Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2023 r., imieniny Eustachego, WiktoraW sprawie powodzi do premiera

Ikona
(Zam: 12.04.2011 r., godz. 11.55)

List do premiera w sprawie corocznych zagrożeń powodziowych
Trzech starostów powiatów: pułtuskiego, wołomińskiego i wyszkowskiego, 28 marca wystosowało list do premiera Donalda Tuska z prośbą o wsparcie starań w rozwiązywaniu problemów zagrożenia powodziowego, stwarzanego przez rzeki Bug, Narew i Liwiec.

W piśmie wyszczególniono tereny najbardziej zagrożone w poszczególnych powiatach oraz omówiono przyczyny narastającego zagrożenia powodziowego. Omówiono sytuację w naszym powiecie, to, że od 2006 r. wezbrania powodziowe o mniejszym i większym zasięgu występują prawie każdego roku, czasem nawet kilkakrotnie. W latach: 2005, 2007, 2009, dwukrotnie w r. 2010, od stycznia do marca 2011 r. Powiat wyszkowski należy do powiatów o dużym zagrożeniu powodziowych, pochodzącym od rzek Bug i Narew na całych długościach w jego granicach. Występujące tu wezbrania powodziowe zaliczane są do powodzi opadowych oraz roztopowo-zatorowych. W gminie Brańszczyk najbardziej zagrożone są Nowe Budy, Stare Budy, Tuchlin, Brańszczyk, w gminie Wyszków: Kamieńczyk, Świniotop, Drogoszewo, Rybienko Leśne i Latoszek, w gminie Somianka: Jasieniec, Barcice, w gminie Zabrodzie: Młynarze i Słopsk, w gminie Rząśnik: Rogóźno, Plewica, w gminie Długosiodło: Ostrykół Dworski, Nowa Wieś. W liście wskazano „ogromne zaniedbania” w utrzymaniu Zalewu Zegrzyńskiego i dolnych biegów rzek Bug i Narew. Do lat 60. ubiegłego wieku prowadzono prace konserwacyjno-regulacyjne, jednak później ich zaniechano. Od tamtej pory znacznie podniosły się poziomy dna w tych rzekach. Wypłycenia, wyspy, zakrzaczenia, uniemożliwiają spływ wody w okresie zimowym i wiosennym. Brak pogłębiania dna rzek, usuwania zatorów, sprzyja tworzeniu się zatorów lodowych, a w konsekwencji podtopień. Następną kwestią jest zły stan wałów chroniących tereny przed powodzią. Autorzy listu kończą go apelem: „Widząc zwiększone ryzyko klęski powodziowej na szeroką skalę, prosimy pana o podjęcie działań w podległych Rządowi instytucjach, w celu pomocy władzom samorządowym w ochronie mieszkańców powiatów w miejscowościach szczególnie zagrożonych powodzią”. List został wysłany niedawno i powiat wciąż czeka na odpowiedź. Kiedy nadejdzie, z pewnością powrócimy do tematu.
E.E.

Komentarze

do starosty
Dodane przez 123, w dniu 15.04.2011 r., godz. 13.44
List do się piszę do kochanki lub dziewczyny, a do premiera jest droga urzędowa. Panowie Wasze działania pakazują jacy jesteście nieudolni, niedouczeni i nie potraficie nic załatwić dla naszego Miasta i Powiatu, żenada… Ale już niebawem zaczniecie odpowiadać materialne za swoje złe decyzję lub ich brak (bo to też decyzją) wtedy odechcę się Wam zajmować stanowiska do jakich jesteście nie przygotowani.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl