Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Nie zwalniają tempa

(Zam: 17.08.2016 r., godz. 11.59)

Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie pracuje aktywnie nawet w wakacje. W czerwcu odsłonił tablicę w Deskurowie, a już w lipcu współorganizował z wójtem gminy Obryte Janem Mroczkowskim oraz proboszczem parafii Sokołowo Włościańskie księdzem Mariuszem Dołęgowskim obchody 153. rocznicy bitwy powstańców styczniowych pod Sokołowem i Cyganami.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w zabytkowym kościele w Sokołowie Włościańskim. Prezes Związku Piłsudczyków Konrad Wróbel przekazał na ręce proboszcza Ryngraf Powstania Styczniowego. Głównym punktem było odsłonięcie kapliczki powstańczej usytuowanej przed kościołem w Sokołowie. Inicjatorem jej postawienia w tym miejscu był Nadbużański Okręg Piłsudczyków, oddział pułtuski oraz wójt gminy Obryte. Szczególne podziękowania należą się piłsudczykowi Janowi Piórkowskiemu, który zainicjował i najbardziej się zaangażował w postawienie tej kapliczki. Piłsudczycy z Wyszkowa postawili na terenie powiatu wyszkowskiego i sąsiednich powiatów już kilka takich kapliczek powstańczych upamiętniających lokalne bitwy i ich bohaterów. Chcą w ten sposób te szczególne miejsca ocalić od zapomnienia dla przyszłych pokoleń. O wydarzeniach z 1863 r. opowiedział prezes Związku Konrad Wróbel. Wójt gminy Obryte wręczył podziękowania prezesowi Konradowi Wróblowi, Monice Lipce i Janowi Piórkowskiemu. Z kolei Konrad Wróbel wręczył szczególnym gościom uroczystości niedawno wydaną przez piłsudczyków książkę o Bronisławie Deskurze – bohaterze powstania styczniowego. Pieczę nad kapliczką powierzono uczniom i nauczycielom szkoły w Sokołowie Włościańskim. Przy Dębie Katyńskim i mogile powstańców styczniowych delegacje złożyły kwiaty.
Dlaczego właśnie tutaj stanęła kolejna powstańcza kapliczka? To tu, w mogile położonej na obrzeżach Sokołowa Włościańskiego pochowani są powstańcy polegli w dużej, tragicznej bitwie, jaka miała miejsce między Sokołowem, Cyganami i Rząśnikiem w dniach 14-16 lipca 1863 r. Zginęło wówczas 87 Polaków. Siły powstańcze dowodzone przez Konstantego Ramontowskiego „Wawra” zostały pobite przez przeważające siły rosyjskie. Straty Polaków były bardzo duże. W okolicach Sokołowa doszło jeszcze do jednej potyczki – 29 października 1863 r. Wtedy to silny oddział powstańczej kawalerii zaatakował rosyjską piechotę. Rosjanie ponieśli straty i wycofali się za Narew. Oddział polski strat w zabitych wówczas nie poniósł.
T. Przygoda

Komentarze

Rdzenni mieszkańcy dobrze czują się czują ze swoją historią, tradycją
Dodane przez Anonim, w dniu 17.08.2016 r., godz. 16.46
Pasjonatów historii w tym najbliższej jest dużo wszędzie. To wciąga jak amen w pacierzu, no może nie wszystkich w ten sposób.Większość tych , którzy mieszkają już w stolicy chce ją poznać , przekazać następnym pokoleniom. Zbiór tego typu opracowań prowadzi do wydania Wielkiej historii Wyszkowa i okolic. Najstarszą miejscowością w okolicy Wyszkowa jest Kamieńczyk. Należy dokopać się od kiedy i dlaczego Kamieńczyk i Wyszków utraciły prawa miejskie. Wyszków je odzyskał a Kamieńczyk nie. Z jakiego powodu władze tych miejscowości zostały przeniesione do Pułtuska. Żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają czasy powiatu pułtuskiego. Istotny jest wpływ diecezji płockiej na ten region. Jak widać nie tylko na regionaliach miejskiej biblioteki należy się opierać.Różne wątki historii lokalnej łączą się z historią powszechną. W związku z tym należy ich szukać w różnych instytucjach, w tym w parafiach. Mieszkańcy czekają na relacje, opracowania.Wiedzę z zakresu historii lokalnej należy przekazywać w szkołach. Kurpie kiedyś po lasach pszczoły tłukli. Dzisiaj, może właśnie z tego powodu dobrze sobie radzą ze swoimi regionaliami. A mnie w Kamieńczyku jest sielsko i anielsko.Co ja będę o jakąś studnię na skwerku się tłukł. W okolicy z pewnością powstanie jeszcze wiele różnego rodzaju symboli upamiętniających miejscowe wydarzenia, o których obecnie nic nie wiadomo.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl