Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 16 czerwca 2024 r., imieniny Aliny, JustynyRok od katastrofy smoleńskiej

Ikona
(Zam: 12.04.2011 r., godz. 11.58)

W niedzielę 10 kwietnia cały kraj obchodził pierwszą rocznicę tragicznego lotu rządowego Tu-154, podczas którego zginęli m.in. prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka oraz inne ważne osoby w państwie. W Wyszkowie pamięć 96 zmarłych uczczono uroczystą mszą w kościele św. Wojciecha oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem ku czci ofiar Katynia i Smoleńska.

Z inicjatywy komitetu Prawa i Sprawiedliwości w niedzielę o godz. 8.00 odprawiono nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystość uświetniła obecność ułanów, na czele z wachmistrzem Mieczysławem Joniukiem oraz pocztu sztandarowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W czasie mszy głos zabrał Waldemar Sobczak, przewodniczący zarządu wyszkowskiego komitetu PiS.
– 10 kwietnia zginął kwiat polskiej elity, polscy patrioci. Polacy szczególnie kochają swoją ojczyznę, bowiem trudno znaleźć naród, który z takim oddaniem czci swoich bohaterów – mówił. – Ofiary tragicznego lotu swoim życiem i sposobem, w jaki zginęli, zapisały się w kartach naszych dziejów. Pielęgnujmy pamięć o nich i pamiętajmy, że to nie śmierć rozłącza ludzi, a brak szacunku dla prawdy i historii – stwierdził.
Do wydarzeń w Katyniu z 1940 roku nawiązał w swojej wypowiedzi Mieczysław Joniuk.
– Katyń to symbol światowego ludobójstwa. Do tej Golgoty Wschodu dołączył nasz śp. prezydent Lech Kaczyński – powiedział.
Homilię w czasie nabożeństwa wygłosił ks. Roman Karaś. W kontekście wydarzeń z 10 kwietnia ubiegłego roku, mówił o planie Boga dla ludzkości, którego człowiek nie jest w stanie zrozumieć. Odniósł się również do tego, co działo się pod Pałacem Prezydenckim i przeniesienia stamtąd krzyża.
– Czy to jest katolicka Polska? Czy to jest kraj Jana Pawła II? Jak tak można? Polska sprzeciwiła się krzyżowi, Polsce przeszkadza krzyż – mówił proboszcz parafii św. Wojciecha. – Być może Bóg chciał nam przez tę tragedię coś powiedzieć, może to, że na dłużej nie potrafimy być narodem zjednoczonym, a może, że prawda zawsze wyjdzie na jaw. Wspominajmy te wydarzenia, bo naród bez historii ginie – kontynuował.
Po mszy św. duchowni, politycy, żołnierze i wierni przeszli pod pobliski pomnik ku czci ofiar Katynia i Smoleńska, gdzie odmówiono krótką modlitwę. Kwiaty złożyli przedstawiciele komitetu PiS: Waldemar Sobczak, Adam Warpas i Marek Tauter. Parafianie zapalali znicze.
Ł.CH.

Komentarze

Politykowanie...
Dodane przez Piotr, w dniu 13.04.2011 r., godz. 14.35
Moim zdaniem wykorzystywanie tego krzyża w celach politycznych było wystarczającym argumentem do przeniesienia go.I właśnie przeniesienia go w godne miejsce-do Kościoła a nie usunięcie.Widzę,że parafia w której niegdyś byłem ministrantem wraz z nowym proboszczem schodzi na psy.Kiedyś nie było polityki w kazaniach a teraz coraz częściej mam ochotę wyjść w trakcie Mszy.Wszystko co piękne zawsze się kończy.Nawiasem mówiąc świat się zmienia,parafianie też nie są głupi i obecnie nie może można mówić o "katolickiej Polsce".Obecnie są dwie Polski-ta "katolicka" właśnie oraz ta druga-"nowoczesna".Jak widzę pan proboszcz nie może pogodzić się z utratą wpływów Kościoła,którą pokazała sytuacja pod Pałacem.Pozdrawiam wszystkich byłych i obecnych ministrantów z parafii Wojciecha.
HOOHOOHOOO
Dodane przez Konserwatysta, w dniu 14.04.2011 r., godz. 09.24
Polska może być i katolicka i nowoczesna.
Dodane przez obywatel, w dniu 16.04.2011 r., godz. 06.21
a propos prawdy-nie ma słowa w artykule o hasłach na transparentach w czasie uroczstości, pełnych bezinteresownej ,,miłości,,a propos prawdy-w tym numerze nie ma słowa o ,,świetnej sytuacji,, kardiologii w Wyszkowie, który był sygnalizowany w poprzednim wydaniu.Czyżby dyspozycje zostały wydane i redakcja ma zakaz pisania na niewygodne tematy, obnażające prawdę. Jak widać hasło z okresu ,,Solidarności,,-prasa kłamie ,,ciągle aktualne
do konserwatysty
Dodane przez d, w dniu 17.04.2011 r., godz. 12.52
chyba coś się tobie pomyliło, jedno wyklucza drugie

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta