Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaOkiem rzuciłam

(Zam: 09.11.2016 r., godz. 13.43)

Trzy krótkie tematy... W „Wyszkowiaku” ukazał się artykuł „Jak obciążyć, to przedsiębiorców”. Na sesji rady miejskiej przewodniczący komisji finansów pan Jan Abramczyk przedstawił wniosek komisji o podwyższeniu podatków od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z 0,65 zł/m2 do 0,71 zł/m2, od budynków służących działalności gospodarczej z 17,53 zł/m2 do 19,28 zł/m2.

Przeciwnego zdania był pan Wojciech Rojek również członek komisji finansów, który mówił „Jeśli chcemy zmienić podatki to wszystkim, a nie tylko jednej grupie społecznej. (…) Jak dostanie się nam za podwyżkę, to od wszystkich, a nie od jednej grupy społecznej. Inaczej wyjdzie na to, że napuszczamy jednych na drugich. Przypomnę, że małe i średnie przedsiębiorstwa to jest lokomotywa gospodarki, to one napędzają rozwój gospodarczy, także nasz lokalny rynek. One są największymi płatnikami podatków. (...) Składam w związku z tym formalny wniosek o podwyższenie podatków od działalności gospodarczej o 6 proc., a dla pozostałych o 4 proc”. Przebieg dyskusji można sobie przeczytać na stronie gazety. Nie wiem, naprawdę nie wiem dlaczego, ale po przeczytaniu artykułu przypomniała mi się dyskusja, która niedawno miała miejsce na antenie Polsat News. W studiu spotkali się poseł Marek Jakubiak (klub Kukiz’15) oraz Maciej Konieczny (partia Razem). Dyskusja dotyczyła… podatków (co prawda innych, ale jednak podatków). Przedstawiciel partii Razem próbował wytłumaczyć panu Markowi Jakubiakowi – przedsiębiorcy z wieloletnim doświadczeniem – jak powinno się prowadzić biznes i dlaczego przedsiębiorcy powinni płacić wyższe podatki. Pan Marek Jakubiak mówił, że na wszystko trzeba sobie zapracować: „Samo gadanie do niczego nie doprowadzi. Chodzi o to, żeby się wziąć za pracę i pracować, a nie zabierać ludziom, którzy sobie zapracowali. Ja w pana wieku założyłem firmę, miałem dwójkę dzieci i mieszkanie. Pan nie ma pojęcia, ile przedsiębiorca ma różnych opłat po drodze. 60% moich przychodów to są same podatki i 46 instytucji, które mnie kontrolują. Podatek dochodowy to jest kara za pracę! Im więcej się pracuje, tym większy podatek się płaci. Skutek psychologiczny jest taki, że najlepiej nie pracować. (…) Budowanie takiego bolszewizmu polegającego na tym, że „zabrać mu, bo ma”, zawsze prowadzi do zwykłego złodziejstwa, a na końcu bandytyzmu”. Podwyższenie podatków dla przedsiębiorców w gminie Wyszków miałoby przynieść gminnej kasie dodatkowo prawie milion złotych rocznie. Zastanawiam się jednak, czy kolejna podwyżka nie spowoduje upadku kolejnych małych przedsiębiorców?
***

937 rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 wzięło udział w ankiecie, którą Urząd Miejski przeprowadzał w związku z wdrażaniem reformy oświaty („Wyszkowiak” artykuł „Większość rodziców nie chce zmiany szkoły”). Rodzice odpowiadali na pytania:
– Czy zgodziłaby się Pani/Pan, aby Państwa dziecko, uczące się dziś w Szkole Podstawowej nr 1 (lub Szkole Podstawowej nr 2, w zależności do rodzica której szkoły kierowana była ankieta) stało się uczniem Szkoły Podstawowej nr 4, zakładając zmianę obwodu szkolnego.
Na tak opowiedziało się 273 rodziców, na nie – 664.
– Czy wyraziłaby Pani/Pan zgodę, aby Państwa kolejne dzieci, które dopiero będą uczniami, trafiły do Szkoły Podstawowej nr 4 (w wyniku zmiany obwodu).
Na tak opowiedziało się 364 rodziców, na nie – 544.
Ankietami nie zostali objęci rodzice, których pierwsze dziecko dopiero za 2, 3 lub 4 lata rozpocznie naukę w szkole oraz tacy, których pierwsze dziecko jest uczniem np. gimnazjów, a drugie dziecko dopiero rozpocznie naukę w szkole podstawowej. Skoro więc 1/3 ankietowanych rodziców nie widzi problemu, by ich dzieci uczęszczały do SP4, to można przypuszczać, że dla większości rodziców nieobjętych ankietą nie ma znaczenia, do której z trzech szkół podstawowych trafią ich pociechy w związku ze zmianą obwodu szkolnego. Moim zdaniem, pomimo iż większość ankietowanych rodziców nie chce, by ich dzieci zmieniły szkołę, to reaktywowanie Szkoły Podstawowej nr 4 jest w pełni zasadne.
***

„Kto nie widzi zła, nie słyszy zła, nie mówi o złu, tym samym chroni się przed złem” – to motto spektaklu „Sanzaru” Wyszkowskiego Teatru Tańca, którego premiera odbyła się 29 października. Bohaterkami spektaklu są trzy dziewczęta, które zauważają, że świat to nie tylko piękno i dobro, ale również zło. Sanzaru to japońskie trzy mądre małpki obrazujące przysłowie „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”. W spektaklu jedna z dziewcząt Mizaru zasłania oczy, by nie widzieć zła, druga – Kikazaru obejmuje uszy, by nie słyszeć nic złego, trzecia – Iwazaru zakrywa usta, by nie mówić nic złego. Moim zdaniem, spektakl „Sanzaru” jest wyjątkowy, magiczny, wzruszający. Podziwiać mogliśmy nie tylko rewelacyjny taniec młodych dziewczyn, ale również świetną oprawę spektaklu – muzykę, światło i filmy prezentowane w tle. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyłam i usłyszałam.
Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez Klasa, w dniu 09.11.2016 r., godz. 15.12
Pani Judyto, świetna rozkminka pseudouczciwej ankiety.
Dodane przez kisiel, w dniu 09.11.2016 r., godz. 17.06
Dzieci z Teatru Tańca zostały wyrzucone z Hutnika na bruk przez wyszkowską elitę spod skrzydeł Mroza i Nowosielskiego.
Japonki ale nie klapki
Dodane przez Anonim, w dniu 09.11.2016 r., godz. 19.22
mają ładne, małe stopy wynika to z obwiązywania ich w dzieciństwie sznurkiem.
Dodane przez Anonim, w dniu 09.11.2016 r., godz. 21.20
NIE MA INFLACJI NIE MA PODWYŻEK !!!!!!!!!!
do klasa
Dodane przez Anonim, w dniu 09.11.2016 r., godz. 21.39
Na czym polega "nieuczciwość" ankiety.Nijak nie mogę panimać ?
Dodane przez Ankieta, w dniu 09.11.2016 r., godz. 22.36
Pytania są PO-krętne.
do klasa i ankieta
Dodane przez minona, w dniu 10.11.2016 r., godz. 08.06
ja też nie rozumiem tej "nieuczciwości" pytań.Przecież są proste jak drut.czego tu nie zrozumieć? a może to jest tak że tym co nie rozumieją tych pytań najbardziej zależy na utworzeniu tej podstawówki, żeby mogli tam wrócić i pobierać naukę.
Do minona
Dodane przez Anonim, w dniu 10.11.2016 r., godz. 13.10
Skoro piszesz,ze pytania sa prosta jak drut,czyli ukladal je ktos PO drucianemu.. Czy wyszkowska nibywladza z kolesiowskim zapleczem zrobila cos pozytecznego dla spoleczenstwa ? Grabi dla siebie i dla tych ktorzy maja u nich wzgledy,a jakie,to sie pomalu wszystko wyjasni. Ludzie uczciwi moga pracowac i spac spokojnie.
do monionej i innych.
Dodane przez Anonim, w dniu 10.11.2016 r., godz. 17.15
Sprawa źle sformułowanej treści ankiet była wyjaśniana w poprzednich wydaniach komentarzy Wyszkowiaka i nie chodzi tu o nieuczciwość tylko brak kompetencji. Pominięto rodziców uczniów , którzy w ogóle jeszcze nie chodzą do szkoły.
Dodane przez ola, w dniu 10.11.2016 r., godz. 20.03
Czesi, nasi sąsiedzi, oferują "święty spokój" w prowadzeniu biznesu u nich - w październiku lawinowo wzrosła liczba polskich firm, które się wyniosły za granicę - brawo, brawo, brawo dla pomysłów super-ministra!
Dodane przez Anonim, w dniu 10.11.2016 r., godz. 22.07
A może lepiej przenieść swój biznes do Rosyji. Tam też święty spokój. Ola droga wolna.
Dodane przez Anonim, w dniu 11.11.2016 r., godz. 09.15
Do kwoty 19,28 należy doliczyć podatek za grunt na którym stoi budynek.19,28+0,71=19,99zł.Takie podwójne opodatkowanie jednego bo albo jest grunt albo powierzchnia handlowa bo grunt to jest przed budynkiem.W Czechach tak nie ma,niestety budynku nie przewiozę.
do ANONIM 10.11.2016 GODZ.09,15
Dodane przez A TY ILE DAJESZ DO GMINNEJ KASY, w dniu 13.11.2016 r., godz. 11.40
Niektórzy swoje lokale pobudowali kosztem wielu wyrzeczeń. nie wiedzieli co to wczasy,kosmetyczka,fryzjer,modne ciuch,bo musieli pracować,oszczędzać i spłacać kredyty, a inni korzystali z życia ile wlezie,a teraz kiedy powinni cieszyć się owocami pracy swojej obarcza się ich podatkiem ponad siły kilkakrotnie większym jak pozostałych,bo nie trawili swoich pieniędzy na rozrywki i przyjemnosci ,tylko inwestowali. Uważają,ze własciciel takiej nieruchomości powinien płacic tak wysoka daninę nawet jak jego lokal stoi pusty i nie zarabia albo prowadzona działalność w nim przynosi minimalne zyski.
Dodane przez Anonim, w dniu 13.11.2016 r., godz. 12.21
Ludzie nie prowadzący działalności gospodarczej !!! Zrozumcie wreszcie że 19% podatek od dochodu to czysta fikcja.Faktycznie to jest ponad 50% i nie wysyłaj Nas do Rosji bo z 500+ zrobi Ci się pisoski baranie 1zł+
do 11.40
Dodane przez Anonim, w dniu 13.11.2016 r., godz. 13.03
Sto procent RACJI !!!! POZDRAWIAM
DO ANONIM
Dodane przez SŁODYCZ DZIAŁALNOŚCI, w dniu 13.11.2016 r., godz. 15.12
ZNAJOMA PROWADZIŁA SKLEP,A WSZYSCY MYSLELI ,Z KOKOSY ZBIJA,A PRAWDA BYŁA TAKA,ZE MUSIAŁA ZASTAWIAĆ W LOMBARDZIE BIŻUTERIĘ ABY MIEĆ NA CHLEB,BO TOWAR ZALEGAŁ,A OPŁATY FISKALNE I CZYNSZE ROSŁY. CZEKAŁA NA POPRAWĘ RYNKU,AŻ NABAWIŁA SIĘ DŁUGÓW,NERWICY I WIZYT KOMORNIKA.
Dodane przez Wiesiek, w dniu 13.11.2016 r., godz. 19.16
Może ktoś by się podjął i wyjaśnił w jaki sposób prawny można wyrejestrować lokal z działalności gospodarczej .
do wiesiek
Dodane przez PRZYKRE, w dniu 14.11.2016 r., godz. 07.26
Każa płacić włascicielom od tych pustostanów handlowych tak duży podatek jakby one pieniędzmi robiły.Czym ci ludzie zasłużyli sobie na taki los,ze obciąża ich sie takim podatkiem jak nie maja zysku i często zarabiaja mało. chyba za to ich się tak karze,ze przez tyle lat wielu z nich płaciło przez miesiąc wiekszy podatek jak niejeden przez rok.Oblicze handlu zmieniło się bardzo,jest internet,hipermarkety,które wypieraja małe sklepiki,a ich własciciele walcza resztkami sił aby przetrwać,a tu jeszcze chca im dowalić opłat jakby bez tego mieli ich niemało.
Dodane przez kola, w dniu 14.11.2016 r., godz. 09.02
Pomyśl Wiesiu, jak pozbyć się niueudaczników z władz samorządowych.
do Wiesiek
Dodane przez Anonim, w dniu 14.11.2016 r., godz. 09.31
Jak raz zarejestrowałeś i nie wychodzi to komornik i amen
Dodane przez Anonim, w dniu 14.11.2016 r., godz. 10.29
Prosty przykład.Kiedyś była jedna gazeta lokalna i od niej urzędnicy dostawali podatek.Teraz jest kilka.Tak jest dosłownie ze wszystkimi branżami.Tysiące tzw.podmiotów gospodarczych płaci podatki w Wyszkowie i są to coraz wyższe.Zbyt duże opodatkowanie może zahamować trend wzrostowy,który chyba już nastąpił.Należy zwolnić tempo wydawania pieniędzy z kasy miejskiej i zacząć liczyć się z groszem,dać tym samym ludziom odetchnąć.Jest rzeczą oczywistą,że władza,która PODNIESIE PODATKI,PRZEGRA WYBORY
DO WIESIEK
Dodane przez RADA, w dniu 14.11.2016 r., godz. 11.50
Z TEGO CO WIEM MOŻNA PRZEKSZTAŁCIĆ NA MIESZKALNY ALE PEWNIE ZA TYM TEŻ IDĄ DUŻE KOSZTA
Dodane przez Wiesiek, w dniu 14.11.2016 r., godz. 19.04
W tym wszystkim najciekawsze jest to ze w trakcie budowy budynku usługowo -mieszkalnego, tej osobie nie przysługuje żadna pomoc ze strony urzędów, ale z momentem oddania obiektu do użytku,następnego dnia można spodziewać się podatku od powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą mimo że lokal nie przynosi żadnego dochodu .Nie mówię ze nie należy płacić podatków, ale we wszystkim powinien być umiar.Dla Jednych urząd potrafi zmanipulować społeczeństwo, zrobić wizualizację, studium zagospodarowania przestrzennego terenu, ogłosić konkurs, za wszystko zapłacić. a oprócz tego dać teren urzędu po drogę dojazdową i parking i to wybudować. / Taki prezent to ładny gest wraz z umorzeniem podatku.
Do wiesiek
Dodane przez Podatnik, w dniu 15.11.2016 r., godz. 08.21
Uważam ze właściciel lokalu handlowo usługowego ktory stoi pusty i nie zarabia powinien placic taki sam podatek jak pozostali mieszkańcy bo pustostan pieniędzmi zie robi zwlaszcza ze jest tyle hipermarketow i internet. Dlaczego mamy dokładac do innych ktorzy czesto więcej od nas zarabiają i korzysyac tyle samo. W koncu nikt nam do naszej nieruchomosci nie dołożył
Dodane przez Stach, w dniu 15.11.2016 r., godz. 09.08
Wiesiek,masz 100% rację ale ZMIANA WŁADZ SAMORZĄDOWYCH NIC NIE DA.Złodziejskie Państwo okrada wszystkich z inicjatywą.Podatek płacisz nawet jak nie masz z czego.Zły system zmusza do ucieczki do szarej strefy.Jak można zmuszać ludzi do opłat skoro nie otrzymują dochodu.Umorzenia tylko dla misiewiczów.Masz samolot ?? Mam.To płać !! Ale on q-wa nie lata !!!!
Dodane przez Anonim, w dniu 15.11.2016 r., godz. 09.13
WSZYSTKO CO NIE JEST ZABRONIONE JEST DOZWOLONE A POBIERANIE HARACZU PRZEZ URZĘDNIKÓW MIEJSKICH POWINNO BYĆ UZALEŻNIONE OD DOCHODU Z ROCZNEGO

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl