Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 grudnia 2021 r., imieniny Aurelii, Balbiny

Uwaga na kleszcze

(Zam: 27.04.2016 r., godz. 12.45)

Przestrzegając kilku zasad możemy zminimalizować ryzyko ukąszenia kleszcza, które bywa przyczyną poważnych chorób. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przestrzega przed tymi pajęczakami, które występują nie tylko w lasach, ale także w parkach, ogrodach itp.

Wiosna i coraz wyższe temperatury powietrza sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu – częściej wychodzimy na spacery, jeździmy na rowerze, uprawiamy jogging itp. Dbając o kondycję nie zapominajmy jednak o ryzyku, jakie może nieść za sobą ukąszenie przez kleszcza. Według Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej terenami zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe są województwa: podlaskie, mazursko-warmińskie, dolnośląskie, małopolskie, ale z roku na rok obserwuje się wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim.
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba ośrodkowego układu nerwowego przenoszona przez kleszcze. Pierwsza faza charakteryzuje się grypopodobnymi objawami – gorączką, bólem głowy, nudnościami. Trwa ona średnio cztery dni i kończy się u 13-26 proc. zakażonych. U pozostałych osób choroba rozwija się i przechodzi w fazę neurologiczną – gorączka sięga 40 st. Pojawiają się silne bóle głowy, wymioty, bóle mięśni i stawów. W drugiej fazie choroba może przybrać postać oponową, oponowo-mózgową, oponowo-mózgowo-rdzeniową, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu i korzeni nerwowych.
Bolerioza z kolei jest najbardziej znaną z chorób odkleszczowych. Typowym objawem jest rumień, który pojawia się w miejscu wokół ukłucia kleszcza dzień, dwa po kontakcie z tym pasożytem. Zaczerwienienie stopniowo zwiększa średnicę. Mogą w tym przypadku pojawić się objawy charakterystyczne dla grypy. Po kilku tygodniach choroba przechodzi w fazę ostrą – bolesne zapalenie korzeni nerwowych oraz porażenie nerwu mięśnia twarzowego. Istnieją też inne choroby odkleszczowe: babeszjoza, bartonelloza, erlichioza.
Aby zminimalizować ryzyko kontaktu z kleszczem, należy zakładać koszule z długim rękawem, długie spodnie, zakryte buty, nakrycie głowy. Należy stosować też środki odstraszające kleszcze (substancje zawierające dietylotoluamid – DEET, który rozpyla się na ubranie i osłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy lub permetrynę, którą spryskuje się tylko ubranie).
Po powrocie z lasu czy parku należy uważnie sprawdzić ciało, zwłaszcza w zagięciach stawowych, na głowie, rękach, nogach, pachwinach. Gdy zauważymy kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Im wcześniej to zrobimy, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Apteki oferują narzędzia ułatwiające usuwanie kleszczy. Jeśli nie jesteśmy sami w stanie sobie poradzić, udajmy się do lekarza po pomoc. Kleszcza należy chwycić wysterylizowaną pęsetą jak najbliżej powierzchni skóry i wyciągać delikatnie, ale stanowczo w kierunku przeciwnym do kierunku wkłucia. Po wyjęciu należy sprawdzić, czy został usunięty w całości. Miejsce po usunięciu kleszcza należy przemyć środkiem odkażającym, a ręce mydłem antybakteryjnym. Nie należy kleszcza łapać za obrzęknięty tułów, przekręcać go ani dusić (wazeliną, masłem, lakierem, alkoholem itp.) – w ten sposób można sprowokować wymioty kleszcza i zwiększyć ryzyko infekcji. Nie jest zalecane usuwanie pasożyta gołymi rękami.
Na rynku dostępna jest szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu – jest przyjmowana w trzech dawkach. Szczepionki przeciwko boreliozie nie ma.
J.P.

Komentarze

Moja metoda
Dodane przez Gadi, w dniu 28.04.2016 r., godz. 11.04
Ja zamierzam się zaszczepić w tym roku, bo dużo czasu spędzam na świeżym powietrzu. Moim zdaniem szczepienie to najlepsza profilaktyka - oprócz dokładnego oglądania swojego ciała w celu zlokalizowania kleszczy. Sporo informacji na temat tego typu szczepień znajduje się na stronie Zaszczep się wiedzą.
Dodane przez Szczypawa, w dniu 28.04.2016 r., godz. 21.21
Różnie to z tymi szczepieniami jest.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl