Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 lutego 2024 r., imieniny Cezarego, WiktoraZa podziałem statystycznym

(Zam: 13.07.2016 r., godz. 13.12)

Radni powiatowi przyjęli w formie uchwały stanowisko popierające podział województw mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne. Tym samym odrzucili inną opcję – podziału administracyjnego i wydzielenia Warszawy wraz z okalającymi ją powiatami.Temat ewentualnego podziału województwa mazowieckiego nie jest nowy – zabieg taki miałby umożliwić po roku 2020 r. pozyskiwanie wsparcia z Unii Europejskiej przez biedniejsze rejony Mazowsza. Warszawa w tej chwili zawyża statystyki zamożności regionu na tyle, że w kolejnej perspektywie finansowej UE Mazowsze uznane by było za zbyt bogaty obszar, by mógł korzystać z unijnych pieniędzy. W naszym województwie są nadal powiaty daleko odbiegające zamożnością, rozwojem infrastruktury itp. od średniej unijnej.
Od miesięcy za podziałem statystycznym, a nie administracyjnym lobbuje marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Przy okazji otwarcia wyremontowanego oddziału anestezjologii i intensywnej terapii wyszkowskiego szpitala spotkał się z samorządowcami, by przedstawić argumenty na rzecz podziału statystycznego. Powtórzył je starosta Bogdan Pągowski podczas sesji Rady Powiatu 29 czerwca, gdy rada miała przyjąć swoje stanowisko. Chodzi o podział statystyczny, który odbywa się według stosowanych na poziomie unijnym jednostek tzw. NUTS (klasyfikacja jednostek terytorialnych do celów statystycznych). Region, według tej koncepcji miałby być ujmowany według dwóch kategorii zamożności: regionu lepiej rozwiniętego (warszawski obszar metropolitarny) i słabiej rozwiniętego (mazowiecki obszar pozametropolitarny). Wśród argumentów przeciw podziałowi administracyjnemu starosta Bogdan Pągowski, powołując się prezentację multimedialną prezentowaną wcześniej przez Adama Struzika, wymienił m.in. konieczność podziału majątku województwa i potrzebę utworzenia nowej administracji (zabieg ten będzie generować koszty), brak silnego zaplecza finansowego ze stolicy regionu dla biedniejszych terenów, problemy obszaru pozametropolitarnego z zapewnieniem wkładu własnego na inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską. Jak podkreślił, Mazowsze bez obszaru warszawskiego musiałoby utrzymać 76 proc. nadzorowanych obecnie przez samorząd mazowiecki dróg, 50 proc. szpitali i 38 proc. instytucji kultury.
Trzynastu radnych zagłosowało za przyjęciem stanowiska o treści „Rada Powiatu w Wyszkowie popiera propozycję w sprawie przyjęcia podziału Województwa Mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne NUTS2, bez zmian w podziale administracyjnym na poziomie województw”. Trzech radnych wstrzymało się od głosu. Radni upoważnili też przewodniczącego Rady Powiatu do przekazania stanowiska m.in. prezydentowi, premierowi, marszałkom Senatu i Sejmu, posłom i senatorom, a także eurodeputowanym z województwa mazowieckiego.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Jacek, w dniu 13.07.2016 r., godz. 16.00
Ma być tak, jak zechce PiS, a nie jak tego chciałby Struzik. Zresztą trzeba najpierw powtórzyć na wiosnę wybory samorządowe.
Dodane przez 123, w dniu 14.07.2016 r., godz. 16.49
A gdzie Radny Głowacki i Garbarczykowa ? Głowacki pisze pewnie swoje śmieszne felietoniki, zamiast chodzić na sesje i coś robić jako radny, za co pobiera naszą pieniądze z kasy Starostwa.
Gdzie oni są?
Dodane przez Anonim, w dniu 15.07.2016 r., godz. 15.27
Ci wszyscy , zabrakło im? To proste schowali się.
Konsekwencje nieopowiedzialnego postępowania mogą ponieść wszyscy.
Dodane przez Anonim, w dniu 15.07.2016 r., godz. 17.07
Metropolia warszawska i obszar poza metropolitarny oraz wiążące się z tym dofinansowanie z UE to najistotniejszy temat sesji w całej kadencji radnych. Wiążę się tym przyszłość miasta i okolic. Aż dziw bierze absencja radnych na tak ważnej sesji a szczególnie brak radnych świetnie zorientowanych w sprawach miasta i gminy takich jak jak Garbarczyk, która poprzednio była widoczna w prawie każdej sprawie a teraz nie zajmuje stanowiska nawet w tej sprawie. Radną było widać publicznie prawie we wszystkich wydarzeniach obecnie nie czuje się odpowiedzialna za los Wyszkowa i okolic. Pracuje w Warszawie w jednostce ministerialnej mogłaby się przynajmniej wypowiedzieć na ten temat. Z jakiego powodu wynika takie postępowanie radnej w kwestiach tak istotnych. Brak zainteresowania świadczy o braku odpowiedzialności w sytuacji być może trudnej dla miasta i okolic. Czuję się lekceważony przez takich radnych a mówiąc kolokwialnie w prostacki sposób robiony w jajo. Potwierdza się fakt ,że radni mieszkający i pracujący poza miastem , w którym zostali wybrani w sposób należyty nie wypełniają swych płatnych przecież obowiązków a może radna już nie jest radną ? Informacji z jakiego powodu zrezygnowała nie było. Nikt nic nie , czy to jest uczciwe wobec mieszkańców?
Zaburzenia neurotyczne są genetyczne
Dodane przez Anonim, w dniu 15.07.2016 r., godz. 18.14
takie czy inne objawy pochodzące z centralnego ośrodka nerwowego mają członkowie rodzin. Można powiedzieć taki rodzinny nepotyzm zwariowany.
Nie przeceniajcie roli radnych
Dodane przez ola, w dniu 15.07.2016 r., godz. 21.51
Bo jakie kompetencje ma np. radny bokser - amator P. Deluga?
...
Dodane przez fred, w dniu 16.07.2016 r., godz. 15.52
Jakie On ma to wiemy, ale jakie ty masz to pozostaje tajemnicą?
Dodane przez Paździoch, w dniu 18.07.2016 r., godz. 13.01
Właśnie! Radny - bokser nie ma żadnych kompetencji aby zabierać głos.
Dodane przez Stynka, w dniu 18.07.2016 r., godz. 18.09
Wyjątkowo ale podkreślam wyjątkowo zgadzam się się z Tobą anonimie 1814 w kwestii neurotycznego dziedziczenia genetycznego. Przenoszą się one z ojca na synów, matki na córkę i dalszych członków rodziny.
mandat radnego
Dodane przez 123, w dniu 18.07.2016 r., godz. 22.58
A kto z radnych powiatowych ma kompetencje do mandatu radnego ? Większość to sługusy na sznurku Starosty i V-ce, głosują jak oni sobie tego życzą, aby tylko dostać "parę marnych talarów" i się nie nikomu nie narazić, aby wpisali na listę przy następnych wyborach.
Dodane przez Anonim, w dniu 19.07.2016 r., godz. 09.51
Do 123 masz rację, tak samo jest z radnymi gminnymi. Tylko tu chodzi jeszcze o ochłapy na inwestycje przed wyborami, aby wyborcy docenili działania swoich radnych. Zabrać im diety i kase z różnych komisji, to na radnych startowaliby społecznicy, a nie sępy.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta