Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 stycznia 2023 r., imieniny Jana, PrzybysławaUhonorowano Bronisława Deskura

(Zam: 20.07.2016 r., godz. 14.02)

Z inicjatywy Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie 26 czerwca w Deskurowie została odsłonięta tablica upamiętniająca postać mjra Bronisława Deskura. W uroczystości wzięli udział Piłsudczycy, władze gminy i powiatu, radni, księża, rodzina Deskura oraz licznie przybyli mieszkańcy wioski.

Wydarzenie

Aktu odsłonięcia dokonali: starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Wyszkowie Elżbieta Piórkowska, prezes Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie płk Konrad Wróbel, prof. Alojzy Skrobacki, proboszcz parafii w Lucynowie ks. Dariusz Niewęgłowski, porucznik Wiesław Pankowski, sołtys Deskurowa Grzegorz Turek.
Kim był mjr Deskur? To przede wszystkim założyciel – w XIX w. – wioski Deskurów. To dziedzic, który 13 osadnikom dał ziemię na prawach czynszowych. Przeciwnik pańszczyzny. Major powstania styczniowego w Puszczy Białej i na Podlasiu, w którym był dowódcą szwadronu kawalerii powstańczej. Dla wolności ojczyzny gotów był poświecić swoje życie, zdrowie i rodzinny majątek. Wielki patriota, demokrata działacz społeczny. W jego pamiętnikach możemy przeczytać wiele ciekawych przemyśleń. Warto przytoczyć słowa: „Człowiek się rodzi do życia, w którym ma sobie zdobyć stanowisko w społeczeństwie, nie przychodzi na świat z gotową mitrą na głowie lub piętnem niewoli”. Możemy śmiało powiedzieć, że w swych poglądach Deskur wyprzedzał epokę. Tak jak Józef Piłsudski cenił ludzi za osiągnięcia osobiste i działalność na rzecz ojczyzny, i społeczeństwa. Te cenne i często nieznane informacje przekazał uczestnikom uroczystości współautor książki o mjr. Deskurze, a zarazem prezes Piłsudczyków w Wyszkowie płk K. Wróbel.
Właśnie Związek Piłsudczyków za swoje najważniejsze zadanie uważa ocalenie od zapomnienia historii Małej Ojczyzny i jej bohaterów. A Bronisław Deskur na pewno nim jest. Dlatego Piłsudczycy upamiętniają miejsca bitew powstania styczniowego kapliczkami, wręczają pamiątkowe ryngrafy. W ten sposób realizują testament J. Piłsudskiego.
Tym bardziej cieszy fakt, że ich działalność spotyka się ze zrozumieniem i poparciem. Na uroczystość odsłonięcia tablicy przybyło wielu znamienitych gości. Wśród nich starosta B. Pągowski, przewodnicząca rady miejskiej E. Piórkowska, wójt gminy Długosiodło St. Jastrzębski, radni gminy i powiatu, prof. dr hab. A. Skrobacki, proboszczowie: parafii Lucynów – ks. D. Niewęgłowski, Niegów – ks. A. Rybicki, Rybienko Leśne – ks. E. Leda, ks. dziekan z Suwałk J. Sykulski czy kapelan Zw. Piłsudczyków ks. P. Stachecki. Księża odprawili mszę św. polową. Odsłonięcie tablicy to też świetny pretekst do zjazdu licznej rodziny Pankowskich, Skoczniów, Sykulskich, Oleksiaków, Nowaków, najstarszych mieszkańców Deskurowa. Na uroczystość przybyły też poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej w Lucynowie, Zw. Piłsudczyków i powstania styczniowego. Zbieranie materiałów na temat mjra Deskura i czytanie jego pamiętników zachęciło prezesa Zw. Piłsudczyków K. Wróbla i kapelana ks. P. Stacheckiego do napisania książki o tej nietuzinkowej postaci. Nosi ona tytuł „Major Bronisław Deskur przyjaciel i obrońca włościan”. Można ją było kupić podczas uroczystości w Deskurowie i w ten sposób wesprzeć budowę pomnika J. Piłsudskiego, który ma niebawem stanąć w Wyszkowie. Najstarsza deskurowianka Wiktoria Oleksiak i najmłodsze pokolenie tej rodziny – Adaś, Staś i Majka strofami wierszy i piosenki podkreślili patriotyczny wydźwięk tej uroczystości, która łączy pokolenia i kultywuje pamięć. Dopełnieniem tych słów były wpisy do Księgi Pamiątkowej Piłsudczyków, o które poprosiła Teresa Przygoda.
Podczas uroczystości wręczono nominacje, odznaczenia i dyplomy uznania Związku Piłsudczyków RP. Nominacje na wyższe stopnie otrzymali kpt. Monika Lipka i por. Wiesław Pankowski. Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP odznaczono kpt. Sławomira Gałązkę i kpt. Marka Głowackiego. Okolicznościowe podziękowania otrzymali: prof. dr hab. Alojzy Skrobacki, kpt. Wiesław Pankowski, Hanna Pankowska, sołtys wsi Deskurów Grzegorz Turek, Jerzy Dąbrowski, Mieczysław Pankowski, Jan Pankowski i Michał Pankowski. W nieoficjalnej części uroczystości przy pysznej grochówce i innych domowych specjałach licznie zgromadzeni goście dzielili się swoimi wrażeniami i bliżej poznawali. A o ich żołądki dbała Hania Pankowska i Janina Jachacy, oczywiście z pomocą innych kobiet.
T. Przygoda
***

Związek Piłsudczyków niewiele sam by zrobił, gdyby nie wsparcie ludzi dobrej woli. Ich praca, datki finansowe, pomoc w organizacji pozwoliły przygotować tak wspaniałą uroczystość. Szczególne podziękowania inicjatorzy kierują w stronę burmistrza G. Nowosielskiego, naczelnika wydziału promocji Urzędu Miejskiego Leszka Marszała, dyrektora WOK „Hutnik” Mariusza Kowalskiego, Jana, Mieczysława, Michała i Wiesława Pankowskich – jego żony Hanny i siostry Janiny, J. Dąbrowskiego, Zakładu Kamieniarsko-Budowlanego w Kamieńczyku, 5 Pułku Ułanów Zasławskich, a przede wszystkim w kierunku mieszkańców Deskurowa.

Komentarze

wiedzą skąd ich ziemia
Dodane przez Deskurowiak, w dniu 22.07.2016 r., godz. 15.12
Pytani kilka lat temu mieszkańcy wsi nic nie wiedzieli o historii jej powstania, żródle nazwy ( wieś nazywała się inaczej, bodaj Kornaki ) i osobie śp B.Deskura oraz jego zasługach dla wolności Ojczyzny. Teraz wiedzą. Ale na uroczystość nie zaproszono nikogo z żyjących potomków z rodziny Deskur, choć ich nazwiska i maile są dostępne i aktywne na stronie rodzinnej. Rozżaleni byli, choć dumni i wdzięczni za szacunek dla ich Pradziada. Dlaczego Wyszkowiak nie zamieścił zdjęcia tablicy? Niech ludzie w powiecie znają swego bohatera sprzed ponad 150 lat, skoro nie było o Nim mowy w trakcie obchodów rocznicowych.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl