Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 08 lipca 2020 r., imieniny Elżbiety, Wirginii

Dzieje lokalnej prasy

(Zam: 23.11.2016 r., godz. 14.27)

Lokalne tygodniki, jednodniówki, gazetki szkolne, prasa konspiracyjna ukazywały się w Wyszkowie na przestrzeni wielu lat. Te zbiory i wiedzę na ich temat zaprezentował Mirosław Powierza w kolejnej odsłonie cyklu spotkań Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej.

Biblioteka gromadzi gazety ukazujące się w Wyszkowie. Ma w swoich zbiorach także prace magisterskie dotyczące wyszkowskiej prasy. Na przełomie XIX i XX w. docierały do Wyszkowa gazety wydawane w Warszawie, Pułtusku, Makowie zawierające informacje dotyczące naszego miasta. W latach 1954-1981 w Wyszkowie można było kupić „Trybunę Mazowiecką” (jej redakcja znajdowała się w Warszawie). W 1967 r. powstał kurpiowski oddział „Trybuny” z dziedziną w Pułtusku obejmujący powiaty makowski, ostrowski, ostrołęcki i wyszkowski. W 1972 r. redakcję przeniesiono do Ostrołęki. „Trybuna” miała 8 stron i średni nakład wynoszący 120 tys. egz. (sobotnio-niedzielny 250 tys. egz.). W 1975 r.. zmieniono nazwę na „Nasza Trybuna”. W 1981 r. równolegle ukazywały się „Nasza Trybuna” i „Trybuna Mazowiecka” (aż do zawieszenia, i w konsekwencji likwidacji tytułów w grudniu tegoż roku).
„Tygodnik Ostrołęcki” ukazał się po raz pierwszy w październiku 1982 r. (nakład do 40 tys. egz.). Pierwszym redaktorem naczelnym był Juliusz Foss.
„Wyszkowski Tydzień” pojawił się na rynku 23 marca 1990 r., redakcję tworzyli Piotr Adler, Maciej J. Kowalski. Wydawcą była spółka Skiler. Nakład wynosił 1 tys. egz, a cena egzemplarzowa 1 000 zł. Siedzibą redakcji był Dom Kultury „Hutnik”. Ostatni, 81 numer gazety ukazał się 29 maja 1992 r.
Nr 1 Tygodnika Informacyjno-Reklamowego „Wyszkowiak” ukazał się 6 marca 1992 r. Wydawcą było OKF Kino Stare. Pierwszym redaktorem naczelnym był Krzysztof Najmoła. Od 2012 r. „Wyszkowiak” jest gazetą prywatną (wcześniej wydawcą był gminny Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”).
Dwutygodnik „Czas Wyszkowa” wydawany był od 9 maja 1993 r. do 4 marca 1994 r. Jego twórcami byli Jan Borski i Jan Oleksiak. Redakcja mieściła się przy ul. 11 Listopada (sklep „Komfort”, a wydawcą było Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjne „JOK-90”.
„Nowy Wyszkowiak” po raz pierwszy ukazał się 22 sierpnia 1997 r. Wydawcą jest spółka Edytor.
„Tygodnik Wyszkowski” ujrzał światło dzienne 30 sierpnia 1998 r. Wydawcą byłą Agencja „TiO” S.C. Paweł Kozera z Legionowa. Pierwszym redaktorem naczelnym był Zbigniew Bonalski. Gazeta ostatni raz ukazała się 29 maja 2003 r.
„Puls Wyszkowa” prowadziła jako redaktor naczelna Mariola Leśnik. Dostępny była na ryku od 9 maja 2003 r. do 19 sierpnia 2003 r. Wydawcą był Lespol Usługi Poligraficzno-Dziennikarskie Kazimierz Leśnik.
„Kurier Wyszkowski” (dziś „Kurier W”) ukazuje się od grudnia 2003 r. Wydawcą jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Elf, a redaktor naczelną Janina Czerwińska.
„Głos Wyszkowa” dostępny był od 6 stycznia 2004 r. do 28 czerwca 2016 r., należał do spółki wydającej „Tygodnik Ostrołęcki”.
„Twój Wyszkowiak” ukazywał się od 19 kwietnia 2006 r. do 12 września 2006 r. Wydawcą było Aga Press – Agencja Wydawniczo-Reklamowa.
„Się dzieje” było bezpłatną gazetą wydawaną w około dwumiesięcznych odstępach od listopada 2011 r. do grudnia 2013 r. Pismo było realizowane w ramach projektu z dofinansowaniem z funduszy europejskich. Redaktorem naczelnym był Artur Laskowski, wydawcą – Fundacja rower.com.
„Wyszkow24” to bezpłatny tygodnik wydawany od lipca 2013 r. (red. nacz. Arkadiusz Wróbel).
Wśród ukazujących się w Wyszkowie były też „Wyszkowskie Segmenty” – miesięcznik wydawany przez Klub Techniki i Racjonalizacji przy Wyszkowskiej Fabryce Mebli. Nr 1 ukazał się we wrześniu 1986 r. i był opracowywany w składzie: Andrzej Sawicki, Leszek Czarnik i Alicja Nasiadko. (nakład 350 egz., choć dochodził nawet i do 800 egz.). Wydano 29 numerów, ostatni w marcu 1989 r.
Wśród przedstawionych przez Mirosława Powierzę tytułów było też „Do celu” – pismo konspiracyjne wydawane co tydzień od marca 1942 r. na powielaczu w ilości kilkuset egzemplarzy. Początkowo drukarnia mieściła się w Wyszkowie przy ul. Świętego Jana, a później przy ul. Ogrodowej. „Szerszeń” z kolei to pismo wyszkowskiej „Solidarności” wydawane na początku lat 80. XX. (wydawcy: Adam Karpiński, Tadeusz Szymański, Marek Tauter, Edmund Konarzewski, Paweł Zabłocki, Jerzy Cabaj). Od stycznia do października 1982 r. ukazywały się przepisywane na maszynie w nakładzie 40-90 egz. podziemne pisma „PKZ” – Podziemny Komitet Założycielski, „KOS” – Komitet Oporu Społecznego, „Wiadomości Wyszkowskie” (ze względów konspiracyjnych tytuły były zmieniane).
J.P.

Komentarze

Strach się bać!
Dodane przez Jasio, w dniu 24.11.2016 r., godz. 16.22
Czyżby znowu działalność okolicznego podziemia na wzór kujmy lemiesze na miecze stanęła do przyczajonego boju? Interesuje mnie bieżący tytuł oraz miejsce wydania ale jeśli to konspiracja, trudno przeżyję.
Dodane przez Ziomal, w dniu 25.11.2016 r., godz. 09.56
Powierza w bardzo profesjonalny sposób przedstawił lokalną prasę . Gazeta, ujmując rzecz profesjonalnie wychodzi codziennie. Ukazał nawet tytuły związane z konspiracją. Mało kto wiedział ,że w tak małej miejscowości tak prężnie działa podziemie wydawnicze. Analizując daty wydań, ostatnia publikacja o charakterze konspiracyjnym miała miejsce w 1982r a i później pod zmienianymi tytułami. To wcale nie tak dawno. Może jeszcze żyją autorzy artykułów, wydawcy. Bieżących tematów, spraw budzących niezadowolenie jest ponownie bardzo dużo. Ich doświadczenie może być przydatne. Powierza na kolejnym spotkaniu w bibliotece z cyklu Tajemnice ... w następstwie swej prezentacji powinien wyliczyć pozycje książkowe związane z Wyszkowem i jego okolicami. Wśród takich tytułów jest publikacja o charakterze naukowym poświęcona tematowi Żydów. Porusza między innymi temat wyszkowskiej synagogi. Autor wysuwa oczywisty po przeczytaniu książki wniosek,że w miejscu dawnej synagogi powinna być tablica upamiętniająca żydowską część mieszkańców. Podczas wojny wielu miejscowych Żydów zostało wywiezionych do warszawskiego Getta, następnie zginęli w Tręblince . Należy to wspomnieć, upamiętnić. Pewnie żyją ich rodziny.Jest rzeczą co najmniej dziwną ,że w tym miejscu ktoś się dorabiał handlując przez 24 godziny alkoholem. Bardzo dobrze byłoby gdyby Powierza zajmujący się głównie historią Brańszczyka i okolic ze swej strony zrobił coś w tej sprawie. Miejskie Archiwum w bibliotece z pewnością posłuży jeszcze nie raz potrzebującym takiej wiedzy. Największe zainteresowanie budzą zawsze czasopisma kolorowe jest ich w nie mało, poruszają różne tematy.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl