Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 listopada 2020 r., imieniny Erazma, Katarzyny

Pytania na początku, czy na końcu

(Zam: 04.01.2017 r., godz. 11.51)

Radny Adam Szczerba złożył wniosek do przewodniczącej Rady Miejskiej, by punkt w porządku sesji „zapytania i wolne wnioski” był rozpatrywany na początku, a nie na końcu obrad. Zyskał poparcie sołtysa Curuła, ale nie reszty radnych.W październiku na wniosek Jana Hryniewicza rani zmienili zasady organizacji obrad. Punkt „zapytania i wolne wnioski”, który od lat był na początku sesji, został przeniesiony na jej koniec. Korzystali z niego w szczególności sołtysi i przewodniczący osiedli, którzy mogli zadać pytania przedstawicielom władz, zwrócić uwagę na problemy, przedstawić postulaty mieszkańców itp. Dziś by to zrobić, muszą czekać przez całą sesję.
Według Adama Szczerby, zadawanie przez publiczność pytań dotyczących uchwał ma większy sens, zanim one zostaną podjęte. Podkreślił też, że możliwość zadawania pytań na początku sesji daje pewność uczestnikom, kiedy będą mogli zabrać głos – w sytuacji, gdy muszą czekać na swoją kolej, trudno im przewidzieć, ile czasu potrwają obrady, jak długo będą musieli w nich uczestniczyć, by w końcu dojść do głosu.
– Ktoś może czekać np. do godz. 14.00 albo stwierdzić, że przyjdzie na sesję później i już na nią nie zdążyć – zaznaczył A. Szczerba. – Jeśli mówimy o porządku obrad, to w statucie gminy punkt „zapytania i wolne wnioski” jest przed uchwałami – zaznaczył.
– Równie dobrze można odwrócić pana argumenty – komuś może pasować przyjść później – odparł burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Uczestnik zabierając głos na końcu sesji ma szansę wysłuchać argumentów i potem się do nich odnieść. Uwagi i wnioski dotyczące uchwał są omawiane w punkcie „uchwały”. Punkt „zapytania i wolne wnioski” nie dotyczy uchwał podejmowanych na sesji, a innych spraw. W większości samorządów, które znam, punkt ten jest na końcu. Taka jest praktyka.
Adam Szczerba zwrócił jednak uwagę, że osoby z publiczności w punkcie „uchwały” nie mają możliwości zabrania głosu.
– Radny może przekazać takiej osobie głos – odparła przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska.
– Nie ma takiego zapisu w statucie – stwierdził Adam Szczerba.
– Jest pan radnym kolejną kadencje. Czy było kiedyś tak, że ktoś nie był dopuszczony do głosu albo nie mógł się wypowiedzieć tak długo jak chce? – stwierdził Grzegorz Nowosielski.
– Nie – przyznał Adam Szczerba.
– Nie rozumiem tej dyskusji. Pan burmistrz mówi, jak jest w innych samorządach. W Wyszkowie było tradycją, że zapytania były na początku. Nie wiem, czy dobrą tradycję trzeba zmieniać, czy wam radnym przeszkadzało, że my mieszkańcy zadawaliśmy pytania wcześniej – oznajmił sołtys Kamieńczyka Marek Curuł. – Ten punkt na początku był rozwiązaniem dla nas dobrym. O co chodzi? Żeby nas przetrzymać, żebyśmy wyszli nie zadając pytań? Dziwię się, że rada nie chce wcześniejszego zadawania pytań. Boi się?
– Może rada chce pobyć dłużej z sołtysami. Wiemy, ilu sołtysów pozostawało do tej pory do końca obrad, a przecież podczas całej sesji są poruszane tematy ważne. Od kiedy przesunęliśmy punkt „zapytania i wolne wnioski”, mamy dobrą frekwencję – stwierdził Grzegorz Nowosielski.
Prawnik przysłuchujący się dyskusji podkreślił, że o przebiegu sesji decyduje przewodniczący rady, stąd ostatecznie Adam Szczerba swój wniosek o przesunięcie punktu „pytania i wolne wnioski” skierował do Elżbiety Piórkowskiej. Ta na sesji nie odniosła się do jego postulatu.
J.P.

Komentarze

Dodane przez AWP, w dniu 04.01.2017 r., godz. 14.35
A co pani od edukacji ma taką minę, w żołądku coś stanęło?
Dodane przez Anonim, w dniu 04.01.2017 r., godz. 17.49
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.01.2017 r., godz. 17.57
Kto wyjdzie wcześniej , nie podpisze listy po zakończeniu sesji nie dostanie apanażu. Przypatrując się zatroskanym a nawet zdziwionym minom licznie zgromadzonej publiczności wychodzi na to ,że nadchodzi nowe. Radny Szczerba ma rację, pytania publiczności z pewnością są na stosownym poziomie, umożliwiają podejmować dobre decyzje. Postawa radnej Piórkowskiej jest fatalna.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.01.2017 r., godz. 18.40
nie inwestowanie w soki Tarczyn przez Urząd też przyniesie oszczędności.
Dziennikarz? a może niewychowany pismak?
Dodane przez Pozer, w dniu 04.01.2017 r., godz. 19.08
Zastanawia mnie co przy tym stole robi Bardyszewska? Przecież nie jest radną. Każdemu dziennikarzowi można tam usiąść, czy tylko wybranym?
Dodane przez Anonim, w dniu 04.01.2017 r., godz. 22.41
Obecna władza jest niema . Ponoć dyskutują na komisjach a na sesji podejmują bez dyskusji tylko uchwały. Dlaczego, bo niewiele maja do powiedzenia.
Do Pozer
Dodane przez Anonim, w dniu 05.01.2017 r., godz. 14.31
Dobre spostrzeżenie.a do tego potrafią się jeszcze posilac (jeść kanapki) w czasie trwania sesji.i gdzie tu dobre maniery?
świat jest mały
Dodane przez Anonim, w dniu 05.01.2017 r., godz. 16.21
soki z Tarczyna kupują również biblioteki. Są tacy co wynoszą je zgrzewkami. Kanapki na sesjach to robota cateringu przecież sami je nie przygotowują. Ręka rękę myje. Smacznego!
Dodane przez Anonim, w dniu 05.01.2017 r., godz. 17.09
a cały PO-lszewizm i mentne mendia znęcały się na prof. Pawłowicz.
Dodane przez M, w dniu 06.01.2017 r., godz. 20.34
Przystojniak:)
Dodane przez Anonim, w dniu 06.01.2017 r., godz. 22.09
Spójrzcie na minę urzędniczki w bordo. Po tym wyrazie twarzy widać jakie mają(urzędnicy gminni) podejście do interesantów i do swojej pracy. Niestety, większość do przyjemnych nie należy
Dodane przez A, w dniu 06.01.2017 r., godz. 23.26
W długich włosach wyglądał jak prawdziwy Jezus z mojego wyobrazenia.
Dodane przez Anonim, w dniu 07.01.2017 r., godz. 14.37
U Radnego Szczerby uroda idzie w parze z inteligencją, co rzadko to się zdarza w polityce ;-).Zawsze elegancki, przygotowany i kulturalny ,a co najważniejsze-obiektywny
Dodane przez ..., w dniu 07.01.2017 r., godz. 15.14
I ta inteligencja w oczach sąsiada z dużymi wałami brwiowymi.
Kacper, Melchior i Belzebub
Dodane przez K. Grzybowska, w dniu 07.01.2017 r., godz. 17.05
Władca much i komarów, a więc wódz demonów, Belzebub rozpuścił swoje insekty po świecie, po Europie i po Polsce bez większych przeszkód i naigrawa się ze swoich wyznawców, których ma za głupców, a głupcami, jak wiadomo najłatwiej rządzić. Są nie tylko bezmyślni ale również podatni na ideologię lewacką, krzewioną przez elity, walczące o przetrwanie i zachowanie władzy nad narodami. One są z demonami za pan brat, udało im się na Zachodzie pozamykać liczne kościoły, zastępując je meczetami, sprowadzić miliony muzułmanów, w celu ostatecznego wykluczenia tradycyjnych wartości z życia obywateli. Demony się cieszą, zwłaszcza gdy na ulice polskich miast wychodzą ludzie demonstrujący „w obronie wolności i demokracji”, zwolennicy partii opozycyjnych i KOD - u, pijane dzieci we mgle, zdalnie sterowane przez potężnych władców finansów i biznesu, w osobie George’a Sorosa i pozostających na jego utrzymaniu tzw. fundacji, że wymienię Fundację Batorego. Pajęczyna tych fundacji oplata kulę ziemską, a ich celem jest likwidacja państw narodowych i sprowadzenie ich obywateli do roli bezwolnej masy podlegającej politycznym manipulacjom.
Najnowszy sondaż
Dodane przez IRBIS, w dniu 09.01.2017 r., godz. 11.20
PiS - 34,7%, Nowoczesna 13,3%. Ludzie widzą tę nowoczesną obłudę i prostactwo elit III RP.
Dodane przez anonim, w dniu 09.01.2017 r., godz. 11.56
Pytanie czy Nowosielski i jego radni wraz z dyrektorami wywodzącymi się z ZNP będą nadal blokować reformę oświaty czy przyłożą się do jej przeprowadzenia aby nasze dzieci czy wnuki nic na tym nie stracili a dużo zyskali ? Pan Głowacki jasno to pokazał, że burmistrz Kowalewska blokuje tą reformę w Wyszkowie.
Dodane przez Radna z klasą, w dniu 09.01.2017 r., godz. 14.47
Wysków jest nas a nie was.
Cały Nowosilcow i jego odstraszanie od stolika.
Dodane przez Pała, w dniu 09.01.2017 r., godz. 15.26
W październiku na wniosek Jana Hryniewicza rani zmienili zasady organizacji obrad. Punkt „zapytania i wolne wnioski”, który od lat był na początku sesji, został przeniesiony na jej koniec. Korzystali z niego w szczególności sołtysi i przewodniczący osiedli, którzy mogli zadać pytania przedstawicielom władz, zwrócić uwagę na problemy, przedstawić postulaty mieszkańców itp. Dziś by to zrobić, muszą czekać przez całą sesję.
Dodane przez Smog Wyszków, w dniu 09.01.2017 r., godz. 17.28
Burmistrz niech się weźmie za walkę z smogiem w Wyszkowie bo jego developerzy dużo stracą na budowie bloków i apartamentów. Zakup mieszkań w centrum Wyszkowa to najgorsza inwestycja.
Dodane przez wzorowy, w dniu 09.01.2017 r., godz. 22.34
"Adam Szczerba swój wniosek o przesunięcie punktu „pytania i wolne wnioski” skierował do Elżbiety Piórkowskiej". I co na to Pani Przewodnicząca? Bezpieczniej dyskutować ze społeczeństwem po głosowaniu uchwał. Bo najlepiej się dyskutuje wtedy, kiedy ma się rację...tzn. uchwałę
Dodane przez Anonim, w dniu 10.01.2017 r., godz. 13.12
A co ten Nowosielski może?
Dodane przez Anonim, w dniu 10.01.2017 r., godz. 13.20
W 2018 r wybory samorządowe i mam nadzieję, że wyborcy pójdą po rozum do głowy i wyeliminuja tych starych wyjadaczy z Rady Miejskiej? Ci nowi w zasadzie też nie lepsi bo tańczą jak starsi każą. Tam mało kto ma swoje zdanie a decyzje podejmowane są z korzyścią dla szefa i radnych
Dodane przez Krzysztof Sol, w dniu 10.01.2017 r., godz. 14.47
Miejsca na zjednoczonej prawicy jest dosyć i dla Głowackiego i dla Sobczaka, którego nie należy się pochopnie pozbywać z PiS. Wszyscy są potrzebni razem. Niedługo okaże się, czy panu Sobczakowi starcza wyobraźni i instynktu samozachowawczego, aby zaczął mysleć o Wyszkowie inaczej niż z perspektywy czubka własnego nosa oraz interesu. Pozdrawiam wyszkowską prawicę.
do radnej z klasą
Dodane przez Anonim, w dniu 10.01.2017 r., godz. 17.16
piszesz jakbyś był ze wsi.
Dodane przez Radna z klasą, w dniu 10.01.2017 r., godz. 18.40
A co, radna z klasą nie może mieć wieśniackich nawyków?
Dodane przez M, w dniu 11.01.2017 r., godz. 09.55
Ja bym go wolała na burmistrza. Pasowałby.
Dodane przez wyszkowianka, w dniu 12.01.2017 r., godz. 17.20
Mam nadzieję że pan Adam Szczerba wystartuje w kolejnych wyborach na Burmistrza. Jest młodym, inteligentnym człowiekiem i dużo więcej by zrobił dla mieszkańców Wyszkowa. Mam dosyć gęby Nowosielskiego.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl