Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 czerwca 2022 r., imieniny Emilii, LucynyPolicję lepiej omijać z daleka

Ikona
(Zam: 22.03.2011 r., godz. 12.55)

Im częściej mamy do czynienia z policją, tym gorzej oceniamy jej pracę – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez redakcję „Wyszkowiaka”.

Badanie ankietowe zostało zrealizowane na kwotowej próbie 200 wyszkowian w wieku 15 lub więcej lat. Wyniki opracowała warszawska firma Lokalne Badania Społeczne, która sprawowała również nadzór metodologiczny. Głównym celem było pozyskanie opinii na temat stanu bezpieczeństwa oraz pracy wyszkowskiej policji.

Boimy się chuligaństwa i agresji wśród młodzieży
Respondenci odpowiadali na pytanie o 3 rodzaje przestępstw, których obawiają się w największym stopniu. 68 proc. wymienia chuligańskie wybryki i wandalizm, przeszło połowa wskazuje agresywne zachowania grup młodzieży, natomiast 1 na 3 badanych wyszkowian boi się piratów drogowych, a także osób pijących alkohol w miejscach publicznych. Wyraźnie widać, że wyszkowianie obawiają się przede wszystkim wydarzeń związanych z naruszeniem porządku publicznego, natomiast przestępstwa „cięższego kalibru” – jak rozboje czy włamania – znalazły się na dalszych miejscach. Prawie połowa respondentów w sposób neutralny lub ambiwalentny ocenia pracę policji. Co trzeci wyszkowianin formułuje ocenę pozytywną, odmienną opinię ma 1 na 5 badanych. Ankietowani najczęściej podzielają umiarkowane poglądy na temat pracy policji, opinie skrajne należą do rzadkości. Osobiste doświadczenia z policją wpływają na krystalizację opinii oraz na zwiększenie odsetka ocen negatywnych. Im częściej mamy do czynienia z policją, tym gorzej oceniamy jej pracę, co jest niepokojącym sygnałem. Nie wolno zapominać, że kontakty z policją z definicji nie należą do przyjemnych. Trudno być zadowolonym ze spotkania z policjantem, który np. karze nas mandatem. W takich sytuacjach o „satysfakcji klienta” policji decyduje subiektywne poczucie, że został on profesjonalnie „obsłużony”, a funkcjonariusz właściwie wypełniał swoje obowiązki.

Mocne i słabe strony wyszkowskiej policji
Osoby, które pozytywnie postrzegają pracę policji, najczęściej uzasadniają swoją ocenę wystarczającą ilością patroli. Inne argumenty to szybka i profesjonalna reakcja policji w sytuacjach zagrożenia, a także wysoki, w opinii większości badanych, poziom bezpieczeństwa (np. brak „poważnych” przestępstw). Najważniejszym zarzutem wobec wyszkowskiej policji jest zbyt mała ilość patroli, zwłaszcza w godzinach nocnych oraz w niektórych rejonach miasta. Zdaniem części ankietowanych, policjanci nie zawsze pojawiają się w sytuacjach, w których są naprawdę potrzebni, ponadto zajmują się nie tym, czym powinni – na przykład nadmiernie skupiają się na karaniu kierowców lub rowerzystów, a „przymykają oko” na agresywne grupy młodzieży. Inne zastrzeżenia do pracy policji to zbyt długi – zdaniem badanych – czas oczekiwania na interwencję, brak reakcji na pewne typy przestępstw, a także niski poziom kultury osobistej – brak życzliwości, wulgaryzmy.
Marcin Jóźko
socjolog, szef firmy Lokalne Badania Społeczne

Komentarze

Piesze patrole!
Dodane przez Jorg, w dniu 24.03.2011 r., godz. 17.20
Ja pamiętam że w latach 2005-2007 było dużo pieszych dwuosobowych patroli policyjnych. Takie patrole są skuteczne a nie samochodowe gdy policjant chowa się w aucie albo jedzie na tyle szybko aby nic nie widzieć.
Mocne i słabe4 strony policji
Dodane przez Wyszkowianka, w dniu 25.03.2011 r., godz. 11.36
Policja jest potrzebna,żeby działała jak należy trzeba zmienić stosunek policjantów przdewszystkim do młodych ludzi. Należy zwrócić uwagę na kulturę osobistą policjantów ich zachowanie do człowieka- moze przydałyby się szkolenia z psychologiem. Dobrze by było gdyby nie czepiano rowerzystów ,osob przechodzacych poza przejściem dla pieszych - chociaż pouczenia są wskazane. Dobry policjant ze stażem powinien dobrze zarabiać by nie kusiły go oferty od osób przekraczajacych prawo.
Dodane przez yakuzabezkaska, w dniu 25.03.2011 r., godz. 13.24
dokładnie brak życzliwości wulgaryzmy i CHAMSTWO ! taka jest nasza policja takze niedziwie sie ze dzieci wszedzie na murach pisza HWDP
Dodane przez k, w dniu 28.03.2011 r., godz. 08.19
co wy czepiacie sie policji ja zyje tyle lat w wyszkowie i jeszcze nigdy nie mialem nieprzyjemnosci choc nie raz bylem spisywany :-) jak czlowiek do nich kulturalnie to i oni sa tacy a jak jajis debil sie stawia i ich wyzywa to maja do niego na pan mowic ?
Doić, nie dawać upomnień...
Dodane przez Jan, w dniu 28.03.2011 r., godz. 14.43
Policja ma przykaz karać ile wlezie, bo jest dziura budżetowa, ale czy to nasza wina że jest dziura!!!!? CO DZIEŃ masowo i regularnie koszą mandaty za przechodzenie przez ulicę (50zł od łebka), bo to łatwa kasa, ale jak ktoś wcześniej wspomniał, boją się zająć tym czym powinni - z dresiarzem machającym łapami z czapeczką z tyłu głowy potrafią pertraktować 40 minut!!! (Wiem, widziałem.) Dwa radiowozy nie wiedziały jak ugryźć 4 łysych "nastolatków". Jak to jest w tym kraju???????????

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl