Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 11 lipca 2020 r., imieniny Cypriana, Olgi

Na cześć Hubala

(Zam: 05.10.2016 r., godz. 13.15)

Pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy w Porębie odbyła się uroczystość poświęcona 77. rocznicy pobytu mjra Henryka Dobrzańskiego w Porębie. W jej ramach można było oglądać inscenizację batalistyczną poświęconą postaci „Hubala”.

Uroczystość została wpisana do oficjalnego kalendarza wydarzeń, nad którymi prezydent objął swój patronat. Odbyło się to na wniosek wójta gminy Brańszczyk Mieczysława Pękula oraz proboszcza parafii pw. św. Barbary w Porębie ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego.
Uczestnicy rozpoczęli święto od mszy odprawionej w kościele w Porębie. Po wyjściu ze świątyni uformowali korowód, w którym przeszli na plac położony niedaleko za plebanią. Na czele szli muzycy z orkiestry „Darmanista”, którymi dyrygował Dariusz Pieńkos. Wśród delegacji byli przedstawiciele szkół niosący sztandary, władz samorządowych, w tym wójt Mieczysław Pękul i starosta Bogdan Pągowski, Związku Piłsudczyków, Polskiego Związku Łowieckiego, Ochotniczej Straży Pożarnej z Brańszczyka, wielu jeźdźców i inni.
Inscenizacja historyczna z użyciem koni, broni palnej, mundurów z epoki nawiązywała do postaci mjra Henryka Dobrzańskiego, który we wrześniu 1939 r. był zastępcą dowódcy 110. Pułku Ułanów. Po rozwiązaniu formacji wraz ze swoimi żołnierzami ruszył na pomoc walczącej Warszawie. Po kapitulacji stolicy Hubal podjął decyzję kontynuowania walki.
W 2014 r. w Porębie została otwarta i poświęcona izba pamięci poświęcona Hubalowi, gdzie znajdują się m.in. zbiory pamiątek wojennych ofiarowanych przez mieszkańców. W pobliżu kościoła w Porębie znajduje się też mural (odsłonięty w czerwcu 2016 r.) przedstawiający wjazd wojska do Poręby, który współtworzyli Rafał Roskowiński i Piotr Karsznia. Ten ostatni był gościem niedzielnej uroczystości, w trakcie której podpisywał kartki pocztowe zawierające jego rysunki.
Inscenizacji batalistycznej towarzyszyły także inne atrakcje. Można było odwiedzić stoiska promocyjne m.in. Wojskowej Komendy Uzupełnień, szkoły „Feniks” (m.in. z klasami o profilu wojskowym). Chętnym serwowano darmową grochówkę.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl