Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 10 sierpnia 2020 r., imieniny Borysa, Wawrzyńca

Bezpieczne miasto

Ikona
(Zam: 15.03.2011 r., godz. 13.00)

77 proc. wyszkowian czuje się bezpiecznie – taki jest wynik sondażu przeprowadzonego przez redakcję „Wyszkowiaka”.

Badanie ankietowe zostało zrealizowane na kwotowej próbie 200 wyszkowian w wieku 15 lub więcej lat. Wyniki opracowała warszawska firma Lokalne Badania Społeczne, która sprawowała również nadzór metodologiczny nad realizacją sondażu. Głównym celem było pozyskanie opinii na temat stanu bezpieczeństwa w mieście oraz pracy wyszkowskiej policji.

Bezpiecznie jak w innych rejonach kraju
Prawie 8 na 10 mieszkańców czuje się bezpiecznie w swoim mieście, odmienny pogląd w tej kwestii ma co 5. wyszkowianin. Opinie mieszkańców są w małym stopniu spolaryzowane – w obydwu wymienionych grupach respondentów oceny umiarkowane przeważają nad skrajnymi. Poczucie bezpieczeństwa jest najwyższe wśród badanych w wieku 15-49 lat, natomiast starsi wyszkowianie, zwłaszcza osoby po „sześćdziesiątce”, częściej formułują negatywne opinie. Najwyższy wskaźnik odnotowany został wśród respondentów z wyższym wykształceniem, natomiast najniższy – w grupie ankietowanych z wykształceniem zawodowym. Co ciekawe, opinie wyszkowian nie odbiegają od średniej ogólnopolskiej. Jak pokazują badania CBOS, PBS DGA i TNS OBOP dla Komendy Głównej Policji ze stycznia 2009 roku, 77 proc. dorosłych Polaków czuje się bezpiecznie w okolicy swojego miejsca zamieszkania.
Przeszło połowa wyszkowian uważa, że poziom bezpieczeństwa w mieście nie zmienił się w okresie ostatniego roku. Poprawę sytuacji dostrzega co 4. respondent, zaś 6 proc. badanych wskazuje na pogorszenie stanu bezpieczeństwa. Najbardziej pozytywne oceny formułują mieszkańcy w wieku 40-49 lat, natomiast największymi pesymistami są osoby z dwóch skrajnych przedziałów wieku – najstarsi i najmłodsi wyszkowianie. Wykształcenie sprzyja pozytywnej interpretacji zmian – im wyższy poziom edukacji badanych, tym częściej wskazują oni na poprawę stanu bezpieczeństwa w okresie ostatniego roku.

Niebezpieczne miejsca – park, „Bronx” i Polonez
W ankiecie zapytaliśmy, które miejsca są, zdaniem wyszkowian, najbardziej niebezpieczne. Najczęściej wymieniane były: park miejski (39 proc.), tzw. „Bronx” – osiedla Prosta i Sowińskiego (32 proc.) oraz osiedle Polonez (23 proc.). Na kolejnych miejscach w tym swoistym rankingu znalazły się: „Pekin” – rejon ulicy Serockiej i Os. Nad Bugiem (12 proc.), a także okolice sklepów monopolowych, zwłaszcza tych, które czynne są w porze nocnej (12 proc.). 8 na 100 badanych uważa, że niebezpieczne są wyszkowskie blokowiska i klatki schodowe, 7 proc. wymienia os. Kościuszki i rejon rubel placu, natomiast po 5 proc. respondentów wskazuje okolice mostu kolejowego, przejście z ulicy Strumykowej do kościoła pw. św. Idziego, a także skrzyżowania na terenie miasta.
Za tydzień w „Wyszkowiaku” ukaże się druga część wyników badań. Napiszemy o tym, jakich przestępstw obawiają się wyszkowianie, a także – jak postrzegana jest praca miejscowej policji.

Marcin Jóźko
socjolog, szef firmy Lokalne Badania Społeczne

Komentarze

Bzdura
Dodane przez Marek, w dniu 17.03.2011 r., godz. 21.36
łapiecie tylko łapać rowerzystów i pijanych pieszych łapcie tych co naprawdę są bandytami z środowiska Uchala i jemu podobnych boicie się ich biorą characze a wy tylko rowrzyści i mandaty to dla was priorytet opamientajcie się nie kierujcie się durnymi przepisami tylko logiką ,życiem i tym co w życiu prywatnym na co dzień macie zamknij oczy i przez chwile pomyśl że ciebie to spotkało jesteś po imprezie wracasz grzecznie do domu a tu robią z ciebie bandytę bo ty szedłeś do domu trochę wypiłeś i wesoły byłeś dziekujonc Bogu że nastempny dzień szczenślywie przeezyłes czeka na ciebie żona i dzieci a tu policja robi z ciebie bandytę no i jak się czujesz tylko jesteś człowiekiem miejcie w sobie wiencej w sobie ludzkiej zyczliwości
Dodane przez lechita, w dniu 18.03.2011 r., godz. 12.02
Takich błędów jak ten nade mną to nawet "prezydęt" Komoruski nie robi.
policjant też człowiek
Dodane przez obserwator, w dniu 18.03.2011 r., godz. 16.48
Policjanci są ludźmi tak jak my, mają przyjaciół i znajomych niekoniecznie najuczciwszych i wzorowych obywateli których chciał nie chciał muszą tolerować a czasami chronić. Mają swoje słabości i potrzeby, złe dni i poglądy na życie. Muszą też wyrobić normę mandatów i czasem się wykazać, to i czasem kogoś popędzą po chodniku. Trudno tak musi być. Zawsze można winić system.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl