Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 maja 2022 r., imieniny Iwony, KryspinaDziękowali za chleb, siew i całoroczny trud

(Zam: 07.09.2016 r., godz. 13.42)

– Podziwiam wasz trud i pracę, drodzy rolnicy – mówił wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski, który wraz z mieszkańcami obchodził dożynki. Miały one charakter powiatowo-gminny, dlatego na uroczyści przybyli przedstawiciele wszystkich samorządów wyszkowskiej ziemi, w tym współgospodarz imprezy starosta Bogdan Pągowski.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej odprawionej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rząśniku. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszkowa, występująca pod kierownictwem Franciszka Józefa Bieganowskiego. Muzycy wystąpili też na scenie ustawionej na targowicy w Rząśniku, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe.
Wśród gości było wielu przedstawicieli instytucji i środowisk społecznych, m.in. radni mazowieccy Mirosław Augustyniak i Cecylia Domżała, dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie Joanna Bala, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wyszkowie Renata Rębała, kierownik KRUS w Wyszkowie Jerzy Żukowski, samorządowcy, w tym wójtowie gmin: Brańszczyk – Mieczysław Pękul, Somianka – Andrzej Żołyński, Zabrodzie – Tadeusz Michalik, zastępca wójta gminy Długosiodło Ewa Karczewska. Obecni byli też wójtowie gmin spoza powiatu wyszkowskiego. Zebranych witali gospodarze imprezy, starosta Bogdan Pągowski oraz wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski, którzy odebrali chleb od starostów dożynkowych. Funkcje tę pełnili podczas ceremonii Andrzej Sośnicki z Dąbrowy i Hanna Dobrzyńska z Nowych Wielątek. Włodarze podzielili się chlebem z zebranymi na placu targowym.
– Od starostów dożynkowych otrzymaliśmy bochen upieczony z ziarna, które dojrzewało na tej ziemi jako wynik współdziałania Stwórcy i rolnika. Dziękujemy za ten wymowny dar, za ten siew, całoroczny trud, szczególnie w tym roku za niełatwe żniwowanie – podkreślił starosta Bogdan Pągowski.
Mówił też o wysiłkach samorządów i ich inwestycjach drogowych, wodociągowych, kanalizacyjnych, oświatowych.
– Jesteśmy dumni z tych osiągnięć, bo wiemy, że mają wpływ na to, że na ziemi wyszkowskiej żyje się lepiej, że są perspektywy na rozwój w następnych latach. Co cztery lata wybory weryfikują samorządowców i to sprawia, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą małą ojczyznę – zaznaczył.
– Praca rolnika jest bardzo trudna, a często przez wielu ludzi niedoceniana. To rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest gwarantem globalnego bezpieczeństwa i egzystencji człowieka, dlatego trzeba ją cenić – zwrócił się do zebranych wójt Paweł Kołodziejski. – Dzisiejszy rolnik to nie jest ten, który 20-30 lat temu siał i zbierał, a plony rosły. Dziś to musi być ekonomista, zootechnik, agronom, przedsiębiorca, biznesmen, który działa w niełatwej rzeczywistości. Podziwiam wasz trud i pracę, drodzy rolnicy.
Głos zabrał także europoseł Jarosław Kalinowski.
– Wasza rolnicza praca, ten zawód jest najbardziej ze wszystkich uzależniony od warunków atmosferycznych. W ubiegłym roku nastąpiła niespotykana dotąd susza. W tym roku tak lało, że nie było można zebrać zboża, choć było dojrzałe – podkreślił. – Politykiem jestem dość długo, ale jestem też rolnikiem. Jako chłopskiemu politykowi najbardziej szlag mnie trafia, kiedy widzę brak szacunku dla rolnika. Wyraża się on w tym, że rolników się okłamuje, obiecuje złote góry, przysłowiowe gruszki na wierzbie. W okresie przedwyborczym obiecuje się wszystko – wyższe ceny, gwarantowane, opłacalność. Miało być wspaniale. Tak słyszeliśmy w ubiegłym roku. Rzeczywistość okazuje się trudniejsza niż te obietnice. Życzę prawdziwego szacunku wszystkim rolnikom w Polsce, żebyśmy się nauczyli rozróżniać fałszywych od prawdziwych przyjaciół. Nie można wsi polskiej okłamywać.
Wśród wyzwań stojących przed polskim rolnictwem wymienił m.in. niskie ceny mleka, rozprzestrzeniający się wirus afrykańskiego pomoru świń (niedawno wykryty w powiecie zambrowskim). Jak poinformował, na początku lipca Komisja Europejska zdecydowała o wyasygnowaniu pół miliarda euro na kryzysowe wsparcie europejskiego rolnictwa, które w pierwszej kolejności ma dotyczyć producentów mleka. Według niego, w połowie września Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie przyjmować wnioski o rekompensatę związaną ze zmniejszeniem produkcji (15 euro centów za litr).
Cecylia Dożmała odczytała list od marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, a Renata Rębała – list od prezesa ARiMR.
Niektórzy rolnicy mieli w tym dniu szczególny powód do dumy, ponieważ zostali wyróżnieni odznakami przyznanymi przez ministra Krzysztofa Jurgiela „Zasłużony dla rolnictwa”. Byli to: Karol Kania, Mirosław Buźniak, Bogumiła Osowiecka, Stanisław Rzemek, Jan Rakowski, Piotr Leszczyński, Bożena Melion, Irena Jabłecka, Daniel Pieńczuk, Leszek Ruszczak. Wyróżnienia otrzymali także twórcy dożynkowych wieńców, które można było oglądać przed sceną. Konkursy przeprowadzone wśród uczestników imprezy rozstrzygnęły także instytucje – KRUS i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce.
Na targowisku dostępne było stoiska sołectw i gmin, gdzie m.in. oferowano swojskie jedzenie. Prezentowały się także firmy. Dla najmłodszych konkursy przeprowadzali pracownicy Nadleśnictwa Wyszków. Do dyspozycji gości było wiele stoisk gastronomicznych, z pamiątkami, promocyjnych. Szczególnie najmłodsi ucieszyli się też z wesołego miasteczka. Na scenie pojawili się lokalni artyści, a ponadto: Warszawska Kapela z Targówka, Zespół Muzyczny Chrząszcze, grupy Faktor, Effect.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl