Chcemy widzieć więcej policji
(Zam: 29.03.2011 r., godz. 11.55)52 proc. wyszkowian uważa, że ilość policyjnych patroli jest zbyt mała – publikujemy trzeci tekst na temat wyników sondażu przeprowadzonego przez redakcję „Wyszkowiaka”.
Ludzie młodzi najbardziej krytyczni
Wyniki, które opublikowaliśmy w zeszłym tygodniu, pokazują, że najważniejszym elementem wpływającym na ocenę pracy policji jest ilość patroli w okolicy miejsca zamieszkania. Przeszło połowa badanych wyszkowian uważa, że ich liczba jest zbyt mała, natomiast wysoki poziom zadowolenia deklaruje 1 na 3 respondentów. O tym, że ilość patroli jest zbyt mała, najczęściej przekonane są osoby w wieku 50 lub więcej lat. Ankietowani oceniali pracę wyszkowskiej policji poprzez wyrażenie akceptacji lub braku akceptacji treści czterech stwierdzeń, przy użyciu pięciostopniowej skali. W przypadku każdego z tych poglądów średnia akceptacja jest neutralna lub ambiwalentna, zaś oceny umiarkowane przeważają nad skrajnymi. Badani wyszkowianie najczęściej zgadzają się z poglądem, że miejscowi policjanci starają się pomagać mieszkańcom, jeśli sytuacja tego wymaga. 35 proc. ma zaufanie do policji, przeciwnego zdania jest 33 proc. badanych. O skuteczności i profesjonalizmie wyszkowskiej policji przekonany jest 1 na 3 respondentów, równie liczne grupy mieszkańców mają jednak odmienną opinię w tych kwestiach. Pozytywne oceny najczęściej formułują badani w wieku 40-49 oraz 60 i więcej lat, natomiast najbardziej krytyczni są młodzi wyszkowianie, którzy nie przekroczyli 29. roku życia. Osobiste kontakty z policją sprzyjają niższym ocenom jej pracy, co koresponduje z wynikami opublikowanymi w zeszłym tygodniu.
Policja nieuprzejma, bierna lub nadgorliwa
46 proc. badanych osobiście zetknęło się z wyszkowskimi policjantami podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych w okresie ostatniego roku. Kontakty z policją najczęściej miewają mężczyźni, respondenci w wieku 30-39 oraz 50-59 lat, a także ankietowani z wykształceniem wyższym. 10 proc. spośród wszystkich uczestników badania deklaruje, że w takich sytuacjach napotkali trudności. Najczęściej wskazywanym problemem w kontaktach z policją jest nieuprzejmość i niekulturalne zachowanie niektórych funkcjonariuszy. Innym zarzutem wobec wyszkowskiej policji jest przypisywana jej bierna postawa i brak właściwej reakcji w sytuacjach zagrożenia, wymagających szybkiej interwencji. Z drugiej strony, część badanych uważa, że wyszkowscy policjanci są nadgorliwi w wykonywaniu swoich obowiązków. Jak można przypuszczać, ten ostatni wątek dotyczy głównie przypadków karania obywateli przez policję np. za wykroczenia drogowe.
Marcin Jóźko
Socjolog, szef firmy Lokalne Badania Społeczne
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl