Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 września 2020 r., imieniny Hieronima, Wery

Jak obciążyć, to przedsiębiorców

(Zam: 03.11.2016 r., godz. 12.46)

Z takiego założenia wyszła komisja finansów Rady Miejskiej, która zaproponowała podwyższenie podatków od nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Większość radnych sprzeciwiła się temu pomysłowi, choć jednomyślności nie było.Pierwotna propozycja uchwały zaproponowanej przez burmistrza zawierała w większości niezmienione stawki podatku od nieruchomości w stosunku do dotychczasowych. Zmiana dotyczyła jedynie podatków od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie gier losowych, gier na automatach oraz kiosków internetowych. Ponieważ w tym przypadku gmina stosowała do tej pory stawki maksymalne, musiała je obniżyć, zgodnie z decyzją ministra finansów, który dla tych kategorii podatników zmniejszył górne stawki. Gmina musiała też uwzględnić nową stawkę – za grunty objęte obszarem rewitalizacji (póki co, nie będzie miała zastosowania na obszarze gminy Wyszków.)
Radni mieli zatwierdzić podatki na sesji 27 października. Przewodniczący komisji finansów Rady Miejskiej Jan Abramczyk poinformował jednak o przyjętym w gronie komisji (niejednogłośnie) wniosku o podwyższenie podatków od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z 0,65 zł/m kw. do 0,71 zł/m kw., od budynków służących działalności gospodarczej z 17,53 zł/m kw. do 19,28 zł/m kw. Jan Abramczyk uzasadniał pomysł faktem, że samorząd wiele inwestuje w infrastrukturę służącą osobom prowadzącym firmy, a jednocześnie potrzebuje pieniędzy na dalsze inwestycje.
– Powstało uzbrojenie, drogi, co ułatwia zwiększenie dochodów i lepsze warunki pracy – zaznaczył. – Proszę o zastanowienie się nad naszym wnioskiem, jeśli jako gmina dalej chcemy budować i inwestować.
Podwyższenie podatków dla przedsiębiorców miałoby przynieść gminnej kasie dodatkowo prawie milion złotych rocznie.
– Podatki są jednym z głównych elementów dochodów gminy – zabrał głos skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. – Oczywiście to nie jest nic przyjemnego je podnosić, ale pamiętajmy, że staramy się tych środków nie wydawać na zbędne rzeczy. Staramy się prowadzić bardzo racjonalną politykę w zakresie wydatków bieżących, a potrzeby inwestycyjne są przeogromne. Pieniądze nie pójdą na marne, ale na dalszą rozbudowę miasta.
Radny Krzysztof Sobieski nie krył, że propozycja komisji finansów go zaskoczyła.
– U nas na komisji nic nie było na ten temat – podkreślił.
– Kto wam żałował dyskutować na komisjach, nasza komisja chciała, to dyskutowała – odparł Jan Abramczyk.
– Na wszystkich komisjach poddawałem ten wniosek pod dyskusję, ale tylko komisja finansów go podjęła – wtrącił Dariusz Korczakowski. – Po to jest jednak sesja, żeby dalej dyskutować.
Należący do komisji finansów Wojciech Rojek podkreślił, że był w grupie przeciwników podwyższenia podatków od nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.
– Nie chciałbym, żeby znów dzielić nasze społeczeństwo, tych podziałów mamy dość. Jeśli chcemy zmienić podatki to wszystkim, a nie tylko jednej grupie społecznej – oznajmił. – Słyszymy, co się będzie działo po nowym roku, co władze centralne mają zrobić z podatkami dla małych i średnich przedsiębiorców. U nas w mieście 99 proc. to właśnie tacy przedsiębiorcy. W związku z tym daję pod rozwagę propozycję podniesienia stawek wszystkim. Jak dostanie się nam za podwyżkę, to od wszystkich, a nie od jednej grupy społecznej. Inaczej wyjdzie na to, że napuszczamy jednych na drugich. Przypomnę, że małe i średnie przedsiębiorstwa to jest lokomotywa gospodarki, to one napędzają rozwój gospodarczy, także nasz lokalny rynek. One są największymi płatnikami podatków. Na razie nie składam żadnego wniosku. Proszę o dyskusję.
– Padło zdanie, że gmina robi dużo dla przedsiębiorców. Ja myślę, że gmina robi dużo nie tylko dla nich, ale też dla wszystkich mieszkańców, żeby żyło się im lepiej – podkreśliła Kazimiera Białek.
Jak poinformował skarbnik Dariusz Korczakowski, od przedsiębiorców w skali roku do kasy gminy wpływa 9 mln zł, niecałe 7 mln zł pochodzi od osób fizycznych.
– Składam w związku z tym formalny wniosek o podwyższenie podatków od działalności gospodarczej o 6 proc., a dla pozostałych o 4 proc. – poinformował Wojciech Rojek.
– To znów dzielenie ludzi. Podnoście równo – zauważył Krzysztof Sobieski. – Jestem za tym, żeby każdemu podnieść o 5 proc.
Sławomir Wróbel poprosił zebranych o to, by podwyżkami nie obejmować rolników.
– Dookoła jesteśmy obłożeni sankcjami, a towar zalega – stwierdził.
Wniosek komisji finansów nie został zaakceptowany stosunkiem głosów za – 9, przeciw – 9. Za wnioskiem Wojciecha Rojka opowiedziało się 6 radnych, 9 było przeciw, 4 się wstrzymało. Wniosek K. Sobieskiego również przepadł (za – 6, przeciw – 7, wstrzymujący się – 6).
Zaakceptowany został za to pierwotny wniosek (za 16 głosów) o pozostawienie na przyszły rok dotychczasowych stawek podatków od nieruchomości.
J.P.


Komentarze

inwestycje miejskie dla wybranych...
Dodane przez 123, w dniu 03.11.2016 r., godz. 13.02
Niech Burmistrz przestanie inwestować miejskie pieniądze tylko dla wybranych podmiotów, bo przykładów jest wiele: Borka Stolarska, Zyska i Łukasiuka droga i parkingi przy Galerii I Galeo, Księżaka Chopina itd.
Dodane przez Anonim, w dniu 03.11.2016 r., godz. 13.18
RĘCE PRECZ OD PODATKÓW.MAMY DEFLACJĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodane przez Iza, w dniu 03.11.2016 r., godz. 14.49
Nie potraficie skutecznie dopilnować tych inwestycji, więc nie róbcie sobie z nich argumentu na podniesienie podatków. P.s. Panie Abramczyk, był/jest Pan przedsiębiorcą na swoim, zatrudniał ludzi? Jesli jest Pan mądralą, który całe życie ślizgał się na czyichś plecach, nie jest pan moim autorytetem w sprawach przedsiębiorców i podatków. Co Pan robi zawodowo?
Dodane przez Leonardo, w dniu 03.11.2016 r., godz. 15.43
Odkąd padł Waspol, Abramczyk jest bezrobotny. A możnaby pomyśleć, że tak wybitny ekonomista ma conajmniej swoją bizneskancelarię. Nic z tego. To mądrala ale tylko kiedy w grę wchodzą nie jego pieniądze.
No i się zaczyna
Dodane przez Wiesiek, w dniu 03.11.2016 r., godz. 21.08
Rozpoczęła się akcja przedwyborcza wzajemnego poszanowania, uczciwej rywalizacji i transparentna. I rozpoczęła się zabawa w policjanta dobrego i złego. Oni są żli , a ja jestem dobry. Wszyscy będą opluwali Abramczyka - a on będzie zbierał laury i tak będzie do wyborów. A po d... dostaną ludki. Włodarz naszego miasta to mistrz kamuflażu, który będzie wysługiwał się swoimi podporządkowanymi radnymi.
Dodane przez lipa, w dniu 04.11.2016 r., godz. 08.17
Panie Abramczyk czas na wypoczynek itp.
Dodane przez Wojtek, w dniu 04.11.2016 r., godz. 09.04
Obserwuję tą ekipę Nowosielskiego, dostali za dużo władzy, zachowują się jak tu w przypadku podatków beztrosko i nieodpowiedzialnie. Tak jak Rojek czy Sobieski, raz są za nie podwyższaniem podatków, drugim razem ni z gruszki ni z pietruszki chcą podwyżki o 6%, 5%, bez żadnych uzasadnień dlaczego aż tyle, bez żadnych określeń na co maja być przeznaczone. Totalna drwina z prowadzących tu działalność. Przecież Gmina Wyszków dostaje bardzo dużo z PiTu czy CiTu, bo wyszkowianie dobrze zarabiają w Warszawie a u nas płacą podatki dochodowe. Co chcą kolejnej podwyżki diet radnych, czy uposażeń burmistrza lub jego pracowników, którzy już zarabiają dobrze. Zaraz radny Rojek z Wodociągów będzie domagał się podwyżki za wodę i ścieki,bo chcą podwyżki pracownicy, znowu nas będą chcieli walnąć po kieszeni. A pomóc prowadzącym działalność to nie łaska. Robią remont Kościuszki, ale już skrętu w Wąską nie ma z centrum, zamiast pasa do skrętu w lewo jest wysepka uniemożliwiająca skręt, Jak burmistrz i radni pilnowali tego, z Pułtuskiej nie można skręcić w Wąską, jak ludzie nie dojadą to kto będzie robił zakupy, z czego będą płacone podatki, ulica umrze, biznes padnie. Jak teraz jest Białostocka w gestii gminy to zróbcie bezpośredni wjazd na Daszyńskiego i dalej w Pierwszej Armii, będzie wiekszy ruch w interesie. Czy wszystko trzeba wam podpowiadać?
Dodane przez Anonim, w dniu 04.11.2016 r., godz. 09.24
Samorządy wydały 140 miliardów na gimnazja.Teraz muszą dołożyć kolejne na ich likwidację.Przedsiębiorcy sfinansują.Jak nie w tym to w przyszłym roku.
Dodane przez anonim, w dniu 04.11.2016 r., godz. 14.10
Anonimie Eychler o jakich ty pieniądzach mówisz, przecież jak powstały gimnazja to nie powstała nowa szkoła w Wyszkowie. Z "4" zrobiono gimnazjum nr 2, Na Polonezie gimnazjum nr 1 jest jako zespół szkół i na Rybienku Leśnym. Teraz z gimnazjum nr 2 zrobią ponownie szkołę podstawową. Jakie tu koszty, pieczątek i likwidacja etatów dyrektorskich. Część nauczycieli przejdzie do ponadpodstawowych. Wielki problem robicie, weźcie się za robotę leniwe platformersy bo inni dadzą radę a w Wyszkowie polegli.
Dodane przez kampania z klasą, w dniu 04.11.2016 r., godz. 15.03
Podziękujemy podwyższającym podatki samorządowcom. Wóda za pisowskiej Policji nie przejdzie. W kampaniach wielu radnych była ona głównym motywatorem.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.11.2016 r., godz. 15.26
Zakręzie też spłynęło wódą.
Dodane przez Firma, w dniu 04.11.2016 r., godz. 16.57
Radni Abramczyk i Rojek forsujący podwyżki nie są godni zaufania społecznego.
Ręce precz od naszych kieszeni!
Dodane przez wyszkowianin, w dniu 04.11.2016 r., godz. 18.19
Innych skubać to pierwsi. Sami się obciążcie jak macie za dużo kasy!
Dodane przez Anonim, w dniu 04.11.2016 r., godz. 21.01
Bardzo trudno cokolwiek prowadzić z zyskiem w Wyszkowie.Tu jest bardzo duża konkurencja we wszystkim
Dodane przez Wiesiek, w dniu 04.11.2016 r., godz. 21.47
A może chodzi tu o podwyższenie diet dla radnych, bo są tak zapracowani, siedząc kilka godzin w miesiącu za 2 tyś. to poniżające dla społeczników.
Dodane przez Adam Kępka, w dniu 05.11.2016 r., godz. 00.53
A może by tak znieść podatek od nieruchomości?
OTWIERAĆ DZIAŁALNOŚĆ I ZARABIAĆ,A NIE LICZYĆ INNYM
Dodane przez RADA, w dniu 05.11.2016 r., godz. 08.00
LUDZIE,KTÓRZY PROWADZA WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ I TAK PŁACĄ KILKAKROTNIE WIĘKSZY PODATEK JAK POZOSTALI, A KORZYSTAJĄ TYLE SAMO ALBO MNIEJ. SAMA PRZEZ KILKA MIESIĘCY PŁACIŁAM OLBRZYMIE PIENIĄDZE OD PUSTOSTANU I NIKOGO NIE OBCHODZIŁO,ZE ZARABIAM GROSZE W WARSZAWIE. O NAJEMCĘ JEST TRUDNO,BO KAŻDY MA GDZIEŚ TAKIE KOKOSY JAK ZUS,PODATKI WSZELKIEGO RODZAJU,PRĄD,GAZ I CZYNSZ. NIEKTÓRZY CIĘŻKO PRACUJĄ ZNOSZĄC FOCHY KLIENTÓW,KTÓRZY CHCIELIBY TOWAR PIERWSZA KLASA ZA BEZCEN I CZĘSTO MAJĄ MNIEJ PIENIĘDZY OD TYCH CO ŻYJĄ Z ZASIŁKU. KTO BRONI POZOSTAŁYM OTWIERAĆ DZIAŁALNOŚĆ ,ZBIJAĆ KOKOSY I ZASILAĆ GMINNY BUDŻET. LUDZIE POSTAWILI LOKALE,ZAINWESTOWALI OLBRZYMIE PIENIADZE ABY MIEĆ COŚ Z TEGO DLA SIEBIE,A NIE TYLKO ZASILAĆ GMINNY BUDZET
NIECH PRZYMIERAJĄ GŁODEM I PŁACĄ
Dodane przez kpina, w dniu 05.11.2016 r., godz. 09.01
zwłaszcza właściciele pustostanów lub sklepy ledwo-zipy,które nie wyrabiają minimalnej
wniosek
Dodane przez obserwator, w dniu 05.11.2016 r., godz. 09.08
najlepiej to maja ci co rozwalają tyłki i liczą na zasiłki
do 123
Dodane przez działalnośc, w dniu 05.11.2016 r., godz. 09.14
Jak otworzysz działalność,dasz pracę tylu ludziom co oni,zapłacisz tyle zusów i podatków co oni to przestaniesz sie czepiac. dlaczego maja tylko płacic olbrzymie pieniadze z których korzystaja inni,a sami teplać sie w błocie.
W uproszczeniu
Dodane przez Anonim, w dniu 05.11.2016 r., godz. 09.44
Zarobiłeś 5000zł brutto Dajesz 1000zł ZUS,1000zł podatek od nieruchomości lub za wynajem lokalu.Zostaje 3000zł z czego musisz opłacić prąd,gaz i czasami inne koszty.Z 5000 już masz 2000żł.Te pieniądze są do opodatkowania podatkiem 19% i zostaje Ci około 1600zł.
miarka się przebiera
Dodane przez Anonim, w dniu 05.11.2016 r., godz. 09.47
PROSZĘ PAŃSTWA !!!!!!!!! UMAWIAMY SIĘ JUŻ DZIŚ.JEŻELI BĘDZIE PODWYŻKA PODATKÓW TERAZ CZY ZA ROK.WYCHODZIMY NA LIICĘ !!!!!!!!!!!!!! CO WY NATO
PARADNE
Dodane przez burżuj, w dniu 05.11.2016 r., godz. 11.15
śmiać mi się chce. dla nich ludzie posiadajacy mały lokalik na Waskiej ,Armii Krajowej,Daszyńskiego i osiagajacy z niego 1000 zł mies. żyjacy z emerytury lub pracy na etacie to przedsiebiorcy,ze mozna im podwyższać podatki od ich nieruchomosci w nieskończoność. O statusie przedsiebiorcy decyduja zyski,a nie lokal handlowo-usługowy,który czesto stoi pusty i nie zarabia
DZIWNE
Dodane przez DOJNA KROWA, w dniu 05.11.2016 r., godz. 11.58
Tylko dla włascicieli lokali handlowo-usługowych poprawia sie infrastruktura,a pozostali mieszkańcy nie korzystają z niczego. własciciele tych lokali bronią im dostępu do gminnych dobrodziejstw
Dodane przez Wiesiek, w dniu 05.11.2016 r., godz. 16.57
Słyszałem ze pan Abramczyk ma swoją grupę remontowo-budowlaną, jeśli to prawda czy ona jest zarejestrowana.
Dodane przez anonim, w dniu 05.11.2016 r., godz. 19.58
Nowosielski, Abramczyk, Rojek, obiecaliście, że do 1 listopada będziemy już jeździć nowym wiaduktem i Kościuszki. Jest już 5 listopada a nowy wymalowany wiadukt jeszcze zamknięty a nadal musimy skręcać w 11 Listopada. Znowu oszukaliście. Tylko nasze pieniądze was interesują.
Dodane przez Aga, w dniu 05.11.2016 r., godz. 21.20
Na głupoty też sie wydaje w Wyszkowie dużo pieniedzy Panie skarbniku
Dodane przez Anonim, w dniu 06.11.2016 r., godz. 13.45
Nowym wiaduktem nie czuję się oszukany.Oszukany czuję się przez Pis nie podnoszeniem kwoty wolnej od podatku.Tu jest afera oszukańcza a nie jakieś kilkudniowe opóźnienie
Dodane przez Oburzony, w dniu 06.11.2016 r., godz. 21.43
Już 2 lata temu o tym pisałem:kto znów wybrał Abramczyka na radnego? Toć on nawet wypowiedzieć się nie potrafi, a tylko udaje, ze to umie zrobić. Czego można się spodziewać, jak większość radnych z jednego ugrupowania ? Ludzie głosowali na ludzi burmistrza, bo jak z jego komitetu, to burmistrz prędzej coś dla danego terenu zrobi . proszę popatrzeć ile i co jest zrobione na ulicach, i w miejscowościach gdzie są radni, a ile, gdzie ich wykazac .żeby utrzymać tych radnych, którzy są, znów będzie się robić u nich, żeby ludzie widzieli, ze to ich zasluga i zostaną dalej ci sami :-(. Ręka, rękę myje...
Dodane przez Anonim, w dniu 07.11.2016 r., godz. 12.07
PRZYBYŁO WAM PRZEZ LATA MNÓSTWO BUDYNKÓW,W KTÓRYCH PROWADZONA JEST DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA.PRZYBYŁO WAM PODATNIKÓW I MILIONÓW,KTÓRE WAM PŁACĄ I JESZCZE WAM Q-WA MAŁO KASY ???? CHCECIE NAS ZARŻNĄĆ TYMI PODATKAMI NA AMEN ???
Dodane przez AntyBox, w dniu 07.11.2016 r., godz. 12.23
Taczki już czekają na takich radnych.
Dodane przez Pała, w dniu 07.11.2016 r., godz. 14.11
Niech pan Nowosielski razem z Abramczykiem i Korczakowskim, wyciągną łapy po większe podatki za Ratuszową i Stolarską. Prezenty władzuni dla przedsiębiorców. Ja sie nie zgadzam, żeby moje podatki szły na to, by nimi swoje długi wdzięczności spłacała władzunia.
Dodane przez Anonim, w dniu 07.11.2016 r., godz. 16.50
Nalezy tez zainteresować sie ,,Basniowa" i gruntami ,ktore wczesniej były nie prywatnymi. Po nitce do kłębka.
miernota
Dodane przez niezadowolony, w dniu 07.11.2016 r., godz. 20.11
Panie Abramczyk /wstydu oszczędź/ trochę samokrytyki.To wstyd że taka' miernota reprezentuje nasze miasto.
Dodane przez wawa, w dniu 07.11.2016 r., godz. 20.50
Jestem za Nowosielskim ale Pała ma racje
Dodane przez AntyBox, w dniu 08.11.2016 r., godz. 10.34
Pan różowy, a wedle potrzeby niebieski Abramczyk nigdy nie był prywatnym przedsiębiorcą. Całe życie ślizga sie na czyichś plecach. Skąd jego przekonanie, że ludzie mają go w tym temacie za autorytet?
Dodane przez Jacek, w dniu 08.11.2016 r., godz. 12.57
A Rojek żali się na podziały w społeczeństwie?
Dodane przez Tedy, w dniu 08.11.2016 r., godz. 14.08
To prawda co napisał niezadowolony,pan Abramczyk rzeczywiście nic,ale to nic sobą nie reprezentuje w sprawach radnego. Kompromitacja jest,ze został przewodniczącym komisji finansów. Czy ma on pojęcie o finansach.? Dzięki panu J. W. mial po rodzinie zatrudnienie ,a jako radny dał sie poznać z. niekorzystnej strony .(wybory sołtysa w Lucynowie) Mysle,ze wybierajac radnych na nastepna kadencje podziekujemy ,,towarzystwu z klasa" a pan,Szczerba powinien ponownie nas reprezentowac.
kto jak
Dodane przez ciekawy, w dniu 08.11.2016 r., godz. 18.19
Czy kto wie kto jak głosował za wnioskiem J. Abramczyka. Jakieś pęknięcia w koalicji czy wystawka Abramczyka.
Dodane przez KOD, w dniu 08.11.2016 r., godz. 18.35
Wystawka, miało być nastraszyć i wspaniałomyślnie odpuścić. Całe wkurw... przedsiębiorców i nie tylko i tak skupiło się na Nowosielskim. W końcu on ustwia Radę pod siebie i swoich ponów.
Dodane przez Kaśka, w dniu 08.11.2016 r., godz. 21.56
Panie Janku, i po co Panu to inwestowanie. Nie lepiej zająć się rodziną, wnukami. Znaleźć sobie jakieś pozyteczne zajęcie?
Dodane przez Wyborca, w dniu 14.11.2016 r., godz. 21.56
Uważaj radny Nasiadka,bo kolega Abramczyk szykuje Ci konkurencję w najbliższych wyborach samorzadowych i nawet dobrze mu to idzie...

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl