Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 grudnia 2021 r., imieniny Aurelii, Balbiny

Czekają na wizję wnętrza świątyni

(Zam: 10.08.2016 r., godz. 13.15)

W pierwszej połowie 2017 r. ma się zakończyć budowa nowego kościoła w Loretto. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej ogłosiło już konkurs na opracowanie projektu aranżacji wnętrza kościoła.W ramach konkursu ma być przygotowana także koncepcja wyposażenia, w tym ołtarza głównego, ołtarzy bocznych, miejsc do siedzenia, konfesjonałów itp. Jest on otwarty, jednoetapowy, skierowany głównie do projektantów, absolwentów kierunku architektura oraz studentów. Nagroda główna to 2 500 zł, wyróżnienie – 500 zł. Termin przesyłania prac mija 15 września 2016 r., ogłoszenie wyników zaplanowane jest na 30 września 2016 r.
Wygląd realizowanego obecnie projektu kościoła inspirowany jest architekturą włoską świątyń św. Franciszka i św. Klary w Asyżu. Wykonany został w technologii żelbetowej z kamienną elewacją. Przystępujący do konkursu muszą uwzględnić charakter tego obiektu jako sanktuarium maryjnego związanego z kultem loretańskim. Przedmiotem kultu jest Święty Dom, którego relikwia znajduje się we włoskim Loreto, a także figura Matki Bożej Loretańskiej. Wierne kopie obu przedmiotów kultu znajdują się w wielu miejscach na świecie. Sanktuarium w Loretto posiada figurę Matki Bożej Loretańskiej, ma ona być przeniesiona do ołtarza głównego nowo budowanego kościoła. W sanktuarium czczony jest też założyciel miejsca, bł. ks. Ignacy Kłopotowski. Projekty bocznych kaplic i ołtarzy mają uwzględniać m.in. św. Antoniego, św. Jana Pawła II, bł. ks. Popiełuszkę,.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Kazik z Sowińskiego, w dniu 10.08.2016 r., godz. 17.37
Tempa tej budowy jest naprawdę imponujące.
Dodane przez S., w dniu 10.08.2016 r., godz. 18.06
A przecież ratusz burmistrzowi można było za te pieniądze wystawić.
Dodane przez Parafianin, w dniu 11.08.2016 r., godz. 07.57
Nawet w kościele robią konkursy. W Wyszkowie daje się zlecenia pod stołem. Swojaczkom.
Tradycja to jest tradycja taki powinien być wystrój nowej świątyni
Dodane przez Anonim, w dniu 11.08.2016 r., godz. 16.46
Sanktuarium Matki Boskiej Loretańskiej położone jest 60 km od Warszawy nad Liwcem , koło wsi Świniotop. Włoskie i polskie Loretto łączy kult Czarnej Madonny. Historia tych miejscowości a przede wszystkim historia wspomnianej Madonny jest godna uwagi. Zacząć należy od mitologicznego czczenia czarownic na Karaibach. Czasy Napoleona i polscy legioniści ,którzy zaszczepili wśród Haitańczyków kult Matki Boskiej Częstochowskiej. Tematy - rzeka , warto je poznać odwiedzając Sanktuarium.
Dodane przez Anonim, w dniu 12.08.2016 r., godz. 15.44
Po drodze do Loretto , na cmentarzu w Kamieńczyku pochowani są dziadkowie ze strony matki kardynała Wyszyńskiego. Kardynał często odwiedzał grób rodziny. Warto również wstąpić na mszę do kamieńczykowskiego kościoła przy rynku. Jest to rejon specyficzny. Z klimatem i atmosferą dla osób uduchowionych. Tu można pomodlić się, zwiedzić i wypocząć.
Dodane przez Kaśka, w dniu 13.08.2016 r., godz. 15.17
Nowa świątynia robi wrażenie.
Dodane przez Anonim, w dniu 13.08.2016 r., godz. 17.47
Kamieńczyk ma przekoloryzowaną historię, jako Kamieniec Mazowiecki.
Kolor w przekoloryzowaniu
Dodane przez Anonim, w dniu 16.08.2016 r., godz. 16.42
Kamieńczyk podobnie jak Wyszków w 1869 roku utracił prawa miejskie ale nigdy w przeciwieństwie do Wyszkowa nigdy ich nie odzyskał. Od roku 1820 jego właścicielem stał się St. Zamoyski,zięć Izabelli z Puław. Wiek XVII to własność Ludwiki Gonzagi (potop) ,która sprowadziła z Francji Wizytki ( patrz również najstarszy kościół Wizytek na Krakowskim Przedmieściu , najstarszy gdyż podczas wojny nie został zburzony, obok ławeczka z ks. Twardowskim). Od wieku XVIII Kamieniec Mazowiecki zmienia nazwę na Kamieńczyk . Moim zdaniem do zmiany nazwy oraz pozbawienia praw miejskich przyczyniły się rozbiory ale to trzeba doczytać. Miasto w wieku XIV założył Kazimierz Wielki. Nazwa Kamieniec Mazowiecki wywodzi się od kamiennego zamku obronnego. To wstyd ,żeby miejscowość z taką historią nawet studni na historycznym rynku nie miała. Historia tej miejscowości, lokalnie powinna być przybliżana w szkole. Czy jakaś miejscowość w zlokalizowana w pobliżu może pochwalić się taką historią? Może tylko Pułtusk.
Dodane przez Gumowa wola, w dniu 17.08.2016 r., godz. 09.58
Jaka historią? A co w tym Kamieńcu z drewnianym zameczkiem się takiego wydarzyło? Poproszę o przykłady.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl