczaca czystki aferzystow .CBS weszlo do Mazowieciej Stacji San - Epid w Warszawie. Dyrekcja tej stacji zawierala falszywe zlecenia ze swoimi pracownikami obok istniejacych umow o prace. Spowodowala uszczuplenie Skarbu Panstwa w kwocie nie mniejszej niz 3 miliony 306 tysiecy. Wiemy juz teraz dlaczego KOD lazi po ulicach i wyje aby bylo jak bylo. Wkrotce do kontroli takze powiatowe stacje San- epid. W wielu z nich moze byc nie wesolo,czesto nie znaja sie na przepisach,nie stosuja prawa,albo stosuja wybiorczo. Tam naprawde potrzeba zmian,a funkcje dyrektorskie sa polityczne. Przykladem jest Wyszkow,gdzie byly starosta PSLowiec, lamiac prawo obsadzll swojakiem tez peselowcem.
Dodane przez Gdzie jest SANEPID?, w dniu 18.01.2017 r., godz. 18.33
Dlaczego wciąż funkcjonuje blaszany kebab przy zawodówkach i pingwinie? Obsługujący bar cudzoziemcy załatwiają się bezpośrednio za barakiem, po scianie. Swoje siuśki dokładają też uczniowie. Jest tam jak w szalecie. Co na to dyrekcje pobliskich szkół?
Dodane przez ola, w dniu 18.01.2017 r., godz. 19.51
nie kupować, a sami zwiną interes, tylko, że tam już dzieci się porodziły niektórym panom...a dzieci wyżywić trzeba
Dodane przez Anonim, w dniu 18.01.2017 r., godz. 19.52
Może dlatego tak bardzo naszym uczniom to jedzenie smakuje?
Dodane przez ???, w dniu 18.01.2017 r., godz. 21.09
Nie kupować to jedno. Drugie, to gdzie jest Sanepid???
Do 21.09
Dodane przez J, w dniu 19.01.2017 r., godz. 11.23
Siedzi na zapleczu i je kebab
Dodane przez Gdzie jest SANEPID?, w dniu 19.01.2017 r., godz. 16.44
I załatwia się pod budą.
Dodane przez ..., w dniu 19.01.2017 r., godz. 20.09
Nie kupować, to się zwiną. Obok jest Pingwin z super żarciem. Dziś jadłem kapuśniak i mielony z ziemniakami i buraczkami. Zapłaciłem coś ok 13 zł. Nie rozumiem, jak można wydać tyle pieniędzy na zimną bułę z surową kapustą, tłuszczem i skórami z kurczaka czy barana. Obrzydlistwo.
Starosto
Dodane przez Zielony zmielony, w dniu 19.01.2017 r., godz. 21.23
Panujesz nad sytuacją?
kebaby są na czasie
Dodane przez Anonim, w dniu 20.01.2017 r., godz. 16.43
a w Pingwinie panuje czystość jak przykazano.
Smacznego
Dodane przez Kebab, w dniu 21.01.2017 r., godz. 08.26
Brak higieny jest na czasie. Smacznego.
Dodane przez Anonim, w dniu 21.01.2017 r., godz. 12.47
szczególnie osobistej a już najbardziej widoczny jest bark higieny "sumienia" .
Hiena by się uśmiała
Dodane przez Heniek, w dniu 21.01.2017 r., godz. 15.28
hiena , sprytny, obleśny w swym wyglądzie gatunek z rodziny czworopsów też o tłustych rzadkich kudłach i krzywych plecach, które u starszych osobników z biegiem lat przekształcają się w garb . Podobno wówczas wyją. Hiena czeka aż ktoś coś upoluje. Przystępuje do żarcia gdy przysłowiowy kotlet czy klops już stole. Do głównych wrogów hien należy lew . Hieny nigdy nie atakują w pojedynkę to już wypróbowane , jedynie swoją kupą dają radę. Według naukowców hieny śmieją , by przekazać informację o sobie, typu ranga, sytuacja w stadzie. Mogą również prosić o pomoc inne osobniki. Żyją w Afryce, stąd też pochodzi przysłowie. W drodze ewolucji niektóre hieny przekształciły się w ludzi . W życiu głównie zajmują się pożarciem padliny z innych. W ogóle nie ma odrzutów,żrą padlinę do ostatniego gnata.
W temacie zaś kręgosłupa
Dodane przez Anka, w dniu 23.01.2017 r., godz. 16.31
człowiek jedzie do sanatorium głownie po zdrowie a masażysta wali pięścią w szyję , wybija mu krąg w odcinku szyjnym. Jest to wyjątkowo niebezpieczne gdyż w tym miejscu przepływa krew do mózgu . Jakby co wylew i paraliż .Podczas spaceru z koleżanką ze studiów spotykasz tego masażystę na mostku nad strumieniem. Na twój widok macha kluczykami od samochodu. Diabli wiedzą o co mu chodzi. I ci poradzisz, kręgu już nie nastawisz, narażenia zdrowia a może i życia też nie udowodnisz. Konkluzja - przed przystąpieniem do masażu najlepiej prześwietlić póxniej masowane części.
Dodane przez ..., w dniu 24.01.2017 r., godz. 08.21
Anka o czym ty bredzisz?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl