Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Do Rzymu spełniać marzenia

(Zam: 19.10.2016 r., godz. 14.00)

Grupa 32 osób z niepełnosprawnością, w tym 10 poruszających się na wózkach, wraz z opiekunami odbyła pielgrzymkę autokarową do Rzymu i Asyżu.„Spełniają się marzenia mojego życia” – mówiło wielu z nich stojąc na placu Św. Piotra w Watykanie i przyjmując błogosławieństwo papieża Franciszka.
Marzenia o wyjeździe do Rzymu snuli latami. Nie wierzyli do końca, że uda się wyjechać. A jednak. Dla większości zdrowych, pełnosprawnych, wyjazd czy przelot do Rzymu nie stanowi problemu. To kwestia zebrania funduszy, wygospodarowania czasu i podjęcia decyzji. Ale niepełnosprawność, w tym szczególnie ruchowa – przykucie do wózka i zdanie na dobrą wolę i pomoc drugiego człowieka, pokonanie wielu barier, w tym nie tylko tych architektonicznych, technicznych – wszystko komplikuje i znacznie utrudnia. Nie mówiąc o tym, że z niepełnosprawnością często wiążą się kłopoty finansowe – nie jest łatwo zebrać wystarczające fundusze.
Wszystko to udało się pokonać dzięki wsparciu Stowarzyszenia Ważna Róża oraz przy pomocy kilku dobrych ludzi i firm, dobroci papieża Franciszka, który sfinansował całej grupie pobyt w Rzymie w Domu im. Jana Pawła II prowadzonym przez Orionistów – Zgromadzenie Zakonne Księdza Alojzego Orione, a także dotacji uzyskanej z gminy Wyszków.
Wybrali się w drogę pełni wiary, że wszystko przebiegnie szczęśliwie – dotrą do celu, zobaczą Rzym, spotkają się z papieżem. Cieszyli się od samego początku. Dzielnie znosili trudy i niewygody podróży. Pomagali sobie nawzajem. Osoby dotknięte niepełnosprawnością intelektualną, ale sprawne fizycznie, pomagały tym na wózkach. Niestrudzenie, z delikatnością i uśmiechem nosiły je z wózków do autobusu i z powrotem – na przerwy w podróży, noclegi. Pomagały przy wieczornej toalecie i pielęgnacji. „To ludzkie, tak trzeba” – powtarzali.
Niepełnosprawni ruchowo odwdzięczali się zarażając wszystkich pogodą ducha, uśmiechem, radością życia. Wszyscy razem stworzyli wspólnotę szczęśliwych, cieszących się nawzajem sobą, swoją obecnością, ludzi. Ludzi, którym dobrze ze sobą razem. Którzy traktowani są w tej wspólnocie normalnie – bez ostentacji, wytykania palcami, omijania szerokim łukiem, litowania się i komentowania.
To dla każdego uczestnika była wyjątkowa pielgrzymka, pielgrzymka życia. I to nie tylko dlatego, że udało się pokonać tysiące kilometrów. Poradzić z pielęgnacją osób niesamodzielnych, uniknąć zagrożeń wynikających z różnych chorób poszczególnych osób, także tych psychicznych, nieuniknionych konfliktów, jakie rodzą się między ludźmi zdanymi na siebie, przebywającymi przez 24 godziny na dobę w dużej bliskości. Także nie tylko dlatego, że pielgrzymom dane było wejść do Bazyliki Św. Piotra, modlić przy grobie świętego Jana Pawła II, zobaczyć z bliska papieża Franciszka, wejść do Bazyliki Św. Franciszka i Św. Klary w Asyżu – miejscu szczególnym dla chrześcijan. Ale przede wszystkim dlatego, że wszystko to dane im było przeżyć we wspólnocie ludzi, którzy się nawzajem szanowali, akceptowali, darzyli dobrocią i miłością.
Nie ma się więc czemu dziwić, że w drodze powrotnej do Polski nie było smutku. Łzy płynęły tylko ze wzruszenia. Za to jadącym towarzyszyła radość z przeżytego wspólnie świętego, niezapomnianego czasu. I nadzieja, że to nie było ostatni ich wyjazd. Większość szykuje się na kolejne. I wierzy, że – podobnie jak to spełnione marzenie o Rzymie – wkrótce się ziszczą. Gdzie teraz? Może do Medjugorie?
Artur Laskowski

***

Wyjazd grupy osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów zorganizowany został w dniach 24 września-2 października 2016 r. przez Stowarzyszenie Ważna Róża przy wsparciu Centrum Księdza Orione w Brańszczyku. Wzięli w nim udział podopieczni i członkowie Stowarzyszenia, uczestnicy Drabiny Jakubowej, letnich rekolekcji dla niepełnosprawnych organizowanych rokrocznie w Brańszczyku, uczestnicy zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy SOTERIA oraz Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy DROGOWSKAZ z Wyszkowa, Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku oraz niepełnosprawni i wolontariusze związani ze Stowarzyszeniem i Zakonem Orionistów. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli zarówno w organizacji wyjazdu, jak i poszczególnym osobom, szczególnie tym z niepełnosprawnością, finansowo lub rzeczowo, by pielgrzymka doszła do skutku, by te osoby mogły w niej wziąć udział.Komentarze

Dodane przez Matka, w dniu 19.10.2016 r., godz. 23.24
Bóg zapłać organizatorom.
Dodane przez Basia, w dniu 20.10.2016 r., godz. 15.39
Szczęść Boże wszystkim zaangażowanym w spełnienie marzeń życia.
Dodane przez Socjalny, w dniu 23.10.2016 r., godz. 19.51
Co u Pana, Laskowski. Brakuje pańskiego głosu w dyskusji.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl