Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 września 2020 r., imieniny Eustachego, Filipiny

Surowe kary za nielegalne zakopywanie zwierząt

(Zam: 05.10.2016 r., godz. 13.18)

Powiatowy lekarz weterynarii przypomina, że padła trzoda chlewna powinna być przekazywana do zakładów utylizacyjnych. Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) rozprzestrzenia się na terenie północno-wschodniej Polski.

Na chorobę podatne są świnie domowe i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób je odwiedzających, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).
Posiadacz zwierząt, który zauważył objawy choroby zakaźnej, jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia (to obowiązek ustawowy obwarowany sankcją karną). Zgłoszenie należy przekazać do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza). U świń zakażonych ASF mogą pojawić się liczne upadki, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, duszność, pienisty wypływ z nosa, wypływ z worka spojówkowego, biegunka (często z domieszką krwi), wymioty, niedowład zadu, objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych, ronienia.
Do głównego lekarza weterynarii docierają niepokojące informacje o nielegalnym zakopywaniu przez hodowców padłej trzody chlewnej. Zgodnie z przepisami, padła trzoda chlewna stanowi materiał podejrzany o choroby zakaźne i powinna być przekazywana do unieszkodliwienia w zakładach utylizacyjnych kategorii 2 lub kat. 1. Kara pieniężna za nielegalne zakopywanie lub inne niezgodne z prawem zagospodarowanie zwłok może wynosić od 3 000 do 11 000 zł.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl