Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 czerwca 2023 r., imieniny Walerii, WalteraZainteresowani przejęciem pałacu w Dębinkach

(Zam: 31.08.2016 r., godz. 13.03)

Wójt Tadeusz Michalik zwrócił się do władz powiatu o bezpłatne przekazanie majątku na własność gminie Zabrodzie. Chciałby, by obiekt służył jako muzeum Cypriana Kamila Norwida.W pałacu w Dębinkach funkcjonował do tej pory dom dziecka, jednak podopieczni przenoszą się 1 września do nowych domów wybudowanych przez samorząd powiatowy przy ul. Dworcowej w Wyszkowie. Pałac wraz z sąsiednimi budynkami i parkiem to atrakcyjny teren, mimo że częściowo zniszczony i wymagający remontów. Władze powiaty wyszkowskiego, do którego nieruchomość należy, najchętniej by ją sprzedały. W ten sposób odzyskałyby kwotę, za którą wybudowały nowe, bardziej komfortowe domy, które w założeniu mają przypominać warunki rodzinne, bardziej niż dotychczas zapewniał je pałac. Samorządu zabrodzkiego nie stać na kupno posiadłości, choć chętnie chciałyby ją przejąć.
– Wystąpiłem do starosty o ewentualne rozważenie możliwości przekazania nam całości pałacu i otaczającego terenu na rzecz naszej gminy – informuje wójt gminy Zabrodzie Tadeusz Michalik. – Oczywiście nieodpłatnie, bo naszej gminy nie stać na kupno. Pałac i teren wokół są bardzo piękne, choć zaniedbane, bo wiadomo, że powiat i gmina nie mieli pieniędzy na odnowienie. Źle by się stało, by ten obiekt stał bezużyteczny. Jak zarząd i rada powiatu postanowią, nie jestem w stanie powiedzieć – stwierdza wójt. – Tam dałoby się zrobić muzeum Cypriana Kamila Norwida. Ta miejscowość jest z nim związana, tak samo jak Głuchy. Powstanie muzeum byłoby sporym plusem dla naszej gminy. Jeśli Starostwo odprzeda nieruchomość innemu podmiotowi, myślę, że wykorzysta on obiekt na cele muzealne lub podobne – zaznacza T. Michalik.
Władze powiatu nie ustosunkowały się jeszcze do prośby wójta gminy Zabrodzie.
Pałac i park są wpisane do rejestru zabytków i są przeznaczone w przygotowywanym przez gminę Zabrodzie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego pod zieleń parkową. Tereny wyłączone spod rejestru – działki należące do powiatu, zostały w studium przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Starostwo zamierza je sprzedać, ale na przeszkodzie stanęły roszczenia, jakie do majątku zgłosili rzekomi spadkobiercy. Według nieoficjalnych informacji, dokumenty zebrane przez wojewodę, który badał sprawę praw do własności majątku, nie wskazują, by roszczenie było zasadne. Dopiero jednak postanowienie sądu w Łodzi rozpatrującego sprawę spadkową da rozstrzygnięcie w tej sprawie.
Do tej pory m.in. Fundacja Museion Norwid z Warszawy wyraziła chęć kupna pałacu w Dębinkach i stworzenia w nim muzeum. To tu Norwid spędzał wiele czasu po śmierci swojej matki.
J.P.

Komentarze

Dodane przez S., w dniu 31.08.2016 r., godz. 20.12
Wnętrza pałacu są pięknie kilka lat temu odrestaurowane.
Muzeum w XXI wieku???
Dodane przez M, w dniu 01.09.2016 r., godz. 05.08
Wszystkim, którzy myślą żeby w Pałacu Dębinkach otworzyć Muzeum - polecam lekturę książki Aleja Bzów - Aleksandra Tyl... Muzeum nie zarobi ani złotówki, nie da pracy ludziom i Pałac dalej będzie martwym obiektem z którego nikt nie korzysta.
Dodane przez Anonim, w dniu 01.09.2016 r., godz. 11.15
Jak wiadomo książki dziś może pisać kto chce i ma pieniądze. Dlaczego mam się sugerować jakąś Olą? Jest wiele przykładów na świetnie działające muzea. Oczywiście nie może to być muzeum gminne z Walaskową na kasie i wycinkami z gazet. Tu potrzeba profesjonalistów.
Dodane przez ola, w dniu 01.09.2016 r., godz. 13.46
czasy robienia interesu na ruderach "niby pałacach" na wsi dawno minęły - propozycja wójta Michalika wydaje się sensowna; za pozyskane z funduszy unijnych pieniądze gmina może coś z tym "skarbem" powiatowym zrobić
Dodane przez Rozsądny, w dniu 01.09.2016 r., godz. 17.39
Pałac w Dębinkach ma ogromy potencjał, z tego co wiem, teren wokół pałacu jest duży składa się z różnych budynków, staw, boisko, ogromy park. Taki projekt to miliony złotych a miesięczne utrzymanie to pewnie kilkanaście jak nie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gmina liczy na dofinansowanie z unii, ale ile tych pieniędzy może dostać? obawiam się że skończy się pożyczką pod hipotekę i wieloletnim zadłużeniem. Zgadzam się z przedmówcą tu potrzeba profesjonalistów z pieniędzmi.
Dodane przez Anonim, w dniu 01.09.2016 r., godz. 18.19
Jeżeli roszczenia są bezpodstawne i jest kupiec najkorzystniej jest to sprzedać i zainwestować w budowę r ratusza albo rozbudowę urzędu miejskiego. Chyba ,że jest jakiś sensowniejszy plan niż utworzenie muzeum, które ,żeby tylko na swoje bieżące utrzymanie zarobiło bo na remont już z pewnością nie da rady.
Dodane przez ~(), w dniu 02.09.2016 r., godz. 06.10
powinni zus przenieść z wyszkowa
Dobry pomysł
Dodane przez Synek, w dniu 02.09.2016 r., godz. 07.16
Dobry pomysł. Można coś robić i być krytykowanym albo nic nie robić i mieć święty spokój. Przynajmniej to co nasze gminne będzie nasze. Pomysły się znajdą. Po co było inwestować w beznadziejny dom kultury przy remizie jak ten prawdziwy dom kultury już u nas jest? Może uda się tu zagnieździć jakieś instytucje? Jakie tu imprezy można urządzić. To działanie wójta popieram. A powiat niech da rekompensatę za ukradzione pieniądze za szkołę rolnicza w Zabrodziu. Ma okazję.
Dodane przez Anonim, w dniu 02.09.2016 r., godz. 16.26
nie takie pałace się rozpadły. Ruina tez popłaca.
Dodane przez Anonim, w dniu 03.09.2016 r., godz. 09.29
Burmistrz ma duży orzech do rozgryzienia ? Jak znam życie zmusi ono kogoś do inwestycji w tą budowę.
do Anonima
Dodane przez król Julian, w dniu 07.09.2016 r., godz. 11.32
Burmistrz ma tyle samo wspólnego z pałacem w Dębinkach co i Norwid. Pewnie był w nim ze trzy razy... Gdyby ktoś chciał wiedzieć, to Norwid urodził się i mieszkał w dworku w Głuchach, a nie Dębinkach. Niestety dworek w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach stał się własnością Andrzeja Wajdy, a teraz należy do jego córki. Jeszcze w latach 80 gdy należał do Beaty Tyszkiewicz był udostępniany dla grup zwiedzających, np. młodzieży szkolnej z LO w Wyszkowie. Od czasu nowej właścicielki jest niedostępny. Swoją drogą ciekawe, czy otrzymuje ona jakieś dotacje np. państwowe na remonty i utrzymanie? W końcu pałac jest pod nadzorem konserwatora zabytków.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta