Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 czerwca 2023 r., imieniny Erazma, MariannyGmina Zabrodzie z perspektywą

(Zam: 31.08.2016 r., godz. 13.04)

Tak o Zabrodziu mówią przedstawiciele władz, którzy planują na terenie gminy m.in. znacząco zwiększyć tereny pod inwestycje. Mają wizję rozwoju, którą chcą wdrożyć przyjmując nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.Projekt studium został opracowany dla całego obszaru gminy i określa ogólną politykę przestrzenną oraz lokalne zasady zagospodarowania.
Wójt Tadeusz Michalik chce przekonać radnych, by ci uchwalili studium jeszcze w tym roku. Jak zaznacza, dokument ma umożliwić rozwój gminy i rozszerzyć możliwości zabudowy mieszkalnej, letniskowej i przemysłowej. Ustawa narzuciła samorządowi obowiązek zaplanowania przestrzeni zabudowy mieszkaniowej odpowiadającej m.in. przewidywanemu wzrostowi liczby mieszkańców. Gmina szacuje, że w ciągu 30 lat będzie ich więcej o 1 000 osób (według danych z 2015 r. – w gminie Zabrodzie mieszka 5 831 osób).

Liczą na wpływy z podatków
Wójt podkreśla, że w projekcie studium uwzględniona została większość wniosków zgłoszonych przez mieszkańców. W założeniu dokument ma się przyczynić do harmonijnego rozwoju gminy, a zabudowa mieszkaniowa ma mieć charakter zwarty, szczególnie tam, gdzie istnieje już infrastruktura.
Co do zasady, strefa usługowo-przemysłowa będzie zlokalizowana na terenach położonych wzdłuż biegnącej przez gminę trasy S8. Na te cele ma być przeznaczonych ok. 420 hektarów. Teraz to jedynie 8 hektarów.
– Brakowało do tej pory dokumentu, który w konsekwencji przyczyniałby się do większego zainteresowania naszą gminą ze strony inwestorów i osób chętnych tu zamieszkać – zaznacza sekretarz gminy Zdzisław Damian Bocian.
Władze samorządowe liczą na nowych inwestorów, którzy nie tylko dadzą pracę mieszkańcom, ale też zwiększą dochody gminy. Według sekretarza, wpływy podatkowe gminy Zabrodzie od prowadzących działalność gospodarczą to obecnie 2 mln zł, podczas gdy sąsiednie samorządy osiągają z terenów inwestycyjnych wpływy podatkowe na poziomie 10 mln zł. Dla porównania, z podatku rolnego gmina Zabrodzie ma rocznie tylko 100 tys. zł. Według sekretarza gminy, zabrodzki samorząd utrzymuje podatki lokalne na podobnym poziomie jak ościenne gminy.
Zdzisław Bocian wymienia też inne walory, które według niego, czynią gminę Zabrodzie wyjątkową na tle innych samorządów powiatu wyszkowskiego – tereny rekreacyjne, rzekę Bug, miejsca widokowe, wydmy lucynowsko-mostowieckie, bliskość Warszawy, bardzo dobrą komunikację.
– Jest też trasa kolejowa, która na terenie naszej gminy została zmodernizowana – dodaje Tadeusz Michalik.
Według sekretarza, otwarcie możliwości rozwoju da też asumpt do pozyskiwania środków z Unii Europejskiej.
– To gmina z perspektywą – podkreśla Zdzisław Bocian.
Komunikacja między Zabrodziem, powiatem wyszkowskim a stolicą będzie jeszcze płynniejsza, kiedy do użytku zostanie oddana budowana w tej chwili obwodnica Marek. Trasa ma być gotowa w 2017 r.
– Po zakończeniu tej inwestycji w ciągu 25 minut będzie można dojechać do Warszawy – zaznacza sekretarz gminy.

Większe tereny powodziowe
W oparciu o mapę zagrożenia powodziowego przygotowaną przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, przygotowując studium gmina wyznaczyła tereny zagrożenia powodziowego, gdzie nie będzie dozwolona realizacja jakiejkolwiek zabudowy mieszkaniowej. Te ograniczenia dotyczą Słopska i Młynarzy. Są one bardziej restrykcyjne w stosunku do dotychczasowego studium, które po części dawało możliwość zabudowy mieszkaniowej w obu miejscowościach. Teraz będzie ona wykluczona. Dotychczas wybudowane domy znajdujące się w strefie zagrożenia powodziowego, będą mogły nadal istnieć.
Link do projektu studium dostępny jest na stronie internetowej www.zabrodzie.pl. Do 14 października mieszkańcy mogą składać w Urzędzie Gminy uwagi do dokumentu. Należy to zrobić na specjalnym formularzu dostępnym także na stronie internetowej. O założeniach studium będzie się można więcej dowiedzieć także podczas dyskusji publicznej, która odbędzie się 7 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu.
Studium to pierwszy etap wdrażania nowej polityki przestrzennej. W dalszej kolejności radni będą uchwalać plany przestrzennego zagospodarowania, które uszczegółowią rozwiązania zawarte w studium.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Adelajda, w dniu 31.08.2016 r., godz. 17.44
A tak lekkomyślnie pozbyto się Pana Bociana z Wyszkowa.
Coś się w zaniedbanym temacie ruszy.
Dodane przez Jątek, w dniu 31.08.2016 r., godz. 19.06
Panie Zdzisławie Pan się nie boi, całe Gulczewo za Panem stoi.
Dodane przez Jątek, w dniu 31.08.2016 r., godz. 20.43
W Wyszkowie ratusz chciał stawiać. Swoją drogą pomysł zrobienia z obecnego budynku urzędów monumentalnej budowli zwieńczonej szklana kopułą, był jednym z ciekawszych pomysłów na Wyszków.
Monumentalne to są piramidy w Egipcie
Dodane przez Literat, w dniu 01.09.2016 r., godz. 17.42
Coloseum , mur chiński czy renesansowy ratusz. Monumentalny tzn. olbrzymi , mający duże znaczenie dla kultury. Josek , gdzie ty widzisz tu jakikolwiek związek z tym ? Josek , ten budynek to w historii architektury marny socrealizm. Ratusz to jest Urząd i tak ma wyglądać, bez żadnych esów floresów. Ponownie proponujesz coś w stylu transformensów . To zbyt artystyczne rozwiązanie jak na Urząd Miasta i Gminy. A nie da się dostawić na obecnych budynkach 2 pięter i po ludzku zadaszyć jak na Urząd przystało?!Fronton budynku urzędowo przysposobić. Czy fundamenty wytrzymają 2 piętra ? Może da radę 1. Wokół zaprojektować sensowną zieleń . Gdzie poprzenosić Urząd na czas budowy ? Oto jest zasadnicze pytanie. Cieszy jednak ,że temat odnowionego Ratusz jest na miejscowym forum.
Dodane przez Josek, w dniu 01.09.2016 r., godz. 20.34
Literat naucz sie czytac, a nie chlac z literatki bimber, a potem miec zwidy i zamiast Jatka widziec Joska we wpisach.!!!
Dodane przez jędrek, w dniu 02.09.2016 r., godz. 15.08
A może starostwo weźmie tego pana z powrotem. W Zabrodziu żałoby nie będzie.
Głodnemu chleb na myśli
Dodane przez Janek, w dniu 02.09.2016 r., godz. 15.30
Josek po katolicku Józek a Mosiek już nie pasi ? W Jątku kryje się lepszy , cwany przecież wyjątek. Gadka niczym jak po destylacie - denaturacie.
Dodane przez Anonim, w dniu 02.09.2016 r., godz. 16.04
W Zabrodziu Michalika za darmo chcą zwrócić Urzędowi .
Prawda
Dodane przez Stach, w dniu 02.09.2016 r., godz. 18.19
W Zabrodziu to prawdziwa rewolucja po dziesięciu latach mielenia ozorem, przytupywania i przywracania oczami. Jeszcze pozbyć się pozostałości po poprzednim systemie mydlenia oczu i może coś z tego będzie.
I kopa i nożem
Dodane przez Anonim, w dniu 02.09.2016 r., godz. 18.58
Tedy - wóda agresuje , tak się nie godzi.
Dodane przez AWP, w dniu 03.09.2016 r., godz. 10.50
O zaplanowaniu obciachowych skrzynek niech pan Zdzisław nie zapomni. kolejny sezon, a bocianów jak nie było tak nie ma. Na skrzynkach w Wyszkowie przy mojej ulicy miały zakładać ozdobne gniazda.
Wyłączenia
Dodane przez Synek, w dniu 03.09.2016 r., godz. 11.17
Proponuję z terenu całej gminy, tego przemysłu przy trasie s8 Mostówki i Płatkowa wyłączyć zbieractwo złomu, śmieci, śmierdzących odpadów. Nasze tereny do takiej działalności się nie nadają.
zła gospodarka
Dodane przez plan, w dniu 03.09.2016 r., godz. 11.50
W innych gminach z działalności 10 mln przychodu, w Zabrodziu 2 mln. Różnica 8 mln x 8 lat =64 mln. Można to określić jako koszty niezapewnienia właściwego planu zagospodarowania. Pomijam już utracone możliwości bo wszyscy chętni osiedlili się w Dąbrówce. Kto odniósł korzyści wynikające z braku planu i czy było warto? Co na to radni i Zarząd gminy poprzedniej kadencji?
Znowu degradacja
Dodane przez Dobromir, w dniu 03.09.2016 r., godz. 19.16
Czy konieczne jest degradowanie krajobrazów przy drodze z Adelina do Choszczowego przy działkach rekraacyjnych przeznaczając góry na kopalnie? Czyj to pomysł?
Dodane przez Wyszkowiak, w dniu 03.09.2016 r., godz. 20.05
Plan wzbudza dużo emocji bo gmina Zabrodzie to najbardziej atrakcyjne miejsce w powiecie.
Dodane przez Zielona, w dniu 04.09.2016 r., godz. 20.31
Najważniejsze to zmiana przeznaczenia terenu usługowo -produkcyjnego w Mostówce na park lub inny. Niech nasze organizacje składają wnioski.
Dodane przez Adelajda, w dniu 05.09.2016 r., godz. 12.06
Gmina Zabrodzie to najbardziej zaniedbana pod tym względem gmina w POwiecie.
Dodane przez Lupa, w dniu 05.09.2016 r., godz. 14.15
Kontrast widać w porównaniu z sąsiednia gminą Dąbrówka.
Dodane przez Asia, w dniu 05.09.2016 r., godz. 19.24
Panie Zdzisławie (zdjęcie), piersiówka Panu nie wypadnie :) Aż się ten pan z tyłu zaśmiał ;)
Dodane przez Anonim, w dniu 05.09.2016 r., godz. 20.43
Niech Adelin nie zwala wszystkich zaniedbań na poprzedników.
Dodane przez Zabrodziak, w dniu 06.09.2016 r., godz. 10.06
Poprzednicy słynęli z półrocznych przedszkoli po których dziś nie ma śladu. Takie wielkie i epokowe dotacje mięliśmy.
Dodane przez marny wasz los, w dniu 06.09.2016 r., godz. 12.15
Też wybrali sobie fachowca, większe tereny powodziowe w Słopsku i Młynarzach, zdziwią się letnicy jak będą chcieli postawić dom. Za 30 lat wzrost liczy mieszkańców o 1000, to ja będę lepszy, za 29 lat mieszkańców więcej niż 1000. Bocian to żaden geniusz i od Zabrodzia niech będzie daleko. Bocian pomógł odwołać Trzaskę dla Sobczaka a Fornal w zamian biegał aby poprzeć Michalika. Takie dile to żadna porządna polityka a Zabrodzie ma kolejnego utrzymanka. Czy w Zabrodziu nie ma wykształconych ludzi. Dlaczego za Kalinowskiego, stanowisko niewiele wymagające, dostała osoba z innej gminy, z Somianki. Dlaczego Michalik zatrudnia osoby z innych gmin? Co swego nie znacie cudzym dajecie ?
widać los tak chce i już
Dodane przez Czesio, w dniu 06.09.2016 r., godz. 18.16
Na układy nie ma rady , nic na to nie poradzisz ale z drugiej strony Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy jak mówi ludowe przysłowie.
Dodane przez boguś, w dniu 07.09.2016 r., godz. 13.39
Panie wójt w przyszłości licz pan na poparcie Somianki. Powodzenia.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta