Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 lipca 2020 r., imieniny Jana, Weroniki

Wyszkowski epizod przeniesiony na ekran

(Zam: 28.09.2016 r., godz. 12.15)

17 lat temu swoją telewizyjną premierę miał fabularyzowany dokument „Na plebanii w Wyszkowie”. W ramach spotkań zatytułowanych Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej można było obejrzeć ten obraz, w którym wystąpili znakomici aktorzy, a jako statyści – pracownicy miejskiej biblioteki.Film wyprodukowany przez Telewizję Polską wyreżyserowali Lucyna Smolińska i Mieczysław Sroka. W scenariuszu wykorzystano publikacje: Stefana Żeromskiego „Na probostwie w Wyszkowie”, ks. Wiktora Mieczkowskiego „Bolszewicy w polskiej plebanii”, akta Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski oraz Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Spektakl to opowieść zawierająca epizod wojny polsko-bolszewickiej – przyjazd w sierpniu 1920 r. na plebanię parafii św. Idziego w Wyszkowie trzech przedstawicieli Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski: Juliana Marchlewskiego, Feliksa Kona i Feliksa Dzierżyńskiego. Dyskusję ks. Mieczkowskiego z „gośćmi” przywołuje w spektaklu odtwarzający postać kapłana Jan Peszek. Duchowny opowiada o wizycie jako świadek przed sądem wojskowym, który bada sprawę zdrady stanu, do której doszło poprzez sprowadzenie do Polski wrogiej armii.
W spektaklu równocześnie swoją opowieść snuje Stefan Żeromski (w tej roli Andrzej Żarnecki), do którego na wieś przyjeżdża dziennikarz (Krzysztof Stelmaszyk) spragniony wiedzy na temat zdarzeń wojennych 1920 r. Pisarz przedstawia mu tło społeczne i ideologiczne tamtego okresu.
W filmie twórcy uwiecznili historię ważną dla tożsamości lokalnej społeczności Wyszkowa. Wystąpili w nim także m.in. Mariusz Bonaszewski, Janusz Bukowski, Cezary Morawski, Piotr Adamczyk, Jacek Borkowski, Jan Jankowski, Sylwester Maciejewski, Bartłomiej Topa. Epizodyczne role mieli w nim także pracownicy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, którzy zagrali miejscową ludność modlącą się w obliczu wojny przed figurą św. Idziego w kościele. Jak podkreślił prowadzący spotkanie w miejskiej bibliotece Mirosław Powierza, nagrywanie sceny w świątyni trwało cały dzień, co przełożyło się na kilkudziesięciosekundowy epizod w filmie. Film kręcono także w plebanii parafii pw. św. Zygmunta w Słomczynie (powiat piaseczyński) – w tym wnętrzu nagrywano m..in. rozmowy ks. Mieczkowskiego z trzema przybyszami.
Kolejne spotkanie w ramach cyklu Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej odbędzie się w październiku.
J.P.

Komentarze

Habit nie czyni mnichem
Dodane przez Anonim, w dniu 28.09.2016 r., godz. 17.37
Żeromski wyrażał sympatię wobec obozu socjalistycznego.
Dodane przez Wiktoria, w dniu 29.09.2016 r., godz. 16.59
Wielka szkoda ,że podczas spotkania w bibliotece miejskiej z przedszkolakami światło dzienne ujrzała najstarsza publikacja tej placówki bez podania tytułu , roku, miejsca jej wydania oraz informacji kto ją wydał.
Dodane przez roms, w dniu 09.10.2016 r., godz. 22.46
Linka do tego tekstu zamieścił na TT Krzysztof Wyszkowski.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl