Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Leona



Stanąć twarzą w twarz

(Zam: 15.06.2016 r., godz. 11.23)

O wartości kontaktów międzyludzkich, bez pośrednictwa telefonów komórkowych, czy komputera opowiada spektakl „Twarzą w twarz” przygotowany w ramach projektu Deptak Taneczny 2016.



Organizatorzy Deptaku prócz doskonałego widowiska starają się, by spektakl niósł za sobą przekaz, skłaniał do refleksji na temat życia, wartości, jakie należy w nim cenić. Tym razem pokazali, jak w ciągu jednego pokolenia zmienił się świat komunikacji międzyludzkiej. Wystarczyło zaledwie 30 lat, by znacząco zmienił się styl przekazywania informacji, życia, relacje z rówieśnikami.
Pierwsza część spektaklu traktuje o współczesności – dzieciach, młodzieży opowiadających sobie o kłopotach w szkole, poznanych dziewczynach itp. za pośrednictwem komunikatora w telefonie komórkowym. Używają języka uproszczonego, slangu, który dla starszych osób może być już niemal niezrozumiały. Emocje wyrażają nie poprzez uśmiech, łzy, grymas na twarzy, ale poprzez znaki graficzne, emotikony dostępne w telefonach, czy w komputerze. Tak też porozumiewają się ze swoimi rodzicami – wpatrzeni w ekran urządzenia elektronicznego zamiast w twarz drugiej osoby. Tej części Deptaku towarzyszy głośna, skoczna, elektroniczna, współczesna muzyka.
Druga część spektaklu to powrót do rzeczywistości sprzed 30 lat, świata rodziców występujących na scenie młodych artystów. To realia diametralnie inne, bez komputera, telefonu komórkowego, tabletu, kiedy czas wolny dzieci spędzały na podwórku grając w gumę, bawiąc się skakanką, czy puszczając latawce. Twórcy przypomnieli też charakterystyczne programy z tamtych lat, przy których kształtowało się poprzednie pokolenie m.in. „Tik-tak”. Były też utwory Michaela Jacksona czy fragmenty z filmu „Grease”, w którym niezapomniane role mieli John Travolta i Olivia Newton John.
Dzisiejszy świat jest inny i już prawie nikt nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego, czy Internetu. Czy straciliśmy już potrzebę bycia twarzą w twarz? A może warto, mimo wszystko, spotkać się z drugim człowiekiem, znaleźć czas na spokojną rozmowę, zwierzenie, wspólną zabawę? Takie i podobne pytania nasuwają się po obejrzeniu tegorocznego Deptaku. Spektakl pokazywany był w sali widowiskowej Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” 9, 10 i 11 czerwca. Jego organizatorem jest Fundacja Wyszkowskiego Teatru Tańca Jolanty Wiśniewskiej. Oprawę muzyczną zapewnił Tomasz Busławski, wizuale (krótkie scenki filmowe pokazywane podczas spektaklu) – Klaudia i Filip Kożusznikowie, miksy – Studio RG Roman Grus, scenariusz i choreografię przygotowali MB Studio Tańca Martyna Busławska i Szkoła Tańca Deptak, stroje – Anna Morka.
J.P.

***

Twórcy Deptaku Tanecznego wyrażają podziękowania dla: Urzędu Gminy za wsparcie finansowe w realizacji zadania publicznego jakim jest Deptak 2016, dyrektora WOK „Hutnik” Mariusza Kowalskiego za pomoc i zaangażowanie pracowników WOK Hutnik, Przemka Jastrzębskiego, FOTO BOR – Michała Borka, Katarzyny Czechowskiej i grupy PIORUNY, rodziców dzieci biorących udział w widowisku za zaufanie, pomoc i cierpliwość, dziewcząt z Wyszkowskiego Teatru Tańca.
























Komentarze

Dodane przez Ola, w dniu 15.06.2016 r., godz. 17.31
Pięknie, ale były już ciekawsze premiery.
Dodane przez Nina, w dniu 15.06.2016 r., godz. 22.43
Wspaniałe widowisko. Widać, że masa dzieciaków dobrze się bawi.
Dodane przez Mariola, w dniu 17.06.2016 r., godz. 21.14
Dobrze, że są ludzie, którzy robią takie projekty, z ukłonem dla Pani Joli, Martyny, Blanki…….. Teatr tańca, już czekam na kolejną odsłonę.
Dodane przez Ania i, w dniu 21.06.2016 r., godz. 09.35
ciuszki kto projektował ,szył?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta