Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 marca 2023 r., imieniny Anatola, KlaudiiWiększa konkurencja do pieniędzy

(Zam: 07.09.2016 r., godz. 13.38)

Nowe inwestycje mają być wpisane do Regionalnego Instrumentu Terytorialnego – mechanizmu, w ramach którego gmina Wyszków chce pozyskać pieniądze na kontynuację budowy obwodnicy śródmiejskiej.

Wpisanie inwestycji do RIT nie oznacza przyznania pieniędzy, ale umożliwia ubieganie się o nie w ramach ogłaszanych konkursów. Mechanizm stworzony przez samorząd województwa mazowieckiego przeszedł w ciągu ostatnich lat dużą ewolucję. Partnerzy w ramach tego projektu – samorządy subregionu ostrołęckiego, w tym gmina Wyszków i powiat wyszkowski, muszą wyrazić zgodę na wpisanie przedsięwzięć nieprzewidzianych dotychczas w RIT. W tym celu 24 sierpnia na nadzwyczajnych sesjach zebrali się radni miejscy i powiatowi.
Samorządowi powiatowemu zależy m.in. na uzyskaniu pieniędzy na przebudowę 18-kilometrowego odcinka drogi łączącej Prabuty (gmina Długosiodło) z trasą S8 (odcinek w gminie Brańszczyk). Projekt przewiduje przebudowę skrzyżowania w Starym Bosewie, gdzie miałoby powstać rondo. O ograniczone środki unijne w ramach RIT-u będzie konkurować z wyszkowskimi samorządami m.in. Ostrołęka, która do mechanizmu chce dodać m.in. zakup taboru dla komunikacji miejskiej, montaż oświetlenia ulicznego.
Radni powiatowi zapewnili w tegorocznym budżecie 50 tys. zł na przygotowanie studium wykonalności i oceny oddziaływania na środowisko, potrzebnych do ubiegania się o wsparcie na przebudowę drogi Długosiodło-Brańszczyk.
Zgodę na dopisanie nowych inwestycji do RIT-u wyrazili także radni miejscy. Burmistrz Grzegorz Nowosielski nie ukrywa, że w przyszłości gmina Wyszków też będzie chciała skorzystać z możliwości wpisania nieprzewidzianych teraz w RIT inwestycji.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl