Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaMural na cześć bohaterów

(Zam: 21.12.2016 r., godz. 13.28)

Na jednej ze ścian zewnętrznych Zespołu Szkół w Wyszkowie powstało malowidło poświęcone żołnierzom Armii Krajowej.Mural 14 grudnia odsłonili burmistrz Grzegorz Nowosielski, dyrektor Zespołu Szkół Zbigniew Szczerba, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Mirosław Widlicki i Jan Rusak. Burmistrz i dyrektor placówki złożyli też kwiaty pod tablicą poświęconą żołnierzom AK. Uroczystość odbyła się z okazji 20-lecia nadania Szkole Podstawowej nr 5 (będącej częścią Zespołu Szkół) imienia Żołnierzy Armii Krajowej.
– Naszą formą wypowiedzi jest powierzchnia, ściana. Było to nie lada wyzwanie, bo projektów muralu było dużo – wspominał pracę nad malowidłem jego współtwórca Piotr Karsznia. – Wpadliśmy na pomysł, by przedstawić postacie w konwencji superbohaterów, w formie komiksowej – dodał, zaznaczając, że wśród młodzieży komiksy historyczne cieszą się dużą popularnością.
– My mamy prawdziwych superbohaterów, nie jak Amerykanie Batmana, Supermana. Wystarczy spojrzeć na postać Pileckiego. Musimy pielęgnować naszą tradycję – podkreślił.
Wyszkowianin Piotr Karsznia współtworzył mural z Rafałem Roskowińskim, podobnie jak murale w Porębie i Legionowie.
– 20 lat temu nasza szkoła obchodziła wielkie święto – nadanie imienia Żołnierzy Armii Krajowej. Pamiętam jesień 1995 r., kiedy nauczyciele, uczniowie, rodzice wybierali patrona. Na kilkadziesiąt propozycji żołnierze Armii Krajowej zwyciężyli jednoznacznie – zaznaczył Zbigniew Szczerba. – Przez 20 lat nasza szkoła podjęła szereg akcji związanych z pamięcią o patronie. Ten mural jest hołdem, jaki my rodzice, uczniowie, nauczyciele chcemy oddać tym, którzy przelali za nas krew – dodał, zaznaczając ze w szkole działa izba pamięci poświęcona żołnierzom AK, gdzie zbierane są pamiątki historyczne.– Kilkunastu nauczycieli naszej szkoły za pracę patriotyczną otrzymało medale Pro Patria i Pro Memoria od Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nasz sztandar również otrzymał taki medal. Chcemy, by ten mural rozpoczął cykl uroczystości związany z rocznicą nadania imienia. Chcemy też, by izby w naszej szkole miały imię żołnierzy AK, tych, którzy odwiedzali naszą szkołę.
– To rzeczywiście żywa, prawdziwa, trafiająca do młodzieży lekcja historii – zabrał głos burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Piotrze, sztuka musi być kontrowersyjna, chyba najgorsze, gdy ktoś obok dzieła sztuki przechodzi obojętnie – zwrócił się do Piotra Karszni. – Takie przedstawienie bohaterów będzie wzbudzało emocje, być może będzie dla niektórych wyglądało kontrowersyjnie, ale murale dziś nie są już awangardą, dziś są pełnoprawną sztuką na całym świecie. Muszę powiedzieć, wyprzedziliście trochę nasze zamiary, bo jakiś czas temu rozmawiałem z prezesem największej spółdzielni mieszkaniowej w Wyszkowie na temat powstania murali na bloku – zdradził.
Mirosław Widlicki mówił o zaangażowanych w walkę kobietach, zwracając uwagę, że są one przedstawione także na odsłoniętym muralu.
– Cieszę się, że szkoła wychowuje młodzież w duchu patriotycznym – zaznaczył dziękując nauczycielom i dyrekcji szkoły.
Nauczyciel Paweł Baranowski przedstawił historię działalności AK na terenie miasta i okolic.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Ładnie, w dniu 21.12.2016 r., godz. 20.20
Wyglądają jak z Powstania Warszawskiego.
Podnieś rękę dziecię boże
Dodane przez Jasio, w dniu 23.12.2016 r., godz. 15.04
to nie w tej szkole, nie na tym poziomie.Autentyk, ja w ten sposób miałem przez 5 lat. W żłobie leży, tutaj również chyba nie pasuje , pewnie się poślizgnął i orła wywinął. Z drugiej strony zaś coś dużo tych opatrzonych.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl