Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaZaproszenie na spotkania z przyrodą

(Zam: 16.11.2016 r., godz. 13.46)

List do redakcji - Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota w ramach projektu pt. „Obserwujemy ptaki Puszczy Białej”, który został sfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie prowadzony przez LGD „Równiny Wołomińskiej” wyposażyło wybudowany w roku ubiegłym punkt obserwacyjny w lunetę widokową.

Punkt obserwacji ptaków zlokalizowany jest w Nowej Wsi, bezpośrednio przy stawach rybnych, gdzie funkcjonuje łowisko otwarte „Jegiel”, niedaleko od drogi nr S8 prowadzącej z Wyszkowa do Ostrowi Mazowieckiej, przy zjeździe w lewo do Długosiodła. Jest to ponad 100-hektarowy malowniczo położony obszar, ze stawami, które stanowią lęgowiska i żerowiska wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Ponieważ miejsce to jest częścią Puszczy Białej, dodatkowo wpływa na fakt, że jest to jeden z najbardziej fascynujących przyrodniczo obszarów, prawdziwy ptasi raj i wymarzone miejsce do birdwatchingu. Puszcza Biała o powierzchni 64 tys. ha to jeden z największych kompleksów leśnych na Mazowszu. Jej teren pokryty jest lasami iglastymi, ale występują tu również drzewostany dębowo-grabowe, jesionowo-olszowe i olszowe. Bogata flora i fauna stanowi duży walor przyrodniczy tego obszaru., a sąsiedztwo stawów stanowi ostoję dla wielu cennych gatunków ptaków, w tym wielu gatunków chronionych. Na terenie ostoi występuje co najmniej 29 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 13 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. Ptasiarstwo i fotosafari to doskonały pomysł na rodzinny wypoczynek przygotowany z myślą o dzieciach i rodzicach. Można tu poczuć bliskość przyrody, a przy odrobinie cierpliwości – poczuć się jak w środku filmu przyrodniczego, obserwując niesamowity ptasi spektakl. Wiele z nich występuje tu w wielkiej liczbie – np. mewy, czaple siwe i czaple białe, żurawie, gęsi gęgawy i gęsi zbożowe oraz wiele gatunków kaczek. Coraz liczniej, zwłaszcza w okresie wędrówek, spotkać tu można łabędzie. Nie brakuje tu także wdzięcznych do obserwacji ptaków drapieżnych. Najciekawszym gatunkiem wśród nich jest bez wątpienia bielik. Innym, częstym gatunkiem jest błotniak stawowy, którego wiosenne ewolucje wykonywane podczas lotów godowych zachwycają obserwatorów. Występują tu również kormorany. Niezmiernie interesującym ptakiem zadrzewionych grobli jest zimorodek, z niesamowicie kolorowym upierzeniem. Obszar ten zasiedla w okresie lęgowym bocian czarny, kraska i lelek. W lesie spotkać można skowronka borowego, dzięcioła: czarnego, zielonego, pstrego oraz dzięciołka małego.
Oglądać ptaki można tu właściwie przez cały rok, ale najatrakcyjniejszą porą jest wiosna, kiedy ptaki łączą się w pary, a brak liści na drzewach jest sprzymierzeńcem obserwacji. Natomiast jesienią pojawia się szansa obserwacji ptasiej migracji, kiedy miliony ptaków udają się w drogę na zimowiska
Obszar ten stanowi część europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 oraz część międzynarodowej sieci ostoi ptaków, a posadowienie w takiej okolicy obserwatora było przemyślaną inwestycją.
Zapraszamy do odwiedzin w dowolnym czasie, bo w każdej porze roku można będzie coś ciekawego poobserwować, a i w ciekawy sposób spędzić czas, w zupełnie inny niż na typowych imprezach, ale cóż ptaki cenią sobie przede wszystkim spokój. Informujemy, że istnieje możliwość poprowadzenia zajęć przez wykwalifikowanego edukatora, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu z Andrzejem Dańczyszynem, prezesem Stowarzyszenia (tel. 604 474 605).
Być może nasz punkt obserwacyjny ptaków przyczyni się do wzrostu liczby birdwatcherów, czyli obserwatorów ptaków – hobby tak popularnego na świecie. Zapraszamy także na naszą stronę internetową www.bialebloto.com.pl oraz na profil społecznościowy Białebłoto na Facebooku, gdzie umieszczone są zdjęcia z naszego przedsięwzięcia.

W imieniu Stowarzyszenia
Prezes Andrzej Dańczyszyn

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl