Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 10 lipca 2020 r., imieniny Amelii, Filipa

Zgoda na podział statystyczny

(Zam: 16.11.2016 r., godz. 14.29)

Już tylko zgoda Komisji Europejskiej pozostaje, by dopełnić procedury dotyczącej podziału statystycznego województwa mazowieckiego. Sprawa podziału Mazowsza stała się głośna szczególnie po wyborach parlamentarnych.  • fot. archiwum UMWM
Wiele środowisk sugerowało, że PiS chce wydzielić Warszawę i okalające ją powiaty tworząc odrębne województwo. Zabieg ten miałby zapewnić pozostałej, biedniejszej części Mazowsza unijne finansowanie po 2020 r. M.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik realizował szeroką kampanię informacyjną propagując nie podział terytorialny, a statystyczny, który w rezultacie również przyniósłby możliwość pozyskiwania unijnych dotacji w kolejnej perspektywie finansowej wspólnoty.
Radni powiatowi latem tego roku przyjęli w formie uchwały stanowisko popierające podział województw mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne. To samo kilka miesięcy wcześniej zrobili radni z gminy Somianka.
Dziś zwolennicy podziału statystycznego mają powód do radości. Rzeczniczka Eurostatu (urząd statystyczny Unii Europejskie) Tiny Vandewiele poinformowała, że procedura prawna dotycząca podziału statystycznego województwa jest prawie sfinalizowana, ostateczną decyzję musi jeszcze podjąć Komisja Europejska. Zgodnie z decyzją Eurostatu, Mazowsze będzie statystycznie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli tzw. NUTS 2.
– Znakomita informacja. Eurostat przychyla się do naszych starań o podział statystyczny – komentował w ubiegłym tygodniu marszałek Adam Struzik. – Jeśli nie zostałby zmodyfikowany polski podział na regiony statystyczne, tzw. NUTS 2 (Warszawa plus 9 powiatów i reszta województwa), Mazowsze po 2020 r. byłoby statystycznie zbyt bogate, aby móc liczyć na poważne wsparcie z UE. Nie ma już żadnego racjonalnego powodu, aby wracać do absurdalnych pomysłów podziału administracyjnego Mazowsza – podkreślał.
Jak podaje Urząd Marszałkowski, Mazowsze w 2015 r. wytworzyło jedną piątą polskiego PKB. W 2013 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 proc. unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika Mazowsze nie mogłoby już sięgać po pieniądze z unijnych funduszy na rozwój infrastruktury.
W ramach podziału statystycznego Mazowsze zostanie podzielone na dwa regiony. Pierwszy obejmował będzie Warszawę wraz z powiatami: pruszkowskim, grodziskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim i piaseczyńskim. Drugi – resztę Mazowsza.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 17.11.2016 r., godz. 08.01
Świetna informacja. Brawo PiS!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl