Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 listopada 2020 r., imieniny Konrada, Leonarda

Najbardziej dotkliwa reforma oświaty

(Zam: 11.01.2017 r., godz. 14.03)

– Poradzimy sobie, bo nie mamy innego wyjścia – mówi o wdrażaniu reformy oświaty wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski.

– Najbardziej dotknie nas reforma edukacji. Jej efekty finansowe poznamy, gdy wejdzie w życie. Teraz trudno je obliczyć – mówił podczas grudniowej sesji Rady Gminy omawiając założenia budżetowe na 2017 r.
Przypomniał, że gimnazja do 2019 r. zostaną zlikwidowane, a nauczyciele stracą pracę.
– Będziemy starali się ich zatrudniać, ale demografia jest nieubłagana – zaznaczył Stanisław Jastrzębski.
Według niego, do połowy grudnia w 2016 r. w gminie Długosiodło urodziło się 76 dzieci. Jak zaznaczył, ok. 10-20 proc. nowych obywateli nie trafia potem do gminnych szkół, stąd oszacował, że ok. 70 dzieci urodzonych w 2016 r. pójdzie do wszystkich szkół funkcjonujących w gminie (jest pięć podstawówek).
– Były czasy, że 70 dzieci przychodziło do klasy pierwszej w samym Długosiodle – zaznaczył. – Realia są takie, że w klasie będziemy mieli po 5, 10 dzieci. To już jest nauczanie indywidualne i do tego bardzo drogie – podsumował.
Według wójta, koszty utrzymania szkół w przypadku klas poniżej 15-osób w porównaniu do oddziałów 20-,30-osobowych rosną dwukrotnie.
– Subwencję dostajemy na ucznia, a wydatki na utrzymanie obiektu, personelu trzeba ponieść – dodał. – Dziś jest już po dyskusji na temat tej reformy, bo Sejm podjął decyzję. Zrobimy wszystko, by przygotować się do niej jak najlepiej.
Zdaniem Stanisława Jastrzębskiego, największym wyzwaniem jest kształcenie dzieci nie na dzisiejsze potrzeby rynku, ale te, które zastaną wchodząc w dorosłość.
– To wyzwanie dla nauczycieli, muszą więc mieć możliwość dokształcania i godnego wynagrodzenia – zaznaczył. – Dzieci idą do szkoły po to, by zdobywać wiedzę i przygotowywać się do życia, a nie po to, by tracić czas – stwierdził.
Samorząd gminny prowadzi szkoły: gimnazja w Długosiodle i Starym Bosewie, podstawówki w Blochach, Dalekiem, Sieczychach, Długosiodle, Starym Bosewie.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Antoni, w dniu 12.01.2017 r., godz. 16.09
O co glowa boli Jastrzebskiego o szkoly? Niech pomysli co bedzie kiedy zacznie sie rozliczanie PSLu. Ilez to krzywdy wyrzadzono porzadnym ludziom odbierajac im godnosc. Na wszystko przyjdzie czas.Bog nie rychliwy ale sprawiedliwy.
reforma
Dodane przez Bety, w dniu 15.01.2017 r., godz. 21.12
Panie wójcie niech pan nie straszy reformą tylko zrobi coś, żeby demografia wzrosła, wtedy i fundusze będą i praca dla nauczycieli.
reforma oświaty
Dodane przez Bety, w dniu 15.01.2017 r., godz. 21.19
Ciągle oświata niedofinansowana i dlatego bardzo dobrze, że będą małe klasy dzięki temu dzieci będą lepiej dopilnowane, więcej czasu każdemu poświęci nauczyciel, a i pracę będzie miał lżejszą i efektywniejszą. Dla dzieciaków to super. Mądre głowy, które biorą mnóstwo pieniędzy w ministerstwach niech myślą skąd na to wziąć. Może niektórym należy trochę ująć.
Dodane przez Tosiek, w dniu 17.01.2017 r., godz. 15.53
CBS sprawdza finanse OSP wspierane przez PSL,wkrotce zainteresuje sie gminami,ktore glownie obsadzone sa towarzyszami z PSL. Oj bedzie sie dzialo,oj bedzie.
Do Bety
Dodane przez Isia, w dniu 17.01.2017 r., godz. 18.53
Popieram Twoj komentarz,reforma w szklonictwie bedzie z korzyscia dla dzieci,przeciwnicy tej ustawy dali poznac sie w swoich demonstracjach kim sa i dla kogo to robia. Rodzice nie chca aby dzieci uczyli demonstranci,nauczyciel powinnien tylko i wylacznie miec na uwadze dobro ucznia i wlasciwe pedagogiczne przekazanie wiedzy. Nauczyciele nie zgadzajacy sie na reforme moga zmienic zawod. ,,Poradzimy sobie, bo nie mamy innego wyjscia" to jest wypowiedz wojta,a o czym swiadczy kazdy myslacy wie. Panie wojcie, nie klopocze sie pan,inni zrobia to zgodnie z wiedza i umiejetnosciami,takim jak wy wkrotce kadencje skoncza sie.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl