Menu górne

Dziś jest 17 sierpnia 2022 r., imieniny Anity, JackaRozrywka w różnych stylach

(Zam: 29.06.2016 r., godz. 13.03)

Od piosenki ludowej, przez rockową po dziecięcą – wyszkowianie mieli w czym wybierać korzystając z serii imprez, które gmina Wyszków zorganizowała w miejskim parku w miniony weekend.Do współtworzenia poszczególnych wydarzeń samorząd zaprosił organizacje pozarządowe i przedstawicieli społecznych inicjatyw: Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych Format, Fundację Wyszkowski Teatr Tańca, Wyszkowskie Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej „Alternator”, Różę Gruzji.
Folknocka
W piątek 24 czerwca królowała ludowa muzyka i obrzędy związane z nocą świętojańską. W ramach przygotowań do wydarzenia Róża Gruzji 18 czerwca w Galerii PeKaP zorganizowała warsztaty plecenia kwiatów i wianków dla dzieci oraz dorosłych. Umiejętności te można było wykorzystać podczas imprezy w parku, gdzie każdy mógł wykonać wianek. Mile widziane były oczywiście także wianki przygotowane samodzielnie przed Folknocką. Dzieci, młodzież, dorośli zaangażowali się w tworzenie kompozycji z kwiatów, gałązek, liści, które po godz. 21.00 zabrali ze sobą przechodząc nad przystań nad Bugiem. Tam wianki, wraz z przymocowanymi do nich świecami, uczestnicy wpuścili w nurt rzeki. Wyszkowscy streetworkerzy ze swoimi podopiecznymi na kajakach zadbali o to, by wianki popłynęły jak najdalej. Reprezentanci Domu Dziennego Pobytu „Senior” uświetnili tę chwilę śpiewem. Było to nawiązanie do dawnych tradycji sobótkowych przeznaczonych dla panien i kawalerów – puszczanie wianków było obrzędem dla pragnących odnaleźć miłość i wziąć ślub.
Równolegle do plecenia wianków na scenie odbywały się występy rodzimych grup oraz gości. Można było obejrzeć Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”. Klimat występów zmieniła Kapela Góralska „Hora”. Niewątpliwą gwiazdą wieczoru był po raz kolejny goszczący w Wyszkowie Narodowy Zespół Ukrainy „Barvinok”, zaprzyjaźniony z naszym miastem, a także z Rewią Dziecięcą „Sylaba”. Był to pokaz wątkowych umiejętności tanecznych, wokalnych, gry na instrumentach i obycia scenicznego. Każde wyjście na scenę było dopracowane do perfekcji. Barvinok otrzymał w prezencie najpiękniejszy i najbardziej okazały wianek przygotowany na Folknockę przez Stowarzyszenie „Pepisko”. Również Barvinok przygotował dla przedstawicieli Wyszkowa upominki podkreślając swoje przywiązanie do naszego miasta. W niedzielę grupa z Ukrainy uświetniła folkową imprezę w Serocku.

Palinocka
W sobotę 25 czerwca w Parku Karola Ferdynanda Wazy odbył się kolejny już przegląd kapel niezależnych „Palinocka”. Komisja konkursowa w składzie: Michał Jelonek, Anna Młynarska (Wyszkowskie Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej „Alternator”) oraz Edyta Wittich (wydział promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Wyszkowie) wybrała 3 najlepsze muzycznie zespoły. I miejsce i nagrodę pieniężną burmistrza Wyszkowa w wysokości 1 000 zł otrzymał zespół Kosmos z Warszawy grający rock alternatywny. II miejsce i czek na 500 zł ufundowany przez dyrektora WOK „Hutnik” otrzymała grupa Insomnia z Piaseczna wykonująca mieszankę post grunge’u i metalu alternatywnego z elementami rapcore’u. III miejsce wywalczył zespół Juki Pełne Jabłek, który otrzymał nagrodę rzeczową od Wyszkowskiego Stowarzyszenia Kultury Alternatywnej „Alternator”. Komisja wyróżniła również jedyny na przeglądzie punkrockowy skład Dekolt. Członkowie grupy otrzymali specjalną nagrodę od Michała (przewodniczącego jury) – dmuchanego jelonka oraz zaproszenie od WSKA „Alternator” na kolejny koncert w Wyszkowie. Po zakończeniu przeglądu zagrał nasz rodzimy wyszkowski zespół Experience działający od 1990 r. Wyjątkową porcję muzycznych brzmień zafundowała gwiazda wieczoru – Jelonek łączący dźwięk skrzypiec z gitarowym, metalowym brzmieniem.

Kulturalna Karuzela
Najmniej szczęścia mieli ci, którzy szykowali się na niedzielną Kulturalną Karuzelę 2016. W ciągu dnia zerwał się wiatr, zrobiło się chłodno. Z powodu złych warunków atmosferycznych organizatorzy odwołali koncert w wykonaniu Klasycznego Kwintetu Dętego Favori, ale obiecują, że występ grupy będzie można zobaczyć w innym terminie.
Zanim posuła się pogoda, można było skorzystać z oferty takiej jak konkurs plastyczny dla dzieci „Malujemy świat”, czy wziąć udział w I Festiwalu Małego Artysty „Wyszkowiaczek 2016”, który poprowadziła prezes Fundacji Wyszkowski Teatr Tańca Jolanta Wiśniewska. Dostępna była też wystawa prac malarskich członków Stowarzyszenia Format, a także pneumatyczne zabawki dla dzieci.
J.P.

***
Urząd Miejski w Wyszkowie oraz Róża Gruzji – organizatorzy warsztatów z zakresu plecenia wianków, które towarzyszyły koncertom podczas Folknocki składają podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia dla:
– Domu Dziennego Pobytu Senior w Wyszkowie,
– Stowarzyszenia Kulturalno-Alternatywnego „Pepisko”,
– Wyszkowskiego Teatru Tańca,
– Stowarzyszenia ALTERNATOR,
– Stowarzyszenia Form Artystycznych i Twórczych „FORMAT”,
– Instruktorek plecenia „wianków”: Zosi Kosińskiej i Annie Sikorze,
– kwiaciarni „Feniks” Tomasz Zych (za przekazanie kwiatów),
– Zespołom Śpiewaczym „Wyszkowiacy” i „Nadbużanie” (za oprawę muzyczną przemarszu).
Szczególne podziękowania należą się przede wszystkim uczestnikom, których liczny udział zapewnił niepowtarzalne atmosferę nawiązującą do tradycji wieczoru świętojańskiego.
Komentarze

Dodane przez Asia, w dniu 29.06.2016 r., godz. 21.55
Na Jelonku, też fajnie.
Dodane przez Anonim, w dniu 03.07.2016 r., godz. 19.37
Na disko-polo za mądrzy, na muzykę ambitną za głupi.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl