Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Zasłużony dla Wyszkowa, Europy i świata

(Zam: 27.04.2016 r., godz. 13.17)

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy poświęconej Jerzemu Różyckiemu to jeden z punktów drugiego dnia uroczystości związanych z tym wybitnym kryptologiem, absolwentem przedwojennego wyszkowskiego gimnazjum. Jego imię od ubiegłego tygodnia nosi sala matematyczna na trzecim piętrze I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida.– Jestem szczęśliwy, że mogłem wziąć udział w tej uroczystości, poświęconej mojemu ojcu – podkreślił Janusz Różycki, który był jedną z osób odsłaniających tablicę na ścianie I LO.
22 kwietnia w południe przed szkołą zebrali się przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, nauczyciele i uczniowie I LO, a także reprezentacje innych szkół powiatu wyszkowskiego. Była tez córka Mariana Rajewskiego (pracował nad rozpracowaniem Enigmy z Jerzym Różyckim) – Janina Sylwestrzak. Uroczystość poprowadziła nauczycielka historii I LO Agnieszka Głowacka.
Na odsłoniętej tego dnia tablicy, którą zaprojektował Piotr Płochocki, znalazł się napis: „Matematyk i kryptolog Jerzy Różycki 1909-1942, Absolwent Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie nad Bugiem i Uniwersytetu Poznańskiego. Wspólnie z Marianem Rajewskim i Henrykiem Zygalskim złamali kod ENIGMY, niemieckiej maszyny szyfrującej, przyczyniając się do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej. W 90-lecie matury, mieszkańcy Wyszkowa”. Tablicę odsłonili: Janusz Różycki, Janina Sylwestrzak, starosta Bogdan Pągowski, burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz przedstawiciel społeczności I LO. Poświęcił ją proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Roman Karaś.
Obchody były okazją do zebrania wielu nieznanych dotąd materiałów na temat Jerzego Różyckiego. Ich prezentacji służyła konferencja popularnonaukowa, która odbyła się 21 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej.
– Istniało wiele informacji, których ja, jako rodzina nie znałem. Później sam dowiedziałem się wielu faktów na temat ojca – podkreślił Janusz Różycki. – Tej uroczystości nie zapomnę, póki żyję – dodał.
– Historia jest lekcją albo ciężarem. Dziś czerpiemy z niej lekcję, że absolwent tej szkoły zrobił wiele dla Europy, świata i mieszkańców Wyszkowa – mówił Bogdan Pągowski. – Jest on dobrym autorytetem i wzorem dla młodzieży. Każdy ma swój talent i swoje zdolności może rozwijać, tak jak Jerzy Różycki, dla dobra nas wszystkich.
– Wyszków w swojej historii miał chwile dramatyczne i chwalebne karty. Jedną z nich dziś wspominamy. Dołączyliśmy do elitarnego grona miast, które upamiętniają wybitnych kryptologów – zaznaczył Grzegorz Nowosielski. – To lekcja matematyki, historii, patriotyzmu dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że nigdy nie zabraknie nam determinacji na drodze odkrywania lokalnej historii – dodał.
Agnieszka Głowacka odczytała też fragment listu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, który wystosował przesłanie z okazji tej uroczystości.
Druga cześć spotkania odbyła się w budynku I LO. W hali gimnastycznej zebrani obejrzeli film o Jerzym Różyckim autorstwa ucznia szkoły, Kacpra Zyśka.
Dr Marek Grajek, autor książki „Enigma. Bliżej prawdy” mówił o roli kryptologów nie tylko podczas II wojny światowej, ale też podczas m.in. wojny polsko-bolszewickiej.
– Polacy odczytywali ponad 80 proc. zaszyfrowanych bolszewickich depesz. Józef Piłsudski potrafił przekuć tę wiedzę w zwycięstwo – podkreślił.
Mówił również o samym odkryciu polskich kryptologów pracujących nad złamaniem kodu Enigmy.
– To rewolucja w kryptologii, która zapoczątkowała triumfalny marsz matematyki do czasów współczesnych, kiedy to kryptologia jest dziedziną matematyki stosowanej – zaznaczył. – Odkrywcy nie mogli się cieszyć sukcesem za życia. Złamanie Enigmy pozwoliło skrócić wojnę o dwa, trzy lata, ratując miliony istnień ludzkich i chroniąc Europę prze użyciem bomby atomowej. Nie stać nas na to, by zapomnieć imiona i zasługi autorów tego sukcesu.
Gratką, nie tylko dla pasjonatów historii, była możliwość obejrzenia w sali gimnastycznej oryginalnej maszyny szyfrującej Enigma, którą przywieźli żołnierze z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.
Elementem obchodów związanych z Jerzym Różyckim był też zorganizowany w I LO konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wzięło w nim udział 106 uczestników, a najlepsi otrzymali gratulacje i nagrody podczas piątkowej uroczystości w hali I LO.
Artystyczną niespodziankę dla zgromadzonych mieli uczniowie ogólniaka, którzy zaprezentowali program nawiązujący do okresu międzywojennego. Przypomnieli nie tylko szlagiery z tamtych lat, ale też modę, jaka wówczas obowiązywała. Końcowym akcentem spotkania było nadanie sali nr 13 na trzecim piętrze I LO imienia Jerzego Różyckiego. Przy wejściu zawisła tabliczka i portret matematyka. Wystrój wnętrza również nawiązuje do osiągnięć wybitnego absolwenta przedwojennego gimnazjum, którego I LO jest kontynuatorem.
Po południu w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie odbyła się msza św. w intencji Jerzego Różyckiego.
J.P.


Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 27.04.2016 r., godz. 14.03
Należy podkreślić , że uroczystość miała charakter również kościelny.
Dodane przez Kazik z Sowińskiego, w dniu 27.04.2016 r., godz. 14.07
Dobrze, że Wyszków upomniał się o swojego swojego zasłużonego bohatera. Po relacji widać, że były to ciekawe uroczystości, a rozkładówka Wyszkowiaka z tym materiałem trafi do specjalnej historycznej teczki.
Dodane przez ola, w dniu 27.04.2016 r., godz. 14.42
Bławatkowa, Złotych Kłosów, Kameralna i można by tak wymieniać i wymieniać te bezsensowne nazwy ulic w naszym mieście. Nowosielski spieprzył pod tym względem kilkanaście lat. Mam nadzieje, że nigdy nie przyjdzie nikomu do głowy zaproponować jednej z nich nazwy Nowosielska.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.04.2016 r., godz. 14.56
Brawo ola, ktoś ci wylał pindo kubeł zimnej wody na łeb, że otrzeźwiałaś?
Momentami odnosi się wrażenie,
Dodane przez Anonim, w dniu 27.04.2016 r., godz. 17.54
że co poniektórym komentatorom w we łbach się poprzewracało.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 27.04.2016 r., godz. 18.31
Piękna uroczystość i ciekawa relacja. To cieszy, że historia złamania przez Polaków kodów Enigmy będzie bardzo dobrze znana w Wyszkowie. Piszmy swoją historię i ją upowszechniajmy. W przeciwnym wypadku napiszą nam ją inni. W tym przypadku nasze polskie osiągnięcia próbują przywłaszczyć sobie Anglicy . A podobnych tematów jest w historii i współczesności dużo. Nasze osiągnięcia próbują przywłaszczyć sobie inni (np. Enigma), nasze zwycięstwa o wadze światowej są przemilczane (np. Bitwa Warszawska, cudze winy są nam przypisywane ( np. polskie obozy zagłady w Oświęcimiu). A w tej antypolskiej propagandzie aktywną rolę odgrywa wewnętrzna "piąta kolumna".
Dodane przez Smacznego ;), w dniu 27.04.2016 r., godz. 18.52
Wszystkim zasłużonym, dla których zabrakło ulic proponuję wystawić ławeczkę z brązu, w parku :)
Dodane przez Kaliope, w dniu 27.04.2016 r., godz. 20.47
Nazwijmy Wyszków od jego "patrona" Nowowsiowo!
Dodane przez !, w dniu 27.04.2016 r., godz. 22.24
Zacznijmy dbać o własne uczciwe media, które często są dyskryminowane na rzecz tych, które są bliżej ucha królika.
Dodane przez Anonim, w dniu 28.04.2016 r., godz. 07.10
Pałacyk w parku byłby najlepszym pomnikiem dla wszystkich przedwojennych absolwentów. Ale do tego potrzeba jaj. Do kostki brukowej nie potrzeba nawet wyobraźni.
Dodane przez Ad, w dniu 28.04.2016 r., godz. 10.08
Do kostki też potrzeba wyobraźni. Przykład wyszkowskich ścieżek rowerowych. Raz prowadzą po szarej, by za zakrętem przejść na czerwoną kostkę. P.S. co ze ścieżką na ul. Pułtuskiej od ronda z Sowińskiego w stronę Poloneza? Białe rowerki zostały zamalowane jakąś szarą mazią.
Malarz perspektywicznych wizji projektów bardziej lub mniej udanych
Dodane przez Wespół zespół, w dniu 28.04.2016 r., godz. 13.25
Koszt ławeczki z brązu w parku jest droższy niż tabliczka z nazwą ulicy. Na takie siedzisko trzeba mić duże zasoby, no chyba ,że historycznie znana składka po 50 już wystarczy. Przydałby się jeszcze cień pod drzewem na ławeczce z brązu w otulinie tulipanów. Ale czy nie wytną kolejnego numeru w Urzędzie i nie będą zasłaniali się wysokimi lipami ? Ja osobiście bym nie wpadł pomysł takiego projektu. Ale widać mamy doczynienia z ludźmi jakby to powiedzieć , no chyba o poziomie światowym. Czy różnorodne konsekwencje takich decyzji nie są w mocy mieszkańców miasta? To są trudne pytania . Niektóre sprawy przerastają mnie.
Do Ad
Dodane przez Co?, w dniu 28.04.2016 r., godz. 20.12
Pytanie zasadne i do urzędników chyba skierowane, ale ci nie czytają komentarzy anonimów. I co poradzisz?
Dodane przez Zadowolenie, w dniu 28.04.2016 r., godz. 20.56
Cieszy oko. Na oko i ucho Wyszków nie musi kojarzyć się ze stolica opryszków.
Dodane przez Dobra Zmiana, w dniu 29.04.2016 r., godz. 13.04
Taka persona podnosi rangę wyszkowskiego przedwojennego gimnazjum, również jego kontynuatora i spadkobiercy LO im. Norwida.
W temacie ,, Co?''
Dodane przez Anonim, w dniu 29.04.2016 r., godz. 14.30
Odwrotnie , właśnie dlatego dobrze robią ,że czytają, płacimy przecież podatki i wymagamy.
Zaszczyt
Dodane przez Andrzej Czerwinski, w dniu 30.04.2016 r., godz. 05.46
Uwazam za zaszczyt byc absolwentem tego Liceum.
Dodane przez Julia, w dniu 30.04.2016 r., godz. 16.14
Młodzież w kostiumach z epoki to naprawdę niezły pomysł. Nie widzę tylko nikogo w stroju przypominającym przedwojenny mundurek tego gimnazjum.
Dodane przez Łukasz, w dniu 08.10.2019 r., godz. 01.30
Jak te dziewczyny wyglądają w tych mundurach żołnierskich..co tu się u nas produkuje

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl