Menu górne

Dziś jest 10 sierpnia 2022 r., imieniny Borysa, WawrzyńcaŚwięto miodu w brańszczykowskim skansenie

(Zam: 20.07.2016 r., godz. 14.05)

Po raz pierwszy Urząd Gminy, Gminny Dom Kultury i Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota zorganizowali festyn poświęcony miodowi. Dla gości dostępne były m.in. stoiska, wnętrza chat w skansenie, wystawy.

Wydarzenie zatytułowane „Miód – złoto Puszczy Białej” odbyło się w niedzielę 10 lipca. W skansenie, wzbogacanym systematycznie o nowe eksponaty i drewniane budynki, licznie zgromadzona publiczność mogła wybierać pośród mnóstwa atrakcji, których tematyka skupiona była wokół miodu. Nawet piosenki emitowane z głośników tematycznie nawiązywały do tego złocistego przysmaku, który jak wiadomo, nie tylko jest świetnym dodatkiem do herbaty, ciast czy innych potraw, ale ma też właściwości prozdrowotne. Wielu pszczelarzy podczas festynu oferowało różne rodzaje miodów. Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć inscenizację obrazującą dawną przysięgę pszczelarzy, wysłuchać informacji i prelekcji na temat bartnictwa i pszczelarstwa w Puszczy Białej itp.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się także inne stoiska, m.in. Stowarzyszenia Winiarzy i Miodosytników Polskich, Powiatowego Koła Pszczelarzy, czy klubu seniora „Turzyńska Seniorada”. Niektórzy wystawcy zapraszali także na degustacje. Wiele osób z ciekawością zaglądało do chat ustawionych w skansenie, w których wnętrzach można było podziwiać m.in. dawny wystrój i narzędzia używane do pracy w domostwie i na polu. Dostępna była też wystawa plenerowa „Gmina Brańszczyk w fotografiach Mariana Pokropka”, która zawiera zdjęcia wsi lat 50., 60., 70. XX w.
Wiele radości tego dnia miały także dzieci, które mogły kolorować na kartkach postacie pszczół, pomalować swoje buzie, uczestniczyć w konkursie, malować łąkę na betonowym ogrodzeniu przy chacie bartnika itp. Atrakcją dla wielu było też wybijanie okolicznościowej monety. Dla starszych organizatorzy także przygotowali konkurencje jak wchodzenie na pal, czy przeciąganie liny.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl