Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 15 sierpnia 2020 r., imieniny Marii, Magdaleny

Wsparcie dla parafii w Rybienku Leśnym

(Zam: 13.04.2016 r., godz. 11.59)

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym otrzyma od gminy Wyszków 100 000 zł dotacji na remont dachu. Radni miejscy zgodzili się na przekazanie pieniędzy podczas sesji 31 marca.

Pod koniec lutego goszczący podczas sesji proboszcz parafii ks. Eugeniusz Leda prosił władze miejskie o wsparcie na remont świątyni. Złożył do gminy wniosek o przyznanie 200 000 zł, jednak miejscy radni zdecydowali o przekazaniu połowy tej kwoty z przeznaczeniem na wymianę dachu na gont drewniany.
– Ksiądz z Rybienka nie bardzo był zadowolony, że proponujemy mu 100 000 zł. Kościół w Barcicach został przykryty blachą, a w Rybienku ksiądz planuje położyć gont, a to będzie kosztowne. Możemy się więc spodziewać co rok podobnych wniosków o wsparcie– zaznaczył Sławomir Wróbel.
Sołtys Kamieńczyka Marek Curuł podczas sesji 31 marca zaapelował do radnych, by mieli też na uwadze inne obiekty zabytkowe, cenne ze względu na pamięć historyczną.
– Pamiętajcie m.in. o pomnikach, takich jak ten powstańców 1863 r., który jest tylko wtedy zauważany, kiedy składane są przy nim kwiaty. Dobrze by było, byście opracowali kompleksowy plan remontów zabytków – zaznaczył.
Radny Wojciech Rojek poparł postulat sołtysa.
– Zobowiązuję się, że złożę wniosek do przyszłorocznego budżetu dotyczący pomnika – zadeklarował.
Zastępca burmistrza Aneta Kowalewska dodała, że szkoły troszczą się o pomniki zlokalizowane na terenie gminy. Zaznaczyła, że jeśli pomnik powstańców w Kamieńczyku nie ma takiej opieki, będzie ona zapewniona.
J.P.

Komentarze

Kompleksowy plan remontów zabytków
Dodane przez Anonim, w dniu 13.04.2016 r., godz. 18.27
i miejsc godnych uwagi pod względem turystycznym np. łęgi, to bardzo dobra perspektywicznie inwestycja.
Dodane przez jc, w dniu 13.04.2016 r., godz. 21.34
Gmina doklada 50%, niech ksiądz też swoje owieczki z najbogatszej dzielnicy opodatkuje.
Dodane przez Anonim, w dniu 14.04.2016 r., godz. 20.27
A może ksiądz sam się opodatkuje. Jak ja remontuje dom to ja biorę kredyt a nie ksiądz i on mi kasy mi daje
pytanie?
Dodane przez ?, w dniu 20.04.2016 r., godz. 02.01
a ile dolozy p. biskup?
Dodane przez janek, w dniu 22.04.2016 r., godz. 09.11
ten ksiądz nigdy nie będzie zadowolony... powinien myśleć rozsądnie i położyć blachę... a on wymyśla sobie co nowe pomysły... niech mieszkańcy opowiedzą ile sobie zażyczył za remont ołtarza... jak ma pomysły, to niech poszuka sponsorów i sobie je realizuje... coraz mniej mieszkańców Rybienka Leśnego chodzi do tego kościoła... wolą podjechać do św. Wojciecha... to o czymś świadczy...
Dodane przez Gosposia, w dniu 22.04.2016 r., godz. 16.55
Rybienko zawsze miało coś do ukrycia publicznego może to leśne powietrze tak okolicznie działa?
Dodane przez lc, w dniu 22.04.2016 r., godz. 19.31
Ten kościół jest zabytkiem i nie można pokryć ho blachą falistą.
Dodane przez kc, w dniu 22.04.2016 r., godz. 19.33
Kościół w Barcicach został pokryty blachą, co za kretyński pomysł. I nasz radny takie rzeczy akceptuje?
Do Janka
Dodane przez Laura, w dniu 24.04.2016 r., godz. 13.31
Mam pytanie,czy to ksiadz bedzie remontowal oltarz? Napisales, ze ,, ile sobie zazyczyl za remont oltarza"
Dodane przez Damian, w dniu 24.04.2016 r., godz. 14.00
Dziwi mnie,ze posypaly sie krytyczne uwagi co do remontu kosciola. Uwazam,ze to jest w gesti proboszcza i to jego sprawa jak pozyska na to srodki. Wczesniej byly proboszcz prawie przez 30 lat swojej pracy nie wykazal sie aktywnoscia w robieniu poprawienia wizerunku kosciola,praktycznie nic w tym kierunku nie robil. Wiadomo ile wtedy osob utrzymywala parafia. Poprzedni proboszcz,ktory pracowal dosyc krotko bardzo angazowal sie w prace jak tez obecny. Nie powiedzialbym,ze malo osob uczeszcza do kosciola w Rybienku, jest to widoczne w calej Polsce,moze to tez wina kleru i skandale z ich udzialem tak jak pedofilia. Jezeli chodzi o wybor kosciola,tylko dlatego,ze ksiadz nie podoba mi sie,to kazdy prawdziwy ,wierzacy w Boga katolik idzie do swiatyni,a nie na przedstawienie i nie kieruje sie pogarda i uprzedzeniem. Czesto jest tak,ze osoby aby odwrocic uwage od siebie podpuszczaja innych,aby atakowaly,co jest widoczny ostatnimi czasy. Dobrze byloby,zebysmy mieli wiecej empati dla siebie,zajeli sie swoimi sprawami,wzajemnie sie wspomagali i przede wszystkim szanowali. Sprawe kosciola zostawmy ksiedzu,niech wykaze sie w swojej pracy.
Dodane przez Wojtek, w dniu 24.04.2016 r., godz. 16.58
Wraz z rodzina przyjezdzam z Wyszkowa do kosciola w Rybienku Lesnym,nie dlatego,ze nie podoba mi sie ksiadz z mojej parafi,ale lubie ten w swoim stylu uroczy kosciol,inny niz swiatynie w Wyszkowie, Wnetrze tego kosciola daje mi wyciszenie na spokojna modlitwe,
Do Janka
Dodane przez Henryka, w dniu 24.04.2016 r., godz. 17.04
To,ze jezdzisz do kosciola sw. Wojciecha,to niby o czym ma swiadczyc? Twoj wybor,twoja decyzja i nam nic do tego. Nie wypowiadaj sie w imienia wszystkich parafian. Sa ludzie zadziory i ostentacyjnie to okazuja,a czy to tak PO chrzescijansku.
Pieniądze na remont dachu kościoła
Dodane przez Observator, w dniu 24.04.2016 r., godz. 18.23
Pokrycie dachu kościoła w Rybienku Leśnym trzeba wymienić – to nie ulega wątpliwości. Czas,woda,powietrze i słońce zrobiły swoje –drewniany gont uległ degradacji i dach po prostu przecieka.Gont przetrwał ponad 80 lat co chyba jest całkiem sporo jak na tego typu materiał.Wątpię aby blacha falista przetrwała więcej niż 40 lat.Kościół jest zabytkiem musi być pokryty drewnianym gontem i inny materiał nie wchodzi w rachubę.Wątpliwości wielu ludzi budzi forma pozyskania pieniędzy na ten cel.Jeśli ktoś zaskarży decyzję rady miejskiej do Regionalnej Izby Obrachunkowej to zgodnie z prawem ta nakaże cofnięcie tej dotacji.Proboszcz miał wiele innych sposobów na uzyskanie tych niezbędnych pieniędzy ,a wybrał najłatwiejszy i najbardziej niepewny.Dróg finansowania jest sporo ,nie mam wiedzy czy były one próbowane i sprawdzane.Oto one : 1.Mazowiecki Konserwator Zabytków – kościół jest zabytkiem i podlega wsparciu finansowemu tego urzędu. 2.Kuria diecezji warszawsko-praskiej – biskup może zrezygnować z pobierania danin finansowych z parafii aby wesprzeć ten projekt.Urzędnicy kurialni mogą pomóc w znalezieniu sponsorów czy darczyńców,czy też uzyskania dotacji z różnych funduszy zewnętrznych. 3. Datki parafian czy też przekazanie 1% z PITu. 4.Środki własne parafii i kredyt na tę inwestycję. 5.Rozłożenie w czasie płatności dla wykonawcy pokrycia dachu. Nie wiem kto doradza proboszczowi w prowadzeniu parafii- podobno istnieje kilkunastoosobowa rada parafialna,która z definicji powinna to robić.Efektów pracy tego gremium jakoś nie widać.Nie należy się dziwić krytycznym komentarzom ,bo są ku temu podstawy.Proboszcz w barbarzyński sposób wycinając drzewa na cmentarzu sam się do tego przyczynił. Zaniedbania w utrzymaniu kościoła są kilkunastoletnie.Poprzedni proboszcz zajął się remontem domu parafialnego i kupnem nowego samochodu,czyli dogadzał sobie..Takie podejście nie odbiega od normy wśród dzisiejszych plebanów- wystarczy spojrzeć jak buduje się dzisiaj kościoły : najpierw pałac dla siebie w postaci plebanii ,a przy okazji świątynię dla Pana Boga.Podejście jest proste : najpierw sobie , a potem Panu Bogu.
do przedmowcy
Dodane przez Anonim, w dniu 24.04.2016 r., godz. 19.16
Rada Parafialna to jak Trybunał Konstytucyjny;już dawno nie ma nic do powiedzenia w Rybienku Leśnym
Nie mam powodu do upubliczniania
Dodane przez Anonim, w dniu 25.04.2016 r., godz. 16.33
z jakiego powodu tak naprawdę chodzę do kościoła innego niż Św. Wojciech. Natomiast komentarz Damiana jest perspektywicznie ambitny, może rzeczywiście poczekajmy na nowy gont i nie wspominajmy złych czasów. Skoro nawet Rada Parafialna jest niepotrzebna to znaczy, że proboszcz sobie radzi a świątynia w Rybienku Leśnym będzie jednym z ciekawych elementów szlaku turystycznego. Miejsce wspaniałe tylko pozazdrościć inicjatywy dzięki której można coś zrobić i chlubnie przejść do historii okolicy. Parafianie i nie tylko z pewnością to docenią . Mam nadzieję, że na cmentarzu w miejscach wyciętych drzew będą posadzone nowe. To musi wyglądać okropnie ! Wyszkowiacy mocno kultywują tradycję kościelną, nic dziwnego ,że są oburzeni bezzasadną wycinką drzew. I będą ! Mamy nadzieję , że na Wszystkich Świętych cmentarz odwiedzimy w nowej, przyszłopokoleniowej krasie zieleni zaprojektowanej przez architekta krajobrazu. Inaczej w takiej sytuacji być nie może ! Rada Kościelna pełni funkcję podobną do radnych w Urzędzie. Widać potrzebne są nowe rady!
Dodane przez do przedmowcy, w dniu 25.04.2016 r., godz. 20.35
i Ty pewnie ich zastąpisz
Współcześnie myśląć -
Dodane przez Anonim, w dniu 26.04.2016 r., godz. 09.11
Można doradzić aby był to ktoś na poziomie, z klasą.
Dodane przez Lucia, w dniu 26.04.2016 r., godz. 14.56
Tak,mozna doradzac,ale madrze i z glowa jak to sie mowi. Przez wiele dlugich lat,byly proboszcz nie robil remontow nie upiekszal otoczenia kosciola,jedna pamiatka po nim to okazaly budynek na uliczce prowadzacej do cmentarza. Kiedy nastepcy chca robic to co czas zniszczyl,dziwnie robi sie wszystko aby bylo ,tak dobrze jak po staremu" Komu zalezy na tym by nie bylo dobrze ,zeby piekny kosciol ratowac. Wsrod komentarzy sa bardzo dobre na poziomie i i madre rady,jak mozna pozyskac fundusze na remont tego zabytku. Moze osoba biegla w tym temacie wspomoglaby w pozyskaniu finansow. Co do Rady Koscielnej,to jezeli sa to osoby z wieloletnia kadencja i nie przeszkadzalo im wczesniej nic robienie to rzeczywiscie mozna pomyslec o zmianie na osoby aktywne,odwazne w krytyce i majace zmysl i koncepcje w doradzaniu. Z mojej strony,zycze ksiedzu proboszczowi dobrej realizacji zamierzonych planow i zyczliwych parafian,ktorych jest bardzo wielu,ktorzy z zadowoleniem oceniaja ksiedzu prace. Szczesc Boze.
Drzewa
Dodane przez Anonim, w dniu 26.04.2016 r., godz. 16.55
Decyzje o charakterze ogólnospołecznym muszą być odpowiedzialne, zgodne z bieżącymi wymogami społeczeństwa. W tym celu warto podjąć temat zamierzonych prac, projektów publicznie, np. podczas ogłoszeń parafialnych , tak by mieszkańcy, parafianie nie mieli słusznej pretensji.Wszystkiego dobrego , dziękujemy za nowe. Szczęść Boże.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl