Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Wielka przemiana parku

(Zam: 03.11.2016 r., godz. 12.15)

W miejskim parku rozpoczęło się wielkie cięcie drzew i krzewów. Wszystko po to, by to miejsce wzbogaciło się o nowe nasadzenia, klomby i kompozycje kwiatowe.W ramach kontroli przeprowadzonej w 2014 r. przez przedstawicieli Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków konserwator zalecił gminie Wyszków wykonanie koncepcji rewaloryzacji parku. W 2015 r. powstał projekt, który będzie realizowany etapami. Pierwszy z nich (prace prowadzone w parku od strony ul. 3 Maja i T. Kościuszki) zakończy się w grudniu. Na realizację kolejnych etapów gmina poszukuje dofinansowania ze środków zewnętrznych.
Koncepcja zakłada przywrócenie parkowi im. Karola Ferdynanda Wazy charakteru parku krajobrazowego w stylu romantycznym z początków XIX w. (styl ten można podziwiać m.in. w Łazienkach Królewskich, w części poniżej Belwederu). W ramach projektu przewidziano stworzenie kilku stref w parku poprzez zastosowanie układów roślinności o odmiennym charakterze, i kompozycji przestrzennych m.in. klombów, soliterów, łąki kwietnej.
Rozpoczęte w październiku prace pielęgnacyjne w parku obejmują cięcia sanitarne, formujące, odmładzające oraz uzupełnienie istniejącego drzewostanu o rodzaje i odmiany w parku jeszcze niewystępujące. Poza dwoma dębami szypułkowymi, uznanymi za pomniki przyrody, projektant chce wciągnąć na tę listę kolejne 17 drzew (głównie dęby i klony). Planuje dosadzenie drzew o atrakcyjnych kwiatach, liściach lub ciekawym pokroju (np. klon, buk, tulipanowiec, wiśnia, wiąz, magnolia, oliwnik, złotokap). Wycięte będą stare drzewa, silnie zniszczone żywopłoty, które nie kwalifikują się do odmładzania. Na ich miejsce proponowane są nasadzenia nowych roślin. Projekt przewiduje żywopłoty wyznaczające granicę m.in. placu zabaw oraz od strony ul. Kościuszki.
Projekt zakłada również odnowienie istniejących trawników w miejscach nasłonecznionych oraz półcienistych, natomiast w zacienionych całkowitą ich likwidację i zastąpienie roślinami okrywowymi.
Koncepcja przewiduje wprowadzenie do parku klombów oraz kwietników, na których co roku będą sadzone ozdobne rośliny jednoroczne np. narcyzy i tulipany, pacioreczniki, szałwie błyszczące i aksamitki lub begonie oraz niecierpki. Na klombach w centralnej części będą drzewa, poniżej krzewy, a na brzegu posadzone zostaną byliny. Układy te będą tworzyć ciekawe kolorystycznie akcenty w parku, zmieniające się w ciągu pór roku. Przewidziane są nasadzenia roślinności o różnych pokrojach oraz z ozdobnymi liśćmi i kwiatami, m. in. lilaka, jaśminowca, berberysu, kaliny, hortensji, forsycji, dereni, irgi, rozchodnika, astrów, liliowca. W projekcie zwrócono również uwagę na aspekty ekologiczne, by wśród doboru roślinności znalazły się rośliny o jadalnych owocach, służących zimą jako pokarm dla ptaków i innych zwierząt. W projekcie jest też miejsce (II etap) na kwietną łąkę z domkami dla owadów.
Oprac. J.P.

Komentarze

Zamiast kwiatów
Dodane przez 101, w dniu 03.11.2016 r., godz. 17.29
parkometry. Bida jest.
Dodane przez Maniak, w dniu 04.11.2016 r., godz. 15.20
W koncepcji rewaloryzacji warto mieć na uwadze poprzednie wydarzenia związane miejską zielenią publiczną. Warto , by się zastanowić nad całodobową ochroną parku w tym nocy z psem. Skoro romantyczna zieleń ma przetrwać jak w Łazienkach to trzeba pokreślić ,że paku łazienkowskim jest ogrodzenie, monitoring i ochrona. Sam doświadczyłem podczas jazdy po Łazienkach rowerem ,że jeżdżą szybciej. Szkoda , by było żeby z dofinansowania zostały uschłe, niechciane przez nikogo badyle.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl