Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 lipca 2020 r., imieniny Antoniego, Karoliny

Szykują się reorganizacje w Poczcie Polskiej

Ikona
(Zam: 22.03.2011 r., godz. 12.59)

Poczta Polska jest w trakcie reorganizacji sieci dystrybucji. Ma ją zakończyć do 2015 roku. W praktyce oznacza to, że tradycyjne urzędy pocztowe mogą zniknąć w wielu miejscach w Polsce. Ich zadania przejmą firmy zewnętrzne, na przykład sklepy. Zarząd Poczty Polskiej zapowiedział likwidację w tym roku 4,9 tys. etatów.

Chodzi o zmiany w sieci Poczty Polskiej w miejscowościach na poziomie gmin oraz w miastach. Przekształcenia placówek na terenach wiejskich będą przeprowadzane, jeśli będzie to korzystne finansowo dla Poczty. Z pewnością zostaną największe placówki. Pozostałe mogą zostać przekształcone w filie, a te w agencje pocztowe. Wiąże się to ze zmianą sposobu zarządzania placówką. Obecnie nie znamy dokładnej listy urzędów, które w najbliższym czasie ulegną przekształceniu. Agencję prowadzi osoba, która oprócz własnej działalności (np. sklep spożywczy), będzie także świadczyła usługi pocztowe. Oprócz przyjmowania paczek, listów, przesyłek, wydaje także przesyłki awizowane przez listonosza obsługującego daną miejscowość. W agencji klienci mogą również opłacać rachunki, kupić znaczki i inne artykuły pocztowe. Mogą też nadawać przekazy pocztowe w obrocie krajowym. O rozszerzenie działalności gospodarczej o usługi pocztowe może się starać każdy, kto ma zarejestrowaną działalność gospodarczą.
Według zarządu Poczty Polskiej, zmiany nie będą miały wpływu na dostępność do usług, priorytetem jest przeprowadzenie restrukturyzacji urzędów połączonej z jak najmniejszą ilością zwolnień. Dostęp do usług pocztowych nie będzie ograniczony, w miejscu, w którym zostanie zamknięty urząd pocztowy, powstanie agencja, która będzie oferowała ten sam zakres usług. Jednak pracownicy obawiają się zwolnień. Zarząd Poczty Polskiej zapowiedział likwidację w tym roku 4,9 tys. etatów.
– Wszelkie decyzje co do liczby zwolnień i miejsc, w których będą przeprowadzone przekształcenia, są zawieszone – powiedział nam Bogdan Lenkiewicz, regionalny rzecznik prasowy Poczty Polskiej. – Prezes chce przyjrzeć się kwestii restrukturyzacji, wnioski analiz i szczegóły poznamy pod koniec kwietnia. W skali całego przedsiębiorstwa zwolnionych może być maksymalnie 4 900 pracowników, we wszystkich pionach, tj. administracja, kadry, magazyny, itp. Ale nie znamy dokładnej liczby zwolnionych, punktów pocztowych. Dla klientów nie zmieni się nic, jeśli chodzi o dostępność usług.
Poczta Polska szuka oszczędności, a w ten sposób może zaoszczędzić na budynkach i zatrudnieniu.
W 2013 roku nastąpi pełna liberalizacja usług pocztowych w Polsce. Instytucja, która np. dziś ma monopol na przesyłki do 50 gramów, będzie musiała wtedy sprostać ostrej konkurencji ze strony innych operatorów pocztowych.
E.E.

Komentarze

Niestety klient
Dodane przez Adam, w dniu 24.03.2011 r., godz. 07.14
No to rewelacja. Już teraz ciężko nerwowo wytrzymać będąc na poczcie. Najgorsze jest to, że im dłuższa robi się kolejka, obsługa jest coraz powolniejsza.
Dodane przez k, w dniu 24.03.2011 r., godz. 08.52
wreszcie sie cos zmieni ile razy mozna placic za przesylki po 10 zl a i tak trzeba stac godzine w kolejce na poczcie zeby odebrac przesylke bo listonoszowi sie nie chce przyniesc ,a z czterech okienek czynne tylko jedno
Dodane przez Klient, w dniu 24.03.2011 r., godz. 12.02
Jak to!!!Dla klientów nie zmieni się nic.U mnie we wsi gminnej już zlikwidowali pocztę .Jest agencja .A co mi po agencji skoro ja mam konto w banku pocztowym i co mam jechać teraz 20 km do miasta???????!!!! To tak się dba o klienta.?
Dodane przez z, w dniu 25.03.2011 r., godz. 08.41
trzeba sobie zalozyc konto internetowe najlepiej w innym banku i placic karta
ok
Dodane przez hela, w dniu 26.03.2011 r., godz. 20.00
I bardzo dobrze,niech zlikwidują zwłaszcza tę na Sowińskiego. Listonoszowi nie chce się dostarczyć przesyłki do skrzynki,Pani na poczcie robi łaskę,że ją wyda tzn. ruszy się z krzesła i ją odnajdzie.Najlepiej to brać pensję i nic nie robić.A my przecież płacimy nie małe pieniądze za przesyłki m.in.Za to Panowie rozwożący paczki samochodami są OK!
Dodane przez z, w dniu 28.03.2011 r., godz. 08.10
popieram listonosz z poczty na sowinskiego roznosi tylko przesylki za pobraniem liczac ze jakas koncowka mu sie urwie innych wogole z poczty nie bierze
stop likwidacji poczty
Dodane przez Hania, w dniu 28.03.2011 r., godz. 13.33
jak wprowadzą agencje to dopiero będziemy stać w kolejkach a po odbior listu bedziemy jeżdzić 20 km. to jest chore.
praca
Dodane przez Ewa, w dniu 24.10.2014 r., godz. 16.34
Niech zlikwidują poczty a ludzie w małych miejscowościach nie będą mieli dostępu aby wysłać list polecony lub paczkę już tak jest w wielu miasteckzach

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl