Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 01 października 2020 r., imieniny Donaty, Remigiusza

Relikwie błogosławionej Karoliny w Wyszkowie

Ikona
(Zam: 15.03.2011 r., godz. 12.38)

Do Wyszkowa 13 marca dotarły relikwie i obraz błogosławionej Karoliny Kózkówny. Oficjalne przyjęcie odbyło się w parafii pw. św. Idziego, gdzie już od godz. 16.30 razem z Młodzieżową Orkiestrą Dętą parafianie oczekiwali na ich przyjazd. O godz. 18.00 uroczystą mszę św. odprawił biskup Tadeusz Bronakowski.

Peregrynacja relikwii błogosławionej Karoliny po Polsce rozpoczęła się 18 listopada 2006 r., w przeddzień 20. rocznicy beatyfikacji błogosławionej, pół roku po rozpoczęciu procesu kanonizacyjnego. Ma ona na celu przybliżenie tej postaci – patronki czystości seksualnej. Bł. Karolina to siedemnastoletnia męczennica, która w 1914 roku zginęła z rąk bolszewików. Carscy żołnierze dokonali na dziewczynie bestialskiego mordu, gdy ta próbowała bronić swojego dziewictwa.

Biskup Tadeusz Bronakowski w homilii 13 marca podkreślił rolę postawy błogosławionej Karoliny, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy podstawowe wartości i godność życia ludzkiego zamalowuje fałsz nowoczesności, ubrany w szaty modnego, szczęśliwego stylu życia.

- Jak łatwo nam dziś chwalić się tym, co grzeszne. Dlaczego tak trudno przyznać się do tego, co dobre i piękne w naszym życiu? – mówił podczas kazania. Wspomniał również, jak ważne i jednocześnie trudne jest dziś dla młodego człowieka zachowanie czystości, kiedy z każdej strony uderza w niego ogromna ilość pornografii, co nie promuje i nie ułatwia zachowania wstrzemięźliwości seksualnej.

– W dobie komputerów, Internetu i telewizji, idoli z różnych mediów, potrzeba nam właśnie takich wzorów jak bł. Karolina, aby młody człowiek widział, że nie jest sam, że da radę. Zrozumiał, że zachowanie czystości nie jest wcale rzeczą niemożliwą i niemodną, że świadczy jedynie o szacunku zarówno do siebie, jak i do drugiej osoby. Bo tylko prawdziwa, uświęcona przez Boga w sakramencie małżeństwa, miłość nadaje istotę i piękno aktom seksualnym.

Relikwie bł. Karoliny pozostaną w naszym mieście do 19 marca.
Wyszkowskie parafie zachęcają wszystkich, szczególnie młodzież, do udziału w zaproponowanych formach nabożeństw i spotkań przybliżających postać bł. Karoliny.

Oprac. K.S. i M&M

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl